Вести

November 14, 2022

Обложување пок Денг во живо детално објаснето

Nathan Williams
WriterNathan WilliamsWriter
ResearcherRajesh NairResearcher

Пок Денг е многу популарна игра со карти во Азија, особено Тајланд, каде што се нарекува и Пок Као. Оваа игра има едноставни за разбирање правила и е сосема слична на бакара со елемент од рангирањето на рацете во видео покер. Некои играчи дури можат да тврдат дека играта е повеќе блек џек отколку бакара.

Обложување пок Денг во живо детално објаснето

Но, иако оваа игра е ограничена на азиските копнени казина веќе некое време, таа сега се пробива до најдобрите глобални казина. Неодамна, во април 2022 година, SA Gaming ја објави верзијата во живо на оваа игра, со надеж дека ќе им ја претстави на љубителите на игри со карти. Значи, што е Пок Денг во живо и како се игра? Прочитајте за да дознаете!

Како да се игра во живо Пок Денг

Пок Денг е игра со карти што ја играат пет или шест играчи против дилерот или банкарот во живо. Во верзијата SA Gaming, пет играчи одделно ги споредуваат вредностите на нивните раце со банкарот. Секој играч добива две карти, а раката која е најблиску до девет ја добива рундата. Сега знаете зошто се смета за жив „братучед“ на бакарат

За да започнете да ја играте играта, изберете го бројот на облози и поставете ги чиповите на позицијата на играчот. Рундата за обложување трае 30 секунди, што значи дека имате доволно време да се организирате и да го поставите вистинскиот облог. 

По рундата на обложување, дилерот ќе издаде две свртени картички на позицијата на секој играч и две свртени картички на позицијата на банкарот. Запомнете дека играта користи осум палуби со карти без Џокер. Исто така, дилерот рачно ќе ги измеша картите на почетокот на новото шоу и ќе ја вметне картичката „сече“. Ако ја извлечат картата „сечено“, кругот ќе заврши, па ќе започне нов чевел. 

Што се однесува до методот на бодување, 9 е највисока оценка, а 0 е најниска. Картите од 2 до 9 ги претставуваат нивните номинални вредности, а кец е еднаков на еден поен. Исто така, ќе постигнете нула поени ако добиете K, Q, J и 10. Се разбира, можете да ги користите овие вредности на картички за да креирате стратегија за Пок Денг, особено во игра која овозможува цртање на третата картичка за да се направи директно или три-на-вид.

Комбинации на картички пок Денг во живо

Тука започнуваат сличностите со покерот. Секогаш кога некој играч или банкар ќе победи во кругот, тие можат да создадат уникатна шема: флеш, специјални парови, комбинација на картички со лице и многу повеќе. Во некои игри кои дозволуваат играње со три карти, правењето прав, директно рамна, тројна е легална. Забележете дека кога се појавуваат одредени комбинации, соодветните стрелки се бројат како нешто помеѓу 7 и 8 поени. 

Така, без никакво одложување, подолу се специјалните комбинации и рангирањето на нивните раце во Пок Денг од SA Gaming:

Понекогаш може да најдете дека банкарот и играчот имаат иста шема или вредност на раката како оние наведени погоре. На пример, и двете може да имаат картичка со едно лице без поента. Ако тоа се случи, рундата завршува со нерешено или туркање. 

Исплати во живо на Пок Денг

За почеток, системот двапати ќе го одбие облогот на играчот, а дополнителните пари се „износот на задржување“. SA Gaming не објаснува во детали зошто го прават тоа. Но, настрана, погрижете се да имате доволно рамнотежа пред да играте Пок Денг најдобрите казино сајтови во живо. Ова исто така важи и за други казино игри во живо. 

Генерално, шансите за победа на позицијата играч се 1:1. На пример, ако ставите облог од 100 монети, вкупниот одбиток од вашата сметка ќе биде 200 монети. Сега, под претпоставка дека ќе добиете 6-7, а банкарот ќе добие 4-8, рундата ќе заврши 3-2 во корист на играчот. Ова значи дека ќе добиете вкупна исплата од 300 монети (облог од 200 монети + победа од 100 монети). 

