Топ 10 книги за коцкање за играчи во казино и спортски обложувачи

Вести

2022-12-05

Benard Maumo

Дали сте страствен спортски обложувач или играч на онлајн казино кој сакате да го проширите вашето знаење за коцкање? Сигурно сте прочитале една или две книги за коцкање. За оние кои не го сториле тоа, овие книги можат да ја зајакнат вашата духовитост и вештините за донесување одлуки за да преживеете во суровата средина за коцкање. Од Bringing Down the House од Бен Мезрич до совладување покер математика од Чак Клејтон, нема недостаток на книги за обложување за читање. Подолу се неколку внимателно избрани примероци за купување:

Топ 10 книги за коцкање за играчи во казино и спортски обложувачи

Соборување на куќата – Бен Мезрич

Соборувањето на куќата може да биде идеална мотивација за тоа во живо блек џек фанови. Објавена во септември 2003 година, оваа книга од 257 страници зборува за вистинската животна приказна на иконскиот тим Блек Џек на MIT, познат по своите вештини за броење картички и сортирање на работ. Во оваа книга, Кевин Луис, дипломиран МИТ, е регрутиран во тимот од најдобрите играчи на тимот. Идејата беше овој тим да ги искористи своите вештини за броење картички за да ги уништи казината во Лас Вегас. Следете ја нивната приказна и позајмете нешто од вашите сесии за блек џек игри. 

Победи го дилерот – Едвард О. Торп

Победи го дилерот е уште една одлична книга за изострување на вашите вештини во играта 21. Оваа книга беше објавена во 1962 година кога повеќето казина сè уште користеа единечни палуби за блек џек. Но, благодарение на оваа книга, казината оттогаш се префрлија на шест или осум палуби. Оваа книга јасно ги објаснува основните и напредни блек џек стратегии што може да ве направат легија на играта. Всушност, многу системи за коцкање можат да ги следат своите корени во оваа практична книга за коцкање. Запомнете дека Едвард О. Торп бил професор по математика на МИТ.

Совладување покер математика - Чак Клејтон

Покерот е веројатно една од најдобрите казино игри во живо. Оваа игра им овозможува на обложувачите да користат оптимална стратегија за намалување на работ на куќата под 0,50%. Некои варијанти на онлајн покер дури може да имаат повеќе од 100% стапка на враќање. Чак Клејтон ги учи покер играчите како да им веруваат на бројките во вистинските околности и ситуации во оваа книга. Совладувањето на покер математиката ги објаснува суштинските аспекти на игрите како блефирање, управување со чипови, следење резултати и многу повеќе. Можеби ќе почнете да играте со поголемо ниво на самодоверба откако ќе ја прочитате оваа книга. 

Игри со карти за почетници - Мартин Џенкинс

Мартин Џенкинс разбира дека игрите со карти како покер и блек џек се менувале со текот на годините. Затоа, во оваа книга од 213 страници, авторот дава едноставни упатства за играње игри како блек џек, покер, луди осумки, пасијанс и многу повеќе. Ќе најдете основни и напредни стратегии и различни терминологии што се користат за секоја игра. Можеби не е најнапредната книга за коцкање, но е совршена за почетници.

Игри со карти за кукли - Бери Ригал

Објавено на 7 октомври 2005 година, Игри со карти за Dummies е книга на 384 страници која ги таргетира почетниците во блек џек, Texas Hold'em, Stud Poker и други игри со карти. Има многу забавни и корисни информации за коцкање за да им помогне на играчите да подигнат стратегија за победничка картичка. Ќе откриете како да го подобрите вашето одлучување, да играте регионални варијации на игри, да развиете победничка стратегија и да научите да играте одговорно. Оваа книга е несомнено корисна за почетниците играчи на игри со карти. 

Формула на Fortune - Вилијам Паундстон

Едвард Торп и тимот на МИТ Блек Џек отидоа во Вегас со „формулата на Кели“ и тоа успеа. Овие легенди сфатија дека формулата може дури и да генерира повеќе пари на берзата, при што Шенон стана успешен инвеститор, надминувајќи ја сегашната стапка на Ворен Бафет. Оваа книга од 386 страници открива како „формулата на Кели“ предизвика контроверзии дури и кога направи убиство на трговските бироа, казината и тркачките патеки. Повеќе се работи за разоткривање на формулите отколку за нивно пофалување.

Roll the Bones: The History of Gambling (издание на казино) – Дејвид Г. Шварц

Играње казино игри на најдобрите казино сајтови во живо користењето стратегија научена од овие книги за коцкање е несомнено критична. Но, подеднакво е важно да се разбере од каде потекнува казино индустријата, како еволуирала и моменталната состојба на работите. Оваа книга ќе ве прошета низ сето тоа. Од првото копнено казино во 1638 година и револуциите во казиното во 18 и 19 век, оваа аудио книга ќе ви помогне да ја цените историјата на казината и коцкањето.

Пукна Вегас – Бен Мезрич

„Пука Вегас“ е уште едно ремек дело на овој добро почитуван автор во индустријата за коцкање. Објавена во 2005 година, оваа книга ги следи ескападите на група играчи на блек џек, тимот на Блек Џек на MIT. Очекувано, книгата е продолжение на „Bringing Down the House“. Но, во Bursting Vegas, ликовите се поактивни. Во оваа книга, играчите користат ефективни стратегии како што се секвенционирање на кец и управување со карти за да останат пред работ на куќата. Но, нивната среќа снема откако операторите започнаа агресивна истрага што го принуди тимот да избега од САД. 

Размислување во облози - Ени Дјук

Ова ремек дело е за спортски обложувачи кои сакаат да донесат поинтелигентни одлуки за обложување без сите факти. Ени Дјук, деловен консултант и поранешен шампион на WSP, ги учи обложувачите како да се чувствуваат удобно околу неизвесноста и да донесуваат попаметни одлуки. Таа црпи практични примери од бизнисот, спортот, политиката и покерот за да им помогне на обложувачите да донесат подобри одлуки во неколку секунди. Таа ги учи обложувачите да бидат помалку реактивни на емоциите и да избегнуваат реакции на колена за да станат смирени и просперитетни.

Водич за сè за спортско обложување - Џош Апелбаум

Обложувањето пари на спорт може да обезбеди секој настан да стане задолжително следење. Но, за почетник, ризикувањето премногу или ставањето погрешен облог е чест проблем. За среќа, Џош Апелбаум нема да дозволи тоа да се случи во „Водич за сè за спортско обложување“. Оваа книга има совети и тактики кои ќе ви помогнат да поставите стратешки спортски облог. Авторот ве учи како да најдете потенцијално успешен облог на сите големи спортски лиги. Прочитајте го ако сакате да најдете вредност во спортското обложување.

Заклучок

Книгите за коцкање се одличен извор на информации за оние кои сакаат да станат подобри коцкари. Овие книги се полни со многу примери од реалниот живот за да им дадат на читателите подлабок увид во тоа како функционира коцкањето. Но, која и да ја прочитате книгата, запомнете дека коцкањето е чисто за среќа. Значи, ниту една стратегија не гарантира успех во казиното.

Најнови вести

REEVO продолжува со импресивното трчање во 2023 година по потпишувањето на договорот со TVBET
2023-09-18

REEVO продолжува со импресивното трчање во 2023 година по потпишувањето на договорот со TVBET

Вести