Како се оданочуваат бонусите за казино во ОК и други јурисдикции?

Бонуси

2022-06-02

Benard Maumo

Играњето во живо онлајн казино во ОК или која било друга јурисдикција за коцкање за таа работа е забавно и многу наградува. Најдобрите казина во живо им нудат на играчите бонус стимулации да ги намамат и да ги охрабрат да депонираат и да играат повеќе. 

Како се оданочуваат бонусите за казино во ОК и други јурисдикции?

Сепак, по усвојувањето на Законот за финансии од 2017 година, бесплатните облози или бонуси за казино подлежат на данок во ОК. Овде се поставува прашањето; како се оданочуваат бонусите? Продолжете да читате за да научите нешто или две.

Даночните регулативи на Обединетото Кралство кои влијаат на бонусите

Општата должност за обложување (ГБД) е дел од Законот за финансии од 2014 година беше донесен на 1 август 2017 година. Во овој закон, обложувалниците и онлајн казина во живо во ОК се предмет на општ данок од 15% на сите попусти и бесплатни облози. Оваа регулатива за коцкање ги таргетираше операторите на казина во живо кои ја плаќаат својата должност преку електронски медиуми како што се интернет, телефон, ТВ итн.

Претходно, благајната не добиваше ништо од добивките натрупани од бонуси на онлајн казино. Но, со овие регулаторни промени, HMRC (Приходите и царината на нејзиното височество) ја затвори оваа дупка за да собере повеќе даноци. Тогаш, трезорот не беше сигурен за проценката на наплатата и однесувањето на индустриските оператори.

Комерцијалниот директор на Вилијам Хил, Сиаран О'Брајан, рече дека новата даночна мерка е нешто без што индустријата може да направи по првичните даноци од 500 милиони фунти. Но, од нивна страна, HMRC ја потврди својата посветеност да ја направи индустријата подобро место за сите оператори. 

По новите даночни мерки на бонуси за казино во живо, бонусите без депозит беа значително намалени во ОК. Всушност, оданочувањето е една од причините зошто наоѓањето бонуси без депозит е предизвик во индустријата за коцкање. Деновиве, повеќето казина претпочитаат бонуси за депозит, каде што играчите мора да направат минимален депозит за да го активираат бонусот. 

Дали коцкарите во ОК плаќаат должност за нивните добивки од бонус?

Види го ова; се регистрирате во најдоброто казино во живо и барате 100 фунти. Потоа, Лејди Лак ви се насмевнува и добивате 1.000 долари од парите за бонус откако ќе ги исполните сите барања за обложување. Но, тогаш сфаќате дека HMRC бара од вас да предадете 15% од вашите тешко заработени добивки. Тоа би било разочарувачки, нели?

Но, смирете се бидејќи ОК не е една од оние земји каде што коцкарите плаќаат даноци на нивните добивки. Гордон Браун стави крај на ова „лошо“ однесување во 2001 година, откако се ослободи од давачката од 6,5% што се закануваше да ја урне индустријата. Оттогаш, ниту еден обичен коцкар во ОК не платил даноци на нивните добивки. Се разбира, ова важи и за професионалните коцкари и добитниците на џекпот.

Наместо тоа, операторите за коцкање во ОК ги плаќаат даноците

Колку и да е добар за коцкарите, чевелот не е толку удобен за обложувалниците во ОК. Тоа е затоа што операторите на коцкање ја плаќаат цената во име на играчите. Казината наплатува процент од сите добивки во казиното, во зависност од видот на облогот и самото казино. Така, на пример, казината плаќаат од 5% до 25% на сите добивки од автоматите. 

Во 2014 година, Законот за коцкање од 2005 година беше изменет за да вклучи 15% поен на данокот на потрошувачка што се применува на сите добивки од казино. И во 2019 година, стапката се зголеми уште повеќе на 21% на сите „игри на среќа“. Во исто време, владата воведе ограничување за обложување од 2 фунти за FOBT (терминали за обложување со фиксни коефициенти). 

Ново зголемената стапка значи дека играчите сега ќе гледаат пониски бонуси за обложување или воопшто нема. Исто така, барањата за обложување сега се малку построги бидејќи казина во живо во ОК барај да останеш на површина. Но, сепак, индустријата станува само поголема и подобра. 

Данок на добивки од коцкање во САД

За жал, IRS не е попустлив за добивките на играчите во САД. Телото пропишува дека играчот мора да му ги пријави следните износи за добивка:

  • Над 600 долари на облози на коњски патеки.
  • Над 1200 долари на автомати и бинго облози.
  • Над 1.500 долари на добивки од кено.
  • Над 5.000 долари во победи на турнири во покер.

Играчите мора да го дадат својот број за социјално осигурување и да го пополнат формуларот за IRS W2-G за да го пријават износот. Но, во повеќето случаи, онлајн казината во САД ќе одбијат 25% од вашите добивки и ќе ги вратат на даночниот управник пред да ви платат. Сега тоа е гадно!

Но, како што видовте погоре, не сите добивки подлежат на оданочување на УЈП. На пример, добивки од игри во казино во живо како зарове, бакара, рулет и блек џек не се предмет на пополнување на формуларот W2-G на УЈП. И тоа е без разлика на износот во рака.

Покрај овие федерални даноци, многу државни органи го оданочуваат и приходот од коцкање. Сепак, секоја држава има уникатна формула за оданочување, а други ги ослободуваат играчите од оданочување. 

Прашајте ги сметководителите за повеќе одговори!

Генерално, оданочувањето за обложување варира во зависност од тоа каде живеете. Како што видовте, играчите во ОК се ослободени од данок, а операторите го носат целиот товар. За жал, истото не може да се каже за САД. Значи, прочитајте ги вашите локални закони за коцкање и разговарајте со лиценциран даночен професионалец ако е можно. Секогаш играјте според правилата!

Најнови вести

REEVO продолжува со импресивното трчање во 2023 година по потпишувањето на договорот со TVBET
2023-09-18

REEVO продолжува со импресивното трчање во 2023 година по потпишувањето на договорот со TVBET

Вести