Врвни трендови за онлајн игри во 2021 година

Вести

2021-03-07

Allan

iGaming индустријата се проширува со скокови и граници. Денес, може безбедно да се каже дека мобилните игри се попопуларни од игрите со конзоли. Дури и брзо го фаќа чекорот со ТВ-емисии и стриминг серии. Но, клучот за континуираниот раст на iGaming е да се знае каде точно се движи во 2021 година. Значи, овој напис остро ги разгледува некои популарни трендови за игри што треба да ги очекувате оваа година и во догледна иднина.

Врвни трендови за онлајн игри во 2021 година

1. Казината во живо ќе го преземат

Не може да се негира дека 2020 година беше ужасна година за гејмерите и операторите на казино. Индустријата мораше да се справи со разорната пандемија на коронавирус и здодевните правила за социјално дистанцирање.

За среќа, играчите на казино повеќе не треба да одат на тоа долго и напорно патување во копнено казино. Денес, играчите можат да играат директно од удобноста на нивните домови, благодарение на онлајн казината.

Дури и се подобрува со воведувањето на казина во живо. Со оваа технологија, обложувачите можат да уживаат во нивните омилени игри на маса управувани од професионални крупиери. Тоа е одлична можност да ги испробате своите вештини против други светски играчи.

2. Бум за мобилни игри

Како што беше кажано погоре, онлајн казина, спортски книги и конзоли за игри владеат со гејмерската сцена. Но, влегува во мобилната технологија. Повеќето паметни телефони сега се исто толку моќни како компјутерите и конзолите за игри како PlayStation и Xbox. Исто така, мобилните уреди им овозможуваат на играчите да уживаат во движење.

Поради овие причини програмерите како што е Fortnite сега прифаќаат мобилни игри. На пример, популарните франшизи како Battle Royale и Call of Duty сега се достапни за мобилните гејмери. Генерално, очигледно е дека мобилните игри се иднината.

3. Battle Royales се тука да останат

Прво и најважно, Battle Royales се игри во кои играчите мора да се снајдат додека не остане само една душа. Овие игри се несомнено најраспространетите во сферата на iGaming. Индустријата започна со Fortnite и PUGB во 2017 година, а оттогаш небото е граница. Call of Duty Warzone, исто така, беше топла колач за оние на возраст од повеќе од 18 години, бидејќи сосема новата Студена војна се чини дека ќе ја преземе во 2021 година.

4. Зголемената популарност на професионалните коцкари

Видео игрите веќе подолго време се играат за забава. Интересно е што некои играчи сега ја прифаќаат оваа форма на забава како професија. Во моментов е една од најпопуларните кариери меѓу младите генерации и се рангира меѓу најбрзо растечките пазари. Но, не се само професионалните гејмери што ќе ги добиете овде. Има и кариери за развивачи на софтвер, професионалци за тестирање игри и многу повеќе. Како заклучок, има многу можности за кариера во просторот на iGaming.

5. Облак игрите ќе растат и ќе се прошират

На хартија, купувањето игра преку Интернет без стапнување во физичка продавница е забавно. Сепак, корисниците на PlayStation знаат дека преземањето наслов може да потрае неколку часа за да се заврши. Исто така, може да наидете на чести проблеми со перформансите поради застарен хардвер. Или, на вашиот компјутер или конзола можеби нема простор за поддршка на нова содржина.

За среќа, игрите во облак ги заобиколуваат овие досадни проблеми и ви овозможуваат да ги пренесувате игрите во живо. На овој начин, играчите не мора да преземаат ништо. Исто така, ќе го користите најновиот и најбрзиот софтвер без нужно да инвестирате во нов уред.

И придобивките не одат само кај потрошувачите. Услугите за стриминг игри, како што е PS Now, му го даваат на Sony толку неопходниот периодичен прилив на приходи.

Играта заврши

Ова се петте најголеми трендови за онлајн игри подготвени да ја зафатат индустријата во 2021 година. И тоа не е сè. Постојат и други технологии како 5G и AI кои позитивно ќе влијаат на индустријата за онлајн игри. Едноставно кажано, индустријата за игри е секогаш во движење. Затоа, немојте да бидете оставени!

Најнови вести

REEVO продолжува со импресивното трчање во 2023 година по потпишувањето на договорот со TVBET
2023-09-18

REEVO продолжува со импресивното трчање во 2023 година по потпишувањето на договорот со TVBET

Вести