Вести

March 22, 2023

Научните игри го назначуваат високо остварениот финансиски директор Ник Негро

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer

Научни игри, водечки снабдувач на технологија во најдобрите казина во живо, го објави ангажирањето на Ник Негро како нов главен финансиски директор на компанијата по сеопфатна национална потрага. Назначувањето на Црнец на оваа позиција е во согласност со пензионирањето на Џејмс Буницки, кој беше во компанијата 40 години. Буницки беше вклучен во стратешката продажба на Лотаријата за научни игри на Brookfield Business Partners во април 2022 година.

Научните игри го назначуваат високо остварениот финансиски директор Ник Негро

Негро е искусен финансиски професионалец со две децении достигнувања во финансиски, стратешки, оперативни и лидерски улоги. Тој има позитивно досие за осмислување и извршување на успешни финансиски планови за меѓународни корпорации. Имаше слични позиции во Honeywell, Dover Corporation и Navistar.

Пет Мекхју, извршен директор на Scientific Games, изрази благодарност за восхитувачкото финансиско водство на Џим Буницки и му посака добредојде на Ник во Извршниот лидерски тим како финансиски директор. Тој го истакна блискоста на Ник со сложеноста на меѓународниот бизнис базиран на услуги, корпоративната структура, усогласеноста и длабокото разбирање на стратегијата. Мекхју додаде дека компанијата е ентузијастичка за претстојната фаза на добро финансиско управување со нејзините глобални активности.

Постигнување и одржување на златни стандарди

Во меѓувреме, Мекхју посочи дека Научните игри се посветени на развој на нови игри, производи и услуги. Тој вети дека компанијата ќе продолжи да ги постигнува и одржува златните стандарди за раст на бизнисот во глобалната лотариска индустрија.

Негро се приклучува на Извршниот лидерски тим на научни игри, составен од Мекхју, Џон Шулц, Мајкл Конфорти, Стив Бисон, Џенифер Велшсон, Дена Розенцвајг, Стивен Ричардсон, Мона Гарланд, Волт Ајзел, Џим Шулц и Џеф Мартинек.

Од 1973 година, Scientific Games ги опремува светските лотарии со игри, технологии, аналитика и услуги. Добавувачот на содржини е глобален лидер во гејмерската сцена, со 130 клиенти во 50 земји. Научните игри имаат и сертификати за стандарди за корпоративно управување, квалитет, безбедност, животна средина и одговорно играње.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
За

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Откривање на возбудувањата на рулетот Sticky Bandits во живо: менувач на играта во онлајн коцкањето
2024-06-05

Откривање на возбудувањата на рулетот Sticky Bandits во живо: менувач на играта во онлајн коцкањето

Вести