Вести

November 7, 2019

Водич за играч за победа во битките за слепи наспроти слепи покер

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherRajesh NairResearcher

Победа на слепиот против слепиот покер битките го прават покерот интересен и профитабилен. Оваа статија се обидува да им помогне на обложувачите да научат како да ги искористат предностите од овие битки.

Водич за играч за победа во битките за слепи наспроти слепи покер

Како да победите во битките за слепи наспроти слепите покер

Слепите против слепите битки во последно време се случуваат многу повеќе отколку порано. Мнозинството играчи, и аматери и професионалци, обично го занемаруваат овој дел од играта. Тоа отвора можност да заработите повеќе пари со максимизирање на битките.

Играчот може да користи различни методи за да ја подобри стратегијата или дури да усвои нов пристап што го користи за време на слепи наспроти слепи ситуации. Подолу се дадени неколку совети кои укажуваат на раката што играчот треба да ја игра пред-флоп и ефектите што ќе ги имаат опсезите пред-флоп врз играта по флоп.

Играње на широк опсег на раце пред-флоп

Овој лесен совет бара од играчот само да запомни два опсега. Првиот опсег е опсегот на мали слепи за отворање. Вториот е опсегот на одбраната мала слепа наспроти голема слепа, која може да се раздели понатаму на раце до 3-облог со и раце за повикување.

Мнозинството играчи, особено рекреативците, обично ги преклопуваат своите мали слепи наспроти големите отворени. Отворањето на голем број раце секогаш ќе му помогне на играчот да профитира од тоа. Куцањето на широк опсег на раце од малите слепи, исто така, има силен случај, иако стратегијата е посложена.

Одбрана на лабаво пост-флоп

Опсегот на пост-флоп е обично поопширен од вообичаеното за слепите наспроти слепите. Поголемиот опсег е предизвикан од пошироките пред-флоп опсези, што значи дека се прават помалку парови и помалку надпарови на флопот. Играчот треба да се брани пошироко од c-облози користејќи послаби раце или раце со голема веројатност за подобрување.

Кога играчот ќе го отфрли врвниот пар, тој треба да ги повика поголемиот дел од времето. Горниот пар е вообичаено силна рака кога се флопира рано. Кога флопиран слеп наспроти слеп, тоа е уште посилно. Сето тоа, сепак, зависи од одборот. Ако таблата не функционира добро, играчот треба да се преклопи.

Заштита на најслабите опсези

Играчот може да ги заштити своите најслаби дострели со вклучување на некои силни раце кога е надвор од позиција и проверува. Неуспехот да се стори тоа може да му дозволи на противникот да блефира и да го искористи играчот. Без рака на која ќе повика, играчот треба да се обложи на флоп и да се сврти.

За играчот да го провери и заштити својот опсег, тој треба да ги земе предвид кандидатите како врвни парови со ниски удари, силни џебни парови и врвен сет. Исто така, кога играчот е на позиција, тој треба да размисли за проверка на некои раце што може да се подобрат на подоцнежните улици или што може да повикаат сонди за вртење.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр
2024-04-17

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр

Вести