Список со зборови за казино

Дали сте нови во светот на казиното и сакате да ги научите различните услови за казино или само сакате да ја освежите вашата меморија за термини во казиното? Тогаш дојдовте на вистинското место - ги составивме сите услови за казино што сакате да ги знаете подолу.

А

ACS - Акроним за Автоматско мешање на картички

Акција - Се однесува на сумата на пари што играчот ја обложува во одреден период.

Алијас - Каде што треба да го пополните вашето име за да можете да играте во казино во живо. Играчот може да избере алијас по свој избор.

Андроид казино - Андроид денес е речиси исто толку вообичаен како и iPhone, поради што повеќето казина нудат мобилни игри и за Android.

Анте - Почетен облог што е потребен пред да започне една рака. Ова е обично во игрите со карти.

Автоматска репродукција - Кога коцкар игра слотови, можете претходно да изберете „автоматско играње“. Ова значи дека машината автоматски врти онолку вртења колку што ќе изберете.

Автоматско мешање на картички - Машина која автоматски меша една или повеќе палуби со карти. Ова се користи во копнените казина.

Функција на лавина - Некои слотови имаат нешто што се нарекува функција на лавина, што значи дека симболите се издувани, а нови паѓаат во текот на истиот круг на игра. Меѓу другото, функцијата ќе ја најдете во автоматот Bompers на ELK Studio.

Б

Банкар - Позиција која обично ја држи дилерот кој е задолжен за преземање изгубени облози и за исплата на добивки.

Банкрол - сума на пари што се користи за коцкање.

Основна стратегија (блек џек) - Во играта Блек Џек постои нешто што се нарекува Основна стратегија или основна стратегија. Ова значи дека играте Блек Џек со стратегијата што е основата на RTP. Можете да прочитате повеќе за Блек Џек овде.

Облог / Казино - Кога играте казино игра со вистински пари, мора да се обложите. Акција кога коцкар се коцка со пари. Може да се стави облог на време во игра, поседување на трка итн. Со чинот на играње игра на среќа за влог, кој обично е пари.
Граници за обложување - Во секоја игра кога сакате да играте во казино, има таканаречени ограничувања за обложување. Ова значи дека има минимален и максимален облог што можете да го направите. Кога играте игра како блек џек, на пример, минималниот облог е 5 долари, а максимумот е 500 долари.

Обложувај се Макс - Кога играте слотови, има копче наречено Bet Max. Ова значи дека се обложувате највисока можна сума во машината.

Распоред на обложување - Играчите можат да ги стават своите чипови за да направат избрана облог на маса за игри.

Ограничувања за обложување - Минималните и максималните влогови дозволени на маса за игри.

Бонус - Бонусот е вреден предмет, промотивна понуда што ја добивате во казино. Бонусот им овозможува на играчите да заработат бесплатни вртења или бесплатни пари додека играат игра. Многу казина нудат различни бонуси. Повеќето се добиваат кога играчот направил депозит, но понекогаш може да се примат без депозит.

Бонус функција - Бонусната карактеристика е карактеристика на слот. Кога играте слот со бонус игра, режимот за бонус обично има различни функции кои ќе ви помогнат да победите.

Бонус симбол - За да добиете режим на бонус во автомат, обично треба да вртите најмалку три бонус симболи.

Брн картичка - Картичка отстранета од врвот на палуба и фрлена пред да започне играта со карти. Обично, играчите не знаат која била картичката.

Биста - Целта е да стигнеме до 21 во Блек Џек. Но, ако вие или дилерот надминете 21 година, ќе добиете биста, и ова е кога ќе изгубите.

В

Кејџ - Слично на сефовите и трезорот, место каде се чуваат пари.

Броење на картички (Блек Џек) - Броењето карти е напредна техника во Блек Џек. Тоа значи дека знаете кои карти се пристигнати и кои се оставени пред дилерот да ја измеша палубата.

Броење на картички - Стратегија што се користи за блек џек за да се најде предност, без разлика дали е играч или дилер.
Картичка ајкула - Експерт за играње карти, често освојувајќи ги играчите со помалку искуство.
Картичка Шарп - Друго име за Card Shark.
Перење картички - Чинот на ширење карти по маса со движење на миење за да се измеша палубата.

