Вести

November 13, 2022

Како да започнете со системот за рамно обложување

Nathan Williams
WriterNathan WilliamsWriter
ResearcherRajesh NairResearcher

Првото патување во казиното е секогаш возбудливо и збунувачко во исто време. За многу почетници, се работи за забава и истражување на различните сорти. Но, иако забавата треба да биде примарна цел, приоритет треба да биде и освојувањето пари. На крајот на краиштата, игрите во казино во живо користат само вистински пари.

Како да започнете со системот за рамно обложување

Но, заборавете да освоите нешто во игри како покер, блек џек, рулет и глупости без стратегија. На играчите им треба добро осмислен план кој ќе го води нивното одлучување и ќе ги продолжи нивните банкроти. И еден одличен пример за обезбедување на ова е користењето на системот за рамно обложување. Значи, што точно е рамно обложување и каде играчите на казино можат да го применат?

Што е стратегија за рамно обложување?

Системот за рамно обложување е релативно едноставен за разбирање. За разлика од другите стратегии за обложување како Фибоначи, Мартингејл и Пароли, за кои може да се бара од играчите да го приспособат влогот во зависност од исходот, влогот останува ист при рамно обложување. Така, името рамен обложување. На овој начин, играчите можат да останат структурирани, организирани и доследни во подолги периоди на игра. И како што можеби веќе знаете, поорганизираниот играч има поголема веројатност да се врати на обложување на долг рок.

Практичен пример за рамно обложување:

Практичен пример може да ви помогне да разберете како функционира овој систем за обложување. Под претпоставка дека сакате играјте игри во казино во живо со банкрот од 2.000 долари. Но, наместо да го донесете целиот буџет во казиното во живо за да го користите случајно, вие одлучувате да користите само 1% од буџетот на кој било облог во казино за одреден период. Ова може да биде ден, месец или недела.

Сега 1% од буџетот од 2.000 долари значи обложување 2 долари по влог. Потоа, кога ќе заврши периодот на коцкање, ревизијата покажува профит од 200 долари. Се разбира, ова значи дека вашите обложувачки сесии се ветувачки. Значи, вие одлучувате да го зголемите рамниот влог на 22 долари по влог, 1% од вкупниот буџет од 2.200 долари. 

Но, тоа нема секогаш да биде непречено возење во казиното во живо. Бидејќи загубите се неизбежни, почетниот буџет може да се намали на 1.500 или дури 1.000 долари. Играчите можат дури и да ја изгубат целата своја банка ако играат без оптимална стратегија. Ако се случи најлошото, стратегијата за рамно обложување ве повикува да искористите 1% од преостанатиот буџет во следната фаза. 

Рамното обложување генерално гарантира дека нема да ја изгубите целата сума за коцкање во една сесија. Ако буџетот е 200 УСД, оваа стратегија ви обезбедува најмалку 100 рунди ако идејата е да обложите 1% од единицата за субсидирам. И дури и ако играте игри засновани на среќа како слотови и бинго, шансите се дека нема да ги изгубите сите 100 рунди за обложување. 

Вообичаени стратегии за рамно обложување

Системот за рамно обложување има четири главни поделби. Играчите можат да користат која било од овие стратегии, во зависност од големината на нивната банка и искуството. Подолу се најчестите поделби за рамно обложување:

Статично рамно обложување

Ова е најбезбедната стратегија за рамно обложување. Ги одржува основните принципи на рамно обложување: да поставите удел од 1% и да го користите за продолжено времетраење. Теоретски е невозможно да се изгуби целиот субсидиран или големи суми со статичко рамно обложување. 

Академско рамно обложување

Многу играчи ја сметаат оваа најпопуларна стратегија за рамно обложување. Тоа е затоа што остава простор за мрдање за прилагодување на влогот од 1% на 3%. Играчите можат да го променат износот на влогот во зависност од нивната самодоверба, неодамнешните резултати и знаењето за играта. 

