Вести

January 17, 2020

10 работи што не сте ги знаеле за казината

Nathan Williams
WriterNathan WilliamsWriter
ResearcherRajesh NairResearcher

Многу луѓе играат во казина, но има многу работи што не ги знаат за нив. Оваа статија наведува десет работи што луѓето треба да ги знаат за казината.

10 работи што не сте ги знаеле за казината

10 факти за казината кои веројатно не сте ги знаеле

Преминот од копнени во онлајн казина најдоброто нешто што се случило во казино индустријата. Воведувањето на онлајн коцкањето го направи светот на казината попопуларен од кога било. Оваа популарност е поттикната од фактот што коцкарите можат да играат казино игри во секое време и каде било.

Сепак, многу луѓе сè уште играат игри во копнените казина кои се исто така популарни на многу места во светот. Познато е дека Лас Вегас е дом на казина додека Кина е домаќин на некои од најголемите казина во светот. Еве некои работи што многу луѓе не ги знаат за казината.

Потекло на казина и слотови факти

Казината потекнуваат од Италија

Казиното се играше за прв пат во Италија. Сепак, оттогаш казината многу се променија, а беа воведени и многу игри.

Слотовите првпат се појавија во 1887 година

Слотовите беа воведени во казина во 1887 година од страна на Чарлс Фел, и тие беа познати како Ѕвоно на слободата

Најголемата победа на автомат е 39,7 милиони долари

Неименуван инженер од Лос Анџелес го држи рекордот за освојување на највисокиот џекпот на слотот откако обложил 100 долари и освоил 39,7 милиони долари.

Најголемата победа на онлајн автомат е 17,8 долари

Џекпот на онлајн слот машината го освои коцкар на Мега Форчн во Финска.

Факти за покер и рулет

Најдолгата покер игра

Најдолгата покер игра некогаш се одржала во Аризона во 1881 година и траела осум години, пет месеци и три дена.

Покерот може да биде профитабилна кариера

Постојат професионални играчи на покер кои заработуваат доволно пари за да ги задоволат сите нивни потреби без да мораат да работат друга работа.

Таму е најголемиот губитник на рулет во светот

Роберт Максвел го држи рекордот со загуба од 1,5 милиони фунти за три минути додека играше на три табели во исто време.

Едно лице продаде сè за да се обложи на едно вртење рулет

Ешли Ревел продаде сè и го стави на едно вртење рулет. За среќа, тој го освои двојно својот влог.

Бонус казино факти

Најголемото американско казино опфаќа 600.000 квадратни метри.

Казиното се вика WinStar World Casino и се наоѓа во Такервил, на еден час возење од градот Оклахома.

Слот машините мора да платат најмалку 70 проценти

За некои земји, минималниот принос по играч треба да биде поставен на 70 проценти.

Коцкањето е нелегално во некои земји

Коцкањето е нелегално за граѓаните на Монако, а во Јапонија е нелегално да се коцка за пари.

Казината се дизајнирани на многу специфични начини

Многу од нив се дизајнирани на начини да ги задржат луѓето да играат. На пример, повеќето казина немаат надземни часовници за играчите да немаат чувство за време.

Најнови вести

Оптимизирајте го вашето здравје со редовно вежбање
2023-11-02

Оптимизирајте го вашето здравје со редовно вежбање

Вести