Поврат на готовина - Кешбек е коцкарски термин кој значи дека си ги враќаш изгубените пари. Оваа функција е најчеста кај операторите на онлајн казино.

Готовински бонус - Дополнителна добивка што може да се повлече откако ќе се исполнат условите за обложување.

Кеш Аут - Кога ќе го затворите вашиот облог пред да биде наведен исходот за да ги зачувате вашите добивки или да ги намалите загубите.

Касиерско биро - Каде што играчите можат да пари за чипови во казино за да се коцкаат.

Бркање - Кога играчот продолжува да се обложува по постојано губење во обид да се изедначи.

Фиока за чипови - Контејнер што се користи за носење жетони, чипови од казино и монети.

Чипс - Мал токен налик на диск кој се користи како валута.

Палто опашка - Играч кој го следи примерот на победникот со обложување на нивните исти броеви.

Студена редеа - Кога играчот има долготрајна изгубена серија.

Дополнително - артикли обезбедени од казино за да ги поттикнат играчите да продолжат со коцкање. Компанија зависат од играта, часовите и парите што се играат.

Comp Hustling - Играч кој преостанува за да ужива во комби, во форма на останување на подот или со пребарување на подот за бонус ваучери.

Компажни поени - За онлајн казина, форма на компи кои им овозможуваат на играчите да добијат повеќе поени за да освојат повеќе пари.

Континуирана машина за мешање - Машина што се користи за темелно мешање картички.

Крупие - Вработен во казино кој собира и плаќа облози.

CSM - Видете Машина за континуирано мешање.

Исечена картичка - Празна картичка која користи за одвојување на палуби.

Д

Дилер - Уште еден термин за Крупие; вработен во казино задолжен за маса за игри.

Пенетрација на палубата - Приближниот процент на карти во палубата пред да се измеша дилерот.

Депозит - Додавање пари на онлајн сметка.

Бонус за депозит - Кога онлајн казино дава бесплатни пари како благодарност за додавање вистински пари на вашата сметка.

Начин на депозит - Кога додавате пари на вашата онлајн сметка, обично преку кредитна картичка, дебитна картичка или банкарски трансфер.

Контрола на коцки - Контроверзна теорија дека играчот може да научи како да фрла коцки за да ги добие посакуваните бројки.

Валкани пари - Пари заработени од казиното преку губење облози.

Отфрлете ја фиоката - Контејнер што го држи дилерот и држи искористени или фрлени картички.

Двојно****Долу - Кога играат Блек Џек, играчите добиваат можност да ја удвојат раката по првите две карти. Ако играчот избере „Двојно“, коцкарот може да добие само уште една картичка.

Надолу картичка - Картите се делат со лицето надолу.

Преземете казино - Онлајн казино игри за кои е потребно преземање софтвер за играње.

Е

еКОГРА - Организација за тестирање и стандарди која е специјализирана за онлајн коцкање (Регулатива и гаранција за онлајн игри за е-трговија)

Работ - Пресметување поголема веројатност за појава за облог од коефициентот што го добивате.

Енкрипција - Се користи од онлајн казина за заштита на пари и информации од хакери.

Дури и залог за пари - Обложување пари кога шансите се еднакви. Подобриот може да изгуби или да освои иста сума.

Проширување на дивината - Кога играте слотови, коцкар ќе наиде на секакви диви симболи, а еден од нив е проширување на дивините. Ова значи дека симболот дивината се шири и им дава на коцкарите повеќе диви диви на таблата.

Очекувана стапка на победа - Износот на пари што се очекува да го добие играчот во одреден временски период.

Око на небото - Камери со затворено коло што се користат за следење на казино.

Ф

Картичка за лице - Секоја картичка за џек, кралица или крал.

Картичка со лицето надолу - Видете надолу картичка.

Картичка со лице нагоре - Поделени картички свртени нагоре.