На пример, можете да го прилагодите влогот на 3% за време на победничката серија за да вратите повеќе загуби. Потоа, намалете го износот на 1% или 2% за време на студено трчање. Можете исто така да го зголемите влогот на 2% или 3% кога играте видео покер со повеќе играчи со многу „риби“ на масата. 

Агресивно рамно обложување

Агресивната стратегија за рамно обложување не е за оние со слабо срце. Оваа стратегија ги повикува играчите да обложуваат 2% или 3% од нивните средства за подолг период. Тоа не е се. Играчите не можат да го променат износот на влогот дури и кога ќе чукне студено изгубено трчање. Идејата е дека губитничката серија ќе заврши, а играчот ќе ги врати изгубените суми за време на победничката серија. Но, иако ова може да звучи ризично, не е поризично од Мартингејл или Д'Алембер, на пример. 

Хаотично рамно обложување

Дали мислите дека агресивното рамно обложување е ризично? Почекајте додека не пробате хаотично рамно обложување. Во оваа стратегија, влогот на облогот треба да биде од 3% до 5% од големината на оригиналниот субсидирам. Некои самоуверени играчи можат дури и да ја зголемат големината до 10%. Ако се обложите 10%, ќе имате само 20 рунди за обложување со облог од 200 долари. Значи, мора да бидете исклучително добри во играта за да извлечете нешто од оваа стратегија. 

Дали рамното обложување навистина функционира?

Интернетот е преплавен со „продавачи на змиско масло“ кои тврдат дека стратегијата за обложување може да ја победи предноста на куќата. Еве ја вистината; ниту една стратегија, вклучувајќи го и системот за рамно обложување, не гарантира победа. Тоа е затоа што среќата игра значајна улога во исходот на сите казино игри во живо. Дури и стратешките игри како покер и блек џек сепак даваат значителна предност на куќата. И ако немате оптимална стратегија, најверојатно ќе се соочите со предност од 4% до 6% во овие игри. 

Но, интелигентните обложувачи не донесуваат заклучоци без да се обидат. Стратегии за обложување не би биле популарни доколку не ги подобрат шансите за победа. Ако планирате да користите рамно обложување или кој било друг систем, користете го строго за управување со субсидирам. Правилно управување со вашиот буџет во казиното ќе обезбеди никогаш да не останете без пари за да обложите. И да, ќе дојде победничка серија каде што системот за обложување ќе ви помогне да вратите дел, ако не и сите, од изгубената сума. 

Рамни обложување Облози за место

Не користете рамно обложување на кој било облог што ќе го сретнете во казиното. Користете го само на облози со парни пари. На пример, во рулет во живо, избегнувајте ги примамливите облози и одете на парни облози како црвено/црно, високо/ниско и непарно/парно. Овие облози им даваат на играчите речиси 50:50 шанси за победа. Во Европски рулет, гејмерите имаат 48,6% шанси да постигнат рамномерен облог. Како што се очекуваше, стапката на американската верзија е малку пониска и изнесува 47,4%.

Во живо зарове, рамното обложување ќе ни се најде на облози како што се пропушта линија, не поминувај линија, дојди и не доаѓај. Бакара во живо исто така ви дава 50% шанса да ги освоите облозите за банкар и играч. Сепак, секогаш избегнувајте го облогот на банкарот поради провизијата од 5% за сите добивки. Сè што е кажано и направено, рамното обложување функционира со облози со парни пари. Но, ништо не е сигурно за коцкањето!

Рамно обложување против Мартингејл

Битката на обложувачките системи никогаш нема да заврши се додека коцкањето е живо. Значи, како рамно обложување магацинот против легендарниот Мартингејл? Во системот Martingale, играчите го удвојуваат својот облог по поразот, надевајќи се дека ќе постигнат победа и ќе повратат сè. Да, тоа значи удвојување на почетната големина на облогот без оглед на бројот на загуби.

