Водичи за игрите

December 25, 2022

Како да создадете успешна кариера на дилер на онлајн казино во живо

Nathan Williams
WriterNathan WilliamsWriter
ResearcherRajesh NairResearcher

Дали вашата онлајн коцкарска кариера се чувствува како да е дојдена во ќорсокак откако ги искористивте сите понудени игри со карти? Да се стане дилер на онлајн казино во живо не е пресилен мисла. Компаниите за игри со дилери во живо како Pragmatic Play, Ezugi и Evolution секогаш бараат посветени поединци за да станат крупиери во нивните нови студија. И платата е добра, патем.

Како да создадете успешна кариера на дилер на онлајн казино во живо

Но, работата на дилер на казино во живо не е отсечена за секого. Аспирантите мора да имаат основни барања како што се добар изглед, карактер, вештини за игра и многу повеќе. Значи, оваа статија дискутира за тоа што ви треба за да станете дилер на онлајн казино ако вашето срце е посветено на оваа кариера. 

Кој е дилер на онлајн казино во живо?

Накратко, дилерот на онлајн казино е лице кое има задача да обезбеди игрите во казино да се одвиваат непречено и играчите да ги следат утврдените правила. Крупието ги пречекува играчите на бродот и ги објаснува правилата на играта пред да започнат рундите. Крупието обично ги дели картите во игри во живо како што се блек џек, бакара, покер, Андар Бахар, Змеј тигар и многу повеќе. Тие исто така можат да се претстават емисии на игри во живо допаѓа Монопол во живо и Crazy Time by Evolution.

Професионални барања за да станете успешен жив крупие

Човек мора да има некои професионални барања за да стане жив крупиер кај врвните развивачи на игри. Прво, мора да сте на законска возраст за коцкање, во зависност од вашите локални закони за коцкање. На пример, Evolution неодамна објави слободно работно место за дилер во живо со полно работно време во Мичиген, САД, а аспирантите мора да имаат најмалку 21 година за да се квалификуваат. Ова е стандарден услов, имајќи предвид дека повеќето развивачи на онлајн игри за коцкање се против коцкањето малолетни.

Покрај минималната возраст, подолу се и други професионални барања што можеби ќе треба да ги вработите во Evolution како дилер во живо во МИ:

 • Диплома за средно образование или еквивалент
 • Завршете проверка на позадината пред вработувањето
 • 1-2 години искуство во угостителство или услуга за клиенти
 • Зборувајте англиски течно
 • Мора да има лиценца за игри во Мичиген

Не се потребни вештини за игри

Како што можете да видите, Evolution никаде не спомнува дека на апликантите им се потребни какви било вештини за игри за да се квалификуваат како дилер во живо во нивното студио MI. Тоа не е по грешка, имајќи предвид дека повеќето компании ќе ве одведат низ свежа обука за дилерите во живо за да се осигураат дека можете професионално да водите игри како бакара, рулет и блек џек. 

Ако се вработите во Evolution, првите две недели ќе ги поминете на Evolution Academy учејќи како да играте и да ги презентирате игрите на камера во живо. Означете дека ќе добиете целосна плата за време на периодот на обука. Тоа е великодушно!

Индивидуални барања за да станете успешен жив крупие

Освен професионалните барања за дилер во живо, ќе ви требаат овие индивидуални вештини за да создадете кариера на дилер во живо:

Добар изглед

Повеќето компании нема да го наведат ова како дел од барањето за работа. Но, длабоко во себе, тие знаат дека добриот изглед е клучен за да се најдат на конечниот потесен избор. На пример, добивањето работа како водител во живо или крупие може да биде невозможно ако сте со прекумерна тежина. Работата е што вие ќе бидете лицето на компанијата во дилерската соба во живо. Затоа, згодните луѓе имаат значителна предност.

