Регулирано или нерегулирано коцкање во онлајн казино

Вести

2021-07-20

Eddy Cheung

Прочитајте кој било сериозен водич за онлајн казино и ќе бидете убедени дека лиценцирањето е најважното нешто во сајтот за коцкање. Иако има одредена вистина таму, некои случаи може да ве натераат да фрлите претпазливост во воздухот.

Регулирано или нерегулирано коцкање во онлајн казино

На пример, вашата област може да има строги закони за коцкање најдобрите казина во живо. Или, можеби едноставно сакате да играте инкогнито. Значи, помеѓу легално казино во живо и нерегулирано казино, што е најдобро за играчот?

Што е легално казино во живо?

Како што беше кажано, секое казино во живо, кое вреди да се исплати, мора да биде лиценцирано и регулирано од реномиран чувар или влада. Со други зборови, лиценцираните казина работат на легални пазари со пропишани услови за работа.

Обично, препорачливо е да играте во лиценцирани казина поради вашите лични информации и финансиска сигурност. Покрај тоа, повеќето тела за лиценцирање нудат канали за решавање спорови помеѓу играчот и онлајн казиното.

Што е нелиценцирано казино?

Од друга страна, нелиценцирано казино е токму тоа – казино кое работи без лиценца. Вообичаено, овие казина работат на сиви пазари или области каде прописите за онлајн коцкање се плитки или строги.

Многупати, сивите пазари имаат закони кои регулираат или спречуваат коцкање со вистински пари. Сепак, овие јурисдикции не го забранија ниту коцкањето преку онлајн казино со вистински пари. Затоа, некои нерегулирани казина се лиценцирани.

Што е со офшор казина?

Понекогаш може да се борите да ги разликувате нелиценцираните казина од офшор казина. Тоа е затоа што повеќето офшор казина работат и во јурисдикции без јасни закони за онлајн коцкање. Работата е што овие казина само добиваат лиценци за работа во овие области за да спречат какви било тужби.

На пример, повеќето локации за коцкање кои работат во САД имаат седишта во Белизе, Курасао, Костарика и Антигва. Накратко, овие казина се лиценцирани во земјите споменати претходно. Така, технички, играчите во САД ги користат овие страници за да ставаат облози без да ги прекршуваат локалните закони.

Зошто некои гејмери избираат нерегулирани казина?

Вистината на работата е дека регулираните казина се секогаш побезбедни од нивните нерегулирани колеги. Но, како што велат, не го оценувате пудингот додека не го пробате сами.

Обично, нерегулираните или офшор казина имаат лиценци од нивните локални регулаторни тела или влади. Ова може да се UKGC, MGA, Kahnawake Gaming Commission, итн. Значи, офшор казина може да понудат подобри услуги од локалните локации за коцкање, во зависност од вашата локација.

Освен што поседуваат важечки лиценци, повеќето нерегулирани казина нудат огромни бонус промоции. Повеќето од овие казина нудат зделки кои можат да достигнат илјадници долари. Но, мамката тука се високите барања за играње. На пример, некои казина бараат од играчите да ги обложуваат парите од бонусот до 50 пати за да го подигнат. Затоа, внимателно прочитајте ги нивните услови за бонус.

И на крај, офшор казина не се претрупан кога станува збор за прифаќање на нови играчи. Овие казина обично нудат услуги во која било земја или држава што не доаѓа со правни закани. Во САД, Грузија е одличен пример. Значи, ако сакате безусловно да уживате, играјте на нерегулирани казина.

Завршен совет: Нерегулирани наспроти регулирани казина

Сè што е кажано и направено, од витално значење е да се знае разликата помеѓу нерегулирани или офшор казина и „несигурни“ казина. Запомнете, нерегулираните казина се лиценцирани од реномирани тела што го прават вашето искуство со игри колку што е безбедно. Исто така, овие казина имаат репутација за заштита.

Од друга страна, несигурните казина немаат доказ за какви било информации за лиценцирање. Често, тие работат на нерегулирани пазари и нудат примамливо високи награди за добредојде.

Значи, за да се уверите дека сте безбедни, играјте само казино игри во живо понудени на регулирани локации за коцкање. Но, ако не можете да го добиете во вашата јурисдикција, тогаш не ја чешајте косата бидејќи некои нерегулирани казина ќе завршат уште подобра работа. Трикот е да направите некое темелно истражување и да уживате каде било, во секое време.

Најнови вести

Stakelogic Live нуди брзински бакара со побрзи рунди на игри
2023-09-28

Stakelogic Live нуди брзински бакара со побрзи рунди на игри

Вести