Подолу е пример за играч со буџет од 1600 долари:

 • Првиот облог е 50 долари, кој губи.
 • Вториот облог е 100 долари, што е загуба.
 • Третиот облог е 200 долари, кој губи. Играчот сега е намален за 350 долари.
 • Четвртиот облог е 400 долари, кој повторно губи. Загубите дополнително се лизнаа, на 750 долари.
 • Петтиот облог е 800 долари и тој победи. Играчот е до 50 долари.

Од овој пример, очигледно е дека Мартингејл гарантира победа во некоја фаза. Но, ако играчот го изгубеше петтиот последователен облог, ќе го скршеше својот фонд. Со други зборови, тие не би имале доволно пари за да продолжат да играат со системот Мартингејл. 

Но, сега да претпоставиме дека истиот играч го користи буџетот од 1.600 долари на системот за рамно обложување. Тие ќе стават облог од 16 долари по круг за подолг период. Ако играчот игра облози со парни пари, тој може да додаде мал процент на нивната банка. Значи, јасно е дека рамното обложување овозможува повеќе простор за имплементација на стратегија за обложување отколку Martingale. 

Предности/недостатоци на Стратегијата за рамно обложување

Ќе наидете на различни мислења за рамно обложување. Иако навивачите на Мартингејл и Пароли може брзо да го отфрлат, буџетските играчи ги знаат сјајните точки на рамното обложување. Значи, за да се отстрани секоја конфузија, подолу се добрите и лошите страни на рамното обложување:

Предности:

 • Едноставно и директно: системот за рамно обложување е совршен за почетници и професионални обложувачи. Потребно е само да поставите банкрот, ограничување на облогот и времетраење.
 • Флексибилен: Рамното обложување не е ригиден систем за обложување. Играчите можат да го прилагодат влогот помеѓу 1% и 10%, во зависност од нивниот буџет, вештина и моментално возење.
 • Компатибилен со сите видови облози: Овој систем за обложување е совршен за играчи на казино и спортски обложувачи. Играчите на казино можат да го користат за играње слотови, покер, блек џек, рулет и други игри. Но, за максимални резултати се препорачува примена на рамно обложување на облози дури и со пари. 
 • Систем кој одговара на банкроти: Рамното обложување е погодно за играчите бидејќи и дава на вашата банка продолжен живот во казиното. За разлика од Мартингејл, кој може да ви го исфрли буџетот со долга серија на губитници, рамното обложување ви дава повеќе време за враќање на загубите.

Недостатоци:

 • Потребна е висока стапка на добивка: Рамното обложување нема да ги даде посакуваните резултати ако стапката на добивка е под 50%. Истото важи и за другите стратегии за обложување. Затоа е препорачливо да играте облог со исплата 1:1 користејќи го овој систем за обложување.
 • Потребен е голем буџет: Теоретски гледано, рамното обложување е компатибилно со секој буџет. Но, колку вртења на слот ќе направите со буџет од 1.000 долари? Тоа се околу 100 вртења со удел од 1%. Просечен играч на слот може да направи од 400 до 600 вртења на час. Направете ја математиката!
 • Бавен раст на банкротот: Нема радост како да се гледа како банкротот се множи. Со обложувачки систем како што е Мартингејл, една победа може да ги надомести загубите и да ја зголеми сумата. Но, може да потрае некое време за да се направи истото со рамно обложување. Трпението е клучно тука!

Конечни размислувања за рамно обложување

Сега имате појасен поглед на рамно обложување. Совладувањето е возбудливо едноставно, а варијациите го прават сигурна алатка за обложување. Исто така, рамното обложување нема да ве ограничи да играте дури и парични облози, иако овие облози имаат поповолен поврат на инвестицијата. Но, пристапете со претпазливост бидејќи нема да има значителен раст на банкротот ако вашата стапка на добивка не надминува 50%.

Најнови вести

Оптимизирајте го вашето здравје со редовно вежбање
2023-11-02

Оптимизирајте го вашето здравје со редовно вежбање

Вести