Допадлива личност

За да бидете крупие во казино во живо, мора да имате симпатична личност од самиот почеток. Играчите ќе сакаат да се чувствуваат удобно околу вас внатре во дилерската соба во живо. Поради оваа причина, треба да можете брзо да започнете разговор со играчите и секогаш да носите насмеано лице, иако не треба да претерате. Во игра како Live VIP Blackjack од Evolution, играчите можат да побараат да го сменат дилерот ако не се чувствуваат удобно. А вие не го сакате тоа, нели?

Одлични комуникациски вештини

Дилерите во врвни казино сајтови во живо имаат едно заедничко – одлични комуникациски и презентациски вештини. Презентирањето игра со дилер во живо бара од вас да зборувате со конзистентен и јасен тон за играчите да можат брзо да ве разберат. Поради оваа причина, вежбајте ги вашите комуникациски вештини за да ги отстраните „хм“ и „ах“. Накратко, избегнувајте пелтечење во речениците. 

Одлични вештини за слушање

Вештините за комуникација и слушање се две страни на иста паричка. Да се стане дилер во живо е повеќе како да станете ТВ водител каде што луѓето поставуваат прашања, а вие давате јасни одговори. Во жива дилерска соба, ќе најдете многу играчи кои не ги знаат правилата на играта. Професионален дилер треба да ги слуша овие играчи и да одговори на нивните прашања со почит. Сепак, не им давајте совети на играчите како да добиваат игри. 

Одржувајте смиреност под притисок

Реалноста е дека работата на дилерот во живо може да биде стресна и исцрпувачка во конкурентни игри како покер и блек џек. Некои играчи не знаат како да го прифатат поразот, што доведува до тензија во просторијата. Имајќи го предвид ова, вашиот работодавец очекува да одржувате спокојство и смиреност под притисок. Дилерите во живо треба да имаат вештини за решавање проблеми за да посредуваат во спорови и да го вратат спокојството во просторијата. Запомнете, тоа не е копнено казино каде што „тврдоглавите“ играчи се извлекуваат од зградата. 

Искуството е клучно

Иако повеќето развивачи на казино игри во живо ќе ве обучуваат како да играте казино игри, претходно искуство е дополнителна предност. Вашиот потенцијален работодавец ќе биде среќен кога знае дека лесно можете да се справите со сложени ситуации во игри со вештини како блек џек и покер. Исто така, претходното искуство како дилер во врвно копнено казино може да ви даде предност. Подобро е за сите ако можете да влезете веднаш.

Колку заработува дилер на онлајн казино во живо?

Пред да станете дилер на казино во живо, важно е да ги знаете вклучените поволности и дали вредат вашето време и инвестиција. Одлична вест е дека дилерите на казино во живо се едни од најплатените професионалци. 

На пример, ако можете да се вработите како дилер или презентер во живо во Evolution Gaming, ќе земете дома од 20 до 25 долари/час. Студијата за игри во живо работат 24/7, со дилери кои работат во смени. Значи, под претпоставка дека работите 8 часа на ден, тоа е неверојатна плата од 200 долари. 

Покрај големата плата за час, кариерата на дилер во живо доаѓа и со поволности како што се:

 • Напредување во кариерата
 • Платен тренинг и слободни денови
 • Месечен бонус за изведба
 • Медицинска покривка
 • Надомест на лиценца за казино 
 • Флексибилни работни распореди
 • Работа во модерно студио со освежување и просторија за одмор.
 • Совети од среќни играчи

Заклучок

До овој момент, треба да бидете убедени да продолжите со дилер кариера во казино ако сте ентузијаст за коцкање. Реномирани компании како Evolution и Прагматична игра  им плаќаат на своите вработени некои од најдобрите поволности во индустријата за вработување. 

Но, имајте предвид дека кариерата на дилер во живо може да биде многу напорна со непредвидливи распореди за смени во полноќ или ситни часови. Исто така, мора да бидете подготвени да се справите со непослушните играчи кои обично не прифаќаат загуби. Можете ли да се справите со тоа? Ако одговорот е да, ова е работата за вас!

Најнови вести

Оптимизирајте го вашето здравје со редовно вежбање
2023-11-02

Оптимизирајте го вашето здравје со редовно вежбање

Вести