Ако ве удри среќата, можете да ја освоите рундата со флеш или со какви било уникатни комбинации на раце наведени првично. Можете да го погодите QJ од дијаманти против лопатките на банкарскиот J-10. Овде, ќе имате 7,3 поени наспроти 7,2 на дилерот. Таквото сценарио ќе им даде на играчите исплата 2:1. Едноставно кажано, облогот од 100 монети ќе врати 200 монети. Но, бидете внимателни ако раката на дилерот е посилна бидејќи вашите шанси за губење ќе бидат 2:1.

Во меѓувреме, добивањето на специјалниот пар ја претставува најпрофитабилната ситуација во Live Pok Deng. Тоа е затоа што ќе добиете огромна исплата од 11:1, што значи дека облогот од 100 монети ќе врати 1.100 монети. Исто така, куќата нема да задржува никаков износ за специјални парови. Но, ако креирате посебен пар и банкарот има 6 поени, како 4-2, 4-5 или 3-3, исплатата е 1:1. 

Што е со „House Edge“?

Казиното во живо секогаш има математичка предност во сите онлајн казино игри. Без оваа предност, повеќето од нив би затвориле продавница. Куќниот раб им го гарантира нивниот удел секогаш кога играчот ќе победи или изгуби облог. Во Live Pok Deng од SA Gaming, куќниот раб може да се намали до 1,65% кога се користи оптимална стратегија. Ова е еден од најниските рабови на куќата со кои може да се соочите во казиното. 

Совети и стратегија за Пок Денг во живо

Значи, која стратегија може да го намали работ на куќата кога играте Пок Денг? 

Вежбајте управување со субсидирам

Заборавете на малите сличности со покерот. Пок Денг е чисто игра на среќа како бакара, рулет и автомати. Работата е во тоа што играчите не прават ништо откако ќе стават облог на Live Pok Deng. Поради оваа причина, ја играме играта за забава и имаме буџет. Играњето со субсидирам ви овозможува да го продолжите престојот на масата и да освоите сума на долг рок. Но, дури и со тоа, секогаш напуштајте ја табелата откако ќе додадете одредена сума на банкротот. 

Користење на систем за обложување

Оваа точка е донекаде поврзана со управувањето со субсидирам. Ефективното управување е полесно со систем за обложување како Мартингејл, Пароли и Фибоначи. Размислете за ова; играчите имаат речиси 50% шанси да добијат исплата 1:1. Ова значи дека системот за обложување како Мартингејл ќе ги надомести вашите загуби секогаш кога ќе трпат една или две победи. Но, ќе ви треба голема банкарска сметка за овие системи да ве фаворизираат.

Донесете правилни одлуки

Некои варијанти на Пок Денг може да им дозволат на играчите да извлечат дополнителна карта или да погодат во зависност од ситуацијата. На пример, ако добиете две карти со вкупен резултат помал од четири, најдобрата стратегија е да погодите. Но, ако вкупната вредност е 8 или 9, застанете туп бидејќи вашата веројатност да создадете Pok е голема. 

Играј бесплатно

Ако Pok Deng е сосема нов концепт за вас, играјте ја демо верзијата пред да ризикувате вистински пари. За жал, играчите не можат користете бонуси за казино во живо на игри во живо. Но, SA Gaming го знае овој факт прилично добро. Посетете ја официјалната веб-страница и пуштете ја демо верзијата во живо за да разберете како се чувствува студиото и фреквенцијата на исплата. Има и повеќе демо видеа.

Забавувај се!

Сега треба да бидете подготвени да играте Пок Денг во казината во живо на SA Gaming. Идејата на оваа популарна тајландска игра со карти е да се создаде потуѓа рака од онаа на банкарот со само две карти. Затоа е препорачливо да ги намалите очекувањата и да ја играте играта строго за забава. Но, ако сакате често да победувате, играјте рано и агресивно пред да ве стигне работ на куќата.

Најнови вести

Оптимизирајте го вашето здравје со редовно вежбање
2023-11-02

Оптимизирајте го вашето здравје со редовно вежбање

Вести