Флеш казино - Онлајн казино што користи додаток на Adobe Flash, каде што играчите можат да пристапат до игрите од веб-прелистувач.

Рамно обложување - Кога играч секој пат се обложува со иста сума.

Исплакнете - Кога играте Блек Џек, коцкарот може да направи страничен облог. Еден од страничните облози се исплатува ако коцкар го добие истиот костум на првите две карти заедно со првата на дилерот.

Бесплатни вртења - На коцкар може да му се понуди одреден број бесплатни вртења во бонус за добредојде. Можност да се вртите во избраниот слот без да се обложувате пари. Понекогаш бесплатните вртења доаѓаат со барања за обложување, а понекогаш и без.

Бесплатен бонус - Бесплатен бонус е бонус што казиното им го дава на играчите без никакви барања за депозит, ова е обично во врска со регистрирањето и отворањето сметка во казиното.

Г

Заблуда на коцкар - Лажно верување дека нешто повеќе или помалку веројатно ќе се случи врз основа на тоа колку пати се случило претходно.

Џорџ - Термин што го користи Дилерот за играч со голема бакшиш.

Бруто добивки - Разликата помеѓу тоа колку играч се обложува и колку ќе добие.

Х

Срца - Еден од двата одела на шпил карти и еден од четирите одела.

Висок валјак - Играч кој постојано обложува големи суми на пари.

Удри - Кога играте Блек Џек, секогаш добивате две карти во рака. Ако сакате трета картичка, кажете или кликнете „Hit“. Дилерот потоа ви дава трета картичка.

Жешка низа - Кога играчот има долготрајна победничка серија.

Топла маса - Кога играчите на одредена маса продолжуваат да победуваат.

Куќа - Уште еден термин за Казино.

Куќа Еџ - Предноста што ја има казиното да заработи пари во однос на играчите.

Куќни правила - Правила кои се специфични за казино.

Ј

Џекпот - Голема сума на награда често се поврзува со автомати.

Л

Распоред - Ознаки на маса за игри кои ја делат површината на делови.

Игри со дилери во живо - Лична казино игра со човечки дилер, наспроти онлајн казино игра со компјутерски дилер.

Лоби - Каде што играчите можат да ги видат сите игри достапни во онлајн казина.

Лабав слот - Слот машина со висока исплата.

Програма за лојалност - Членство за казина. Играчите можат да ги поврзат своите картички со членството, така што кога прават трансакции, можат да добијат награди.

М

Маркер - Слично на краткорочен заем или кредитна линија, играчот може да позајми пари од казино за да се обложи.

Максимален облог - Највисоко што играчот може да се обложи во текот на играта.

Минимален облог - Најниско што играчот може да се обложи за време на игра.

Мобилно казино - Мобилно казино е местото каде што можете да ги играте сите онлајн игри на вашиот телефон.

Мулти-рака - Игра Кога играчите користат повеќе раце одеднаш за време на играта. Мора да се направи облог од секоја рака.

Игра со повеќе играчи - Кога играчите користат само една рака истовремено во текот на играта.

Н

Нето добивки - Износот што го прави казиното откако ќе се распределат наградите и добивките по играњето.

Бонус без депозит - Бонус без депозит е бонус што го добивате без да мора да направите депозит.

О

Шансите - Шансите за победа или губење во текот на играта.

Оптимална стратегија - „Коректен“ начин на игра за да им се даде на играчите поголема шанса за победа.

Отвори картичка - Кога играте Блек Џек, играчот може да избере табела каде што дилерот ги покажува двете негови карти наместо едната. Ова дава јасна предност, но во исто време, дилерот секогаш победува подеднакво, што значи дека предноста на играчот брзо исчезнува.

П

Боја - Сленг термин за Face Card.

Исплата - Парите дадени на играч по добитен облог.

Шансите за исплата - Колку играч ќе добие од облог, во однос на влогот. Ова значи дека за 3:1, играчот ќе освои 3 $ за секој спуштен 1 $.

Процент на исплата - Колку пари се враќаат на играч. На пример, ако процентот на исплата на играчот е 90%, за секои обложени 10 долари, тој ќе освои 9 долари.

