Вести

September 23, 2020

Популарни игри за коцкање во Азија

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer

Коцкањето и казината се игри кои биле дел од азиската култура. Макао, кој се наоѓа во близина на брегот на Кина, е „главен град на коцкање“ со приходи кои сочинуваат 50% од економијата. Само во 2015 година, приходите од коцкање за Макао беа 28 милијарди долари. Многу модерни казино игри потекнуваат од Азија. Во Азија, среќата, шансата и среќата се тесно поврзани со нивната култура. Првично, многу граѓани патувале во САД за да научат и да си ја пробаат среќата казина во живо. Сега Азија h како најдобри казина во форма на приходи во Макао. Со силни азиски традиции, еве некои од најпопуларните азиски казино игри.

Популарни игри за коцкање во Азија

Mahjong

Mahjong е популарна игра за коцкање во Соединетите Држави. Меѓутоа, во Азија, таа зема различна верзија и се наоѓа во многу азиски казино игри. За разлика од повеќето игри, Mahjong се игра со помош на домино наместо со карти. И покрај тоа, другите форми на коцкање се нелегални во Кина; Mahjong во правни установи е дозволено. Играта се карактеризира со 144 плочки, каде што играчите треба да стават облог пред да се одредат плочките. Откако играчите ќе ги стават своите облози, се фрлаат коцки за да се утврди дилерот. Меѓу различните азиски игри на коцкање, Mahjong е најбараната игра. Тоа е затоа што е создадено преку азиската култура.

Бакара

Бакара е игра на побарувачката во Азија во копнените и онлајн казина. За разлика од другите игри, не постои специфичен начин да се освои бакара. Многу Азијци веруваат во среќа, па оттука и зголемената популарност на бакара во регионот. Како азиска казино игра, се користат бакара маси наместо автомати. Бакара можеби е игра на среќа, но играчите имаат формулирано стратегии против работ на куќата. Работ на куќата е приближно 1,1 -1,2% во зависност од добивките на рацете. Бакара е една од најиграните коцкарски игри денес во Азија. Ова е игра која е лесна за учење и затоа е доста честа кај почетниците.

Паи Гоу

Pai Gow е уште една активност која е дел од азиските игри на коцкање. Датира пред 1000 години, но сепак е вообичаена азиска казино игра. Ја играат аматерски коцкари и искусни гејмерски фанатици од азиско потекло. За почетници, играта може да биде доста комплицирана. Сепак, дилерите се секогаш присутни за да понудат насоки. Pai Gow е популарна азиска игра за коцкање играно од еден дилер, седум играчи и 32 истакнати плочки. За да победи оваа игра, рацете на играчот мора да ги надминат дилерите. Паи Гоу може да се толкува како „направи девет“; максимален резултат на рака во Паи Гоу. Во моментов, американската верзија на Pai Gow е Pai Gow Poker.

Историски најпопуларните коцкарски активности во Азија

Макао е познат како „светска престолнина на коцкањето“ со приходи кои придонесуваат за економијата на земјата. Играчите треба да научат повеќе за овие игри.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
За

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Откривање на возбудувањата на рулетот Sticky Bandits во живо: менувач на играта во онлајн коцкањето
2024-06-05

Откривање на возбудувањата на рулетот Sticky Bandits во живо: менувач на играта во онлајн коцкањето

Вести