10 интересни факти за бинго кои не сте ги знаеле

Вести

2022-04-07

Benard Maumo

Сакате да играте казино игри во живо? Тогаш не ви треба вовед во Бинго. За оние кои допрва треба да ја играат оваа игра, тоа е забавна игра со „седење“ каде играчите ги совпаѓаат броевите на испечатена картичка. Но, ако сакате почесто да победувате, учењето неколку факти за оваа игра е одличен почеток. Значи, колку знаете за Бинго? Подолу се дадени неколку забавни факти за оваа возбудлива казино игра.

10 интересни факти за бинго кои не сте ги знаеле

Бингото потекнува од Италија во 1530-тите

Се верува дека Бинго бил измислен во Италија во 1530-тите. Тогаш, оваа игра се играше како лотарија наречена II Giuoco del Lotto d'Italia. Играта созреваше во Германија и Франција, станувајќи заштитена со авторски права во 1933 година. Оттогаш, Бинго стана популарен во копнените казина и онлајн казина. Некои луѓе играат Бинго за забава, додека други играат за парите.

Бингото се викаше „Бено“

Во 20 век, Бинго се нарекуваше „Бено“ - име што му го даде Едвин Лоу, американски претприемач. Таблата за игри на бинго имаше 5 реда и 5 колони, при што само квадратот во центарот на мрежата немаше испечатен број. По завршувањето на победничката линија, победниците извикуваат „Beano“, па оттука и името Beano. Но, тоа се промени кога играчот случајно извика „Бинго!"

Верзијата во ОК има повеќе топки

Стандардна верзија на бинго во ОК има 9 колони и 3 реда, при што добивките се исплаќаат откако ќе завршите барем една линија. Исто така, играта се игра со користење на 90 топки. Од друга страна, американската верзија се игра на мрежа 5х5, со 75 топки. Интересно е што можете да најдете и варијанти на бинго со 80 и 30 топки. Сепак, варијантите на ОК и САД се најпопуларни. 

Бингото има повеќе победници од која било игра

Еве солидна причина да почнете да играте Бинго како вчера. Според статистичките податоци, играчите на бинго регистрираат високи стапки на вкупна добивка од другите играчи во казино во живо. Всушност, околу 96% од играчите на бинго изјавиле дека победиле неколку пати. Ако играте онлајн Бинго, веројатноста за остварување профит е голема бидејќи играта има неколку начини на победа. 

Бингото има неколку варијации

Најчестата варијација на Бинго се нарекува U-Pick'Em. Играчите добиваат 3 карти со 25 броеви со сите 75 можни исходи во оваа игра. Друга варијација на бинго што вреди да се игра е A Roving L. Овде гејмерите мора да ги покриваат горните/долните редови и Б или горниот/долниот ред и О. Други вообичаени варијации вклучуваат Facebook Bingo, Bonanza Bingo, Death Bingo и Table Bingo.

Бинго-слотови стануваат популарни

Слот машините се несомнено најиновативните игри за играње. Програмерите често се обидуваат да воведат нови функции и механики за да ја направат играта уште позабавна. Со тоа, можете да играте бинго слотови и да уживате во искуство со слот-бинго. На пример, играјте Bingo Billions од NextGen Gaming на табла за игра 5x5 и освојте џекпот од 5.000 монети.

Дамите играат Бинго повеќе од мажите

Неодамнешното истражување на YouGov покажува дека жените го претпочитаат Бинго пред другите игри во казино во живо. Студијата открива дека 62% од онлајн бинго играчите се дами. Исто така, студијата вели дека најмалку 12% од жените во Велика Британија уживаат да ја играат играта, што е двојно повеќе од бројот на мажи. Така, може безбедно да се каже дека Бингото за жените е исто што се блек џекот и покерот за мажите. 

Бингото апелира до младата генерација

Според повеќе истражувања, просечниот играч на бинго е на возраст од 25 до 34 години. Ова е прилично изненадување со оглед на тоа дека има помодерни игри на пазарот за коцкање. Но, успехот на Бинго може да биде поврзан со неговата способност да метаморфозира во текот на децениите. Бинго успеа да им се допадне на обожавателите кои ги загреваа театарските сали во 30-тите и младите момци кои главно се коцкаат преку Интернет.

Шкотите најмногу го сакаат Бинго во ОК

Верувале или не, шкотските играчи сакаат да играат Бинго отколку другите гејмери во ОК. Истражувањата покажуваат дека секој петти Шкотланѓанец игра Бинго. Долу до Јужна Англија, само еден од дваесет игра Бинго. Значи, веројатно треба да размислите да се движите на север за да ја откриете тајната на почесто играње Бинго.

Повеќето луѓе играат Бинго онлајн

Последниот, но дефинитивно не и најмалку забавен факт за Бинго е дека Бинго главно се игра онлајн. Но, тоа не е изненадувачки, имајќи предвид дека играта е популарна меѓу младите, кои не ги сакаат тие преполни бинго сали и клубови. Исто така, онлајн бинго-страниците поддржуваат бесплатна игра нудејќи им на играчите бонуси за добредојде и лојалност. Затоа, играјте онлајн секогаш кога можете!

Заклучок

Сега знаете неколку возбудливи факти за играта. Запомнете, Бинго картичките може да се разликуваат, во зависност од вашата демографска слика. Исто така, секогаш можете да „Beano!" секогаш кога ќе создадете победничка линија и ќе се извлечете од неа. А сакате да знаете нешто друго? Маргарет е најпопуларното победничко име во Бинго. Интересно!

Најнови вести

REEVO продолжува со импресивното трчање во 2023 година по потпишувањето на договорот со TVBET
2023-09-18

REEVO продолжува со импресивното трчање во 2023 година по потпишувањето на договорот со TVBET

Вести