Вести

June 19, 2021

Влијанието на коронавирусот врз индустријата за онлајн коцкање

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherRajesh NairResearcher

Кога беше објавен првиот случај на Ковид-19 во декември 2019 година, никој не очекуваше дека ќе го доведе светот во застој. Неколку месеци подоцна, индустриите бележат загуби насекаде, при што некои продавници целосно се затвораат.

Влијанието на коронавирусот врз индустријата за онлајн коцкање

Тоа е особено точно за индустријата за спортско обложување, која страда од суспензијата на професионалните спортски настани. Значи, додека земјите продолжуваат да се борат со брановите ефекти на Ковид-19, време е да се направи сметка и да се види како онлајн казино и коцкарската индустрија, воопшто, е засегната.

Коронавирус и спортско обложување

Како што споменавме порано, индустријата за спортско обложување е една од најтешко погодените од Ковид-19. Како резултат на тоа, властите ширум светот мораа да воведат целосна забрана за сите физички спортски активности за да се одржи социјалното растојание и другите мерки на претпазливост.

На пример, големите фудбалски лиги како ЕПЛ, Серија А и Ла Лига беа суспендирани на неколку месеци поради пандемијата. Во САД, НБА беше суспендиран до еден месец и оттогаш бизнисот не е вообичаен.

Генерално, затворањето на неколку спортски настани нанесе огромен удар на индустријата за спортско обложување. За среќа, играчите и навивачите полека се враќаат на теренот, а секторот се очекува да закрепне наскоро.

Лошо погодени физички места за коцкање

Од мешање обложувачи и јавни тоалети до допирање на автомати и ракување со готовина, копнените казина остануваат жаришта на Ковид-19. Така, слично на другите физички несуштински услуги, копнените казина беа затворени за време на заклучувањето.

Добар пример е Вилијам Хил, кој ги затвори своите 119 обложувалници во ОК по ограничувањата за Ковид-19. Уште полошо, има извештаи дека овој бренд на онлајн казино планира да ги продаде своите обложувалници во Европа по стравувањата дека гејмерите нема да се вратат во исти бројки.

Сè на сè, сегашното ограничување на бројот на обложувачи кои можат да бидат примени во копнено казино остава негативен белег. Исто така, отворените казина од тули и малтер се принудени да инвестираат многу во мерките на претпазливост за Ковид-19. Но, сепак, индустријата ќе застане на нозе, благодарение на својата богата традиција.

Онлајн коцкањето жнее големо

Не можејќи да ги посетат омилените копнени казина, играчите сега го менуваат тактот за да уживаат во омилените игри на интернет. Често, онлајн казината ги нудат сите варијанти на игри, почнувајќи од автомати и гребење карти до блек џек и видео покер. Всушност, онлајн казината обезбедуваат пообемна разновидност на игри од нивните копнени братучеди.

Како подобрената библиотека со игри да не е доволна, сајтовите за коцкање продолжија да вклучуваат нова технологија, казино во живо. Овде, играчите можат да уживаат во возбудливото реално животно искуство на казино од тули и малтер директно од нивните паметни телефони, таблети и компјутери. Игрите се емитуваат во реално време од копнени студија и управувани од професионални дилери.

Друга придобивка е тоа што играчите кои користат онлајн казина сега трошат помалку од она што го трошат на лице место за обложување. Вообичаено, онлајн казината дозволуваат пониски граници за обложување од копнените казина. Исто така, нема да трошите на пијалоци, автобуски билети, бензин, бакшиш и други трошоци поврзани со копнените казина. Да заклучиме, онлајн коцкањето е тука да остане.

Заокружување нагоре

Засега, може безбедно да се каже дека онлајн казината имаат ден на терен. Но, прашањето е дали ќе потрае? Општо земено, индустриите полека продолжуваат таму каде што заминаа во 2020 година. Дури и копнените казина се враќаат бидејќи властите ги олабавуваат своите строги ограничувања за Ковид-19. И да, овие казина нема да се откажат од својот удел на пазарот на онлајн казина без борба. Но, како и да е, веб-локациите за онлајн коцкање се во него на долги патеки.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр
2024-04-17

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр

Вести