Зошто вреди да се проба стратегијата за сортирање на рабовите

Вести

2021-11-17

Benard Maumo

Уште кога првото копно казино ги отвори вратите пред неколку векови, играчите измислуваат начини да ја срушат куќата. Добар пример е Едвард Торп, кој измислил броење карти за блек џек во 1960-тите.

Зошто вреди да се проба стратегијата за сортирање на рабовите

Но, тоа не е единствената работна стратегија таму. Играчите, особено скандалозниот Фил Ајви, користеле Стратегија за сортирање на рабовите за да освоите големо играње бакара.

Значи, што точно е сортирање на рабовите? Дали е легална стратегија за коцкање што се користи во најдобрите онлајн казина? За одговори на овие и многу други прашања, продолжете да читате!

Што е стратегија за сортирање на рабовите?

Сортирањето на рабовите е дрска стратегија за коцкање каде играчите ги разликуваат картичките на масата врз основа на неправилностите на задниот отпечаток. Сè уште не го разбирате, нели? Па, сортирањето на рабовите е местото каде што играчите ги забележуваат природните неправилности на задниот дел од картичката и ги користат дефектите во своја полза. Оваа техника првенствено се користи во бакара, иако играчите на блек џек и покер исто така можат да имаат корист од неа.

Како функционира сортирањето на рабовите

За многу играчи со карти, една карта свртена надолу е неверојатно слична на друга. Но, професионалните сортирачи на рабови молат да се разликуваат. Со остар вид и доволно искуство на маса под појас, разделувањето на картичките само со гледање на нивните задни страни е торта.

Да, можно е. Понекогаш за време на процесот на производство на картички, картичките се сечат за да се откријат малку повеќе обрасци на рабовите. Иако оваа разлика може да биде предизвик да се забележи, играчот со очи на јастребот може да ги разликува рабовите на картите свртени кон нив. Така, сега знаете зошто картичките ретко одат повеќе од еден круг во казиното.

Зошто сортирањето на рабовите вреди да се проба

И покрај јасните предизвици за справување со оваа стратегија на картички, сортирањето на рабовите ви дава значителна предност во однос на казиното во живо. Оваа предност може да биде речиси 7%. Сега ова значи дека секој облог од 100 долари може да ви даде поврат од 7 долари.

Иако ова изгледа мало, високите ролки уживаат во можноста да ја користат оваа стратегија. На пример, ако се обложите 500 долари по рака, ова се преведува на дополнителни 35 долари. Да претпоставиме дека играте 50 раце на час, тоа значи дека можете да заработите 1750 долари дополнително.

Генерално, сортирањето на рабовите може удобно да го финансира вашиот животен стил, иако ќе ви треба значителен фонд за да го остварите тоа. Исто така, одржувањето низок профил во казиното станува речиси невозможно поради вашите чести добивки. И знаете што им прават казината на озлогласените победници.

Дали е легално користењето сортирање на рабовите?

Обично, казината ја сметаат стратегијата за сортирање на работ како бесрамно мамење. Но, од друга страна, многу играчи на казино го сметаат за легитимна игра за предност. На крајот на краиштата, играчите не ги произведуваат картите за игри на маса, нели?

Откако Фил Ајви и неговиот партнер Чеунг Јин Сун освоија 9,6 милиони долари во казиното Боргата играјќи бакара, казиното ги тужеше во 2014 година, наведувајќи ги наводите за изневерување. Како резултат на тоа, федерален судија во 2016 година пресуди дека играчите му враќаат на казиното 10 милиони долари.

Интересно, окружниот судија на САД, Ноел Хилман, одлучи дека играчите не направиле никаква измама. Наместо тоа, тој открил дека играчите се спротивставуваат на правилата на казиното кои забрануваат означување на картичките. Иако физички не правеа ништо како такво, играчите користеа мали несовршености на карти во своја полза.

Во возбудлив пресврт на настаните, казиното Крокфордс во Обединетото Кралство му негираше на Фил неговата добивка од 11 милиони долари од сесија во 2012 година. Тој ги тужеше, но повторно загуби во Вишиот суд во Обединетото Кралство, откако судијата го класифицираше сортирањето на рабовите како „мамење“

Критички, беше истакнато дека случајот ќе испадне поинаку доколку Фил ги забележал картите преку едноставно набљудување наместо намерно да го поправа шпилот.

Заклучок

Сето ова, сортирањето на рабовите е правна стратегија, иако тоа може да зависи од казиното. Но, дури и ако можете да го направите тоа во казино, не претерувајте со среќата, бидејќи куќните правила секогаш важат.

Затоа, користете ја оваа стратегија само за да извлечете чести мали добивки наместо да барате да го испратите казиното до чистачите. Запомнете, постојат стотици повеќе јасни и правни стратегии таму.

Најнови вести

REEVO продолжува со импресивното трчање во 2023 година по потпишувањето на договорот со TVBET
2023-09-18

REEVO продолжува со импресивното трчање во 2023 година по потпишувањето на договорот со TVBET

Вести