Традиционално спортско обложување vs. Виртуелно спортско обложување: кое е најдобро?

Вести

2021-09-06

Eddy Cheung

Неспорно е дека спортското обложување е огромен пазар ширум светот вреден милијарди долари. Оваа форма на обложување во живо им овозможува на обложувачите да го предвидат исходот на спортски настани како што се фудбал, тенис, рагби, мотоспорт, коњски трки и многу повеќе.

Традиционално спортско обложување vs. Виртуелно спортско обложување: кое е најдобро?

Но, Ковид-19 го разоткри мекиот дел на спортското обложување. По суспензијата на повеќето спортски настани минатата година, операторите мораа да се потпрат на виртуелни спортски обложувања за да останат во живот. Но, дали нуди можности за победа како традиционалното спортско обложување?

Што е виртуелно спортско обложување?

Виртуелното спортско обложување е слично на спортските натпревари во реалниот живот. Но, наместо да нудат обложување во живо на вистински настани, виртуелните спортови вклучуваат играчи, коњи или автомобили симулирани со компјутерски софтвер. На едноставен јазик, тоа е исто како да се обложувате на исходот од видео игрите.

Општо земено, играчите можат да се обложуваат на тенис, коњски трки, фудбалски натпревари и многу повеќе. Симулациите обично доаѓаат со 3D графика за да имитираат искуство од реалниот живот.

Сличности меѓу двете

Значи, што имаат заедничко виртуелното спортско обложување и традиционалното спортско обложување? Прво, двата облози се ставаат со помош на компјутер или мобилен телефон.

Но, тоа е очигледното нешто. Слично како обложување на а казино во живо или спортска книга, играчите користат фиат валута на виртуелни спортови. Значи, мора да ја финансирате вашата сметка за обложување за да го предвидите исходот од вашиот омилен спорт.

Друга сличност е бројот на вклучени типови облози. Обично, двата типа на коцкање нудат слични облози. Тие вклучуваат:

  • Двојна шанса
  • Парична линија
  • Точка се шири
  • Над/под
  • Реквизитни облози Ако изберете кој било од горенаведените облози во виртуелни спортови или традиционално спортско коцкање, можете да бидете сигурни дека шансите се исти. На пример, тим со 10 коефициенти ќе ви даде 1.000 долари ако обложите 100 долари.

Покрај тоа, спортските книги и онлајн казина нудат бонуси за двата вида на коцкање. Откако ќе се регистрирате за сметка за обложување, најверојатно ќе добиете дарежлив бонус за добредојде во форма на бонус за совпаѓање или бесплатни облози. Потоа, ќе треба да ги исполните барањата за превртување на бонус за да ги повлечете парите. Генерално, има 1001 сличност помеѓу виртуелните спортови и спортските обложувања во реалниот живот.

Разлики

Иако сличностите се многу, овие облици на коцкање исто така имаат свој удел на разлики. Прво, редовните резултати од спортско обложување ги одредуваат реалните спортисти. Значи, ако имате среќа, вашиот омилен тим може да има неверојатни перформанси и да ви освои пари. Но, понекогаш, тие може да не успеат да се појават.

Бидејќи луѓето од реалниот живот не играат виртуелни спортови, резултатите се одредуваат со RNG. RNG (генератор на случаен број) работи зад сцената за да произведе милијарди случајни резултати во минута. Но, се разбира, традиционалните спортски резултати се исто така случајни. Сепак, ова не гарантира немешање од надворешни интереси.

И на крај, виртуелните натпревари завршуваат во рок од една минута или нешто повеќе, за разлика од реалните спортови, кои траат подолго. Причината е што виртуелните спортови прикажуваат само врвни моменти од дигитализирани игри. На пример, љубителите на фудбалот ќе ги гледаат само главните моменти на голот, основните потези и одличните одбрани. Потоа ќе го видите конечниот резултат по главните моменти и ќе ја дознаете вашата судбина.

Совети за виртуелно спортско обложување

Ако сте страствен спортски обложувач, тогаш не ви треба никаков вовед овде. Тоа е затоа што работите се релативно исти. На пример, можете да ја користите стратегијата „слаб тим“, која вклучува коцкање на тим со ладна серија на губитници. Ако некој тим загубил пет пати на кас, нема причина да се обложи загуба.

Дополнително, можете да започнете со вложување помал износ и постепено да го зголемувате додека вашиот профит достигнува 25% или повеќе. Запомнете, успехот во виртуелните спортови или која било друга форма на онлајн коцкање бара трпение.

Збирот

Генерално, виртуелното спортско обложување е одлична алтернатива на традиционалното спортско обложување. Едноставно е да се разбере, а исходот не бара вечно откривање, како во спортското обложување.

Сепак, недостатокот на човечка интеракција во реалниот живот дава мала предност на редовното спортско обложување. Познат е фактот дека некои обложувачи не им веруваат на резултатите од RNG. Сепак, тоа е доволно блиску до традиционалното коцкање.

Најнови вести

REEVO продолжува со импресивното трчање во 2023 година по потпишувањето на договорот со TVBET
2023-09-18

REEVO продолжува со импресивното трчање во 2023 година по потпишувањето на договорот со TVBET

Вести