Табела за исплата - Покажува колку може да се освои на одредена игра.

Линија за плаќање - Линијата за плаќање е иста како табела за плаќање. Тоа е линија каде што добивките се исплаќаат во играта.

Јама - Области кои растураат казино. Секоја јама има одреден број на маси за игри.

Пит Бос - Вработен кој надгледува индивидуална јама.

Играј бонус - За онлајн коцкање, ова може да се користи само за обложување. Не може да се повлече.

Играјте за забава - За онлајн казина, игри без добивки кои се нудат на играчи кои не вложуваат пари.

Прогресивно обложување - Поделен на два стила. 1. Позитивно обложување, што значи кога играчот го зголемува својот влог по победа и 2. Негативно обложување, што значи дека играчот го намалува својот влог по победа.

Прогресивен џекпот - Џекпот што расте додека не стане еден.

Стави - Сленг за вратоврска во игра.

Р

Бонус за повторно вчитување - Бонусот за повторно вчитување се дава на лојални играчи во казино. Тоа се доделува кога коцкарите депонираат повеќе пари на нивните казино сметки. „Бонус за надополнување“ и значи дека ќе добиете дополнителен денар ако изберете да ја надополните вашата сметка за игри.

Повторно се врти - Во некои слотови може да добиете повторно вртења. Ова значи дека добивате бесплатно вртење доколку успеете да ја исполните функцијата.

RTP - RTP значи враќање на играчот и е процентот на враќање. Најчесто ќе најдете RTP во слот и можете да видите колку им се враќа на играчите.

С

Чевли - Контејнер што држи и издава карти на маса за игри.

Мешај - Кога дилер ги меша картичките за да ја задржи нарачката анонимна.

Страничен облог - Облог поставен на исход кој не е поврзан со резултатот од играта. На пример, обложување дека вашата прва карта е повисока од 10.

Бонус за регистрација - За онлајн казина, поттик даден на играчот кога првпат се приклучува.

слотови - Слот машина е казино игра која има ротирачки макари. Намотките содржат симболи на нив. Ако симболите се редат, се добива награда. Цената зависи од тоа каде слетуваат различните симболи.

Влог - Големина на облогот.

Леплив бонус - Сленг за бонус за играње.

Крути -Термин што го користи Дилерот за играч кој не дава бакшиш.

Подели - Кога играчот добива иста вредност на двете карти кога игра блек џек, постои можност да се подели. Ќе се дели уште една карта на секоја од нив. Сега има две раце за играње кои мора да одговараат на почетниот облог за новата втора рака.

Т

Табела - Држете го профитот на масата за игри по одреден временски период.

Ограничување на табелата - Минималните и максималните суми на пари што играчите можат да ги обложуваат на една рака.

Навалување - Непромислено играње поради емоции, типично предизвикани од губење.

Токе - Сленг за бакшиш даден на Дилер.

Вистински шанси - Шансите за облог врз основа на веројатност.

Потребно за промет - Израз што се користи за опишување на обложената сума. Што значи да се обложуваат со парите што се депонирани.

Турнир - Им овозможува на играчите да прават облози со минимална стапка што се натпреварува со другите играчи.

У

Картичка нагоре - Видете картичка со лице нагоре.

В

ВИП клуб - За најлојалните играчи, некои казина имаат ВИП програми. Колку повисоко се искачуваат ВИП играчите во ВИП клубот, толку подобри се наградите.
ВИП плеер - Играч ценет за редовно обложување и/или за користење на високи влогови во казино.
ВИП програма - За онлајн казина, како играчите можат да бидат наградени за нивната активност.

В

Облог - Колку пари се обложува еден играч.

Барања за обложување - За онлајн казина, тоа диктира колку игра мора да се обложи пред да се повлече.

Бонус за добредојде - Ако играчот е нов во казино и отвори сметка, тој е награден со бонус за добредојде.

Кит - Играчи кои се обложиле илјадници или милиони долари во една вечер.

Повлекување - Кога играчот ќе ги премести парите од својата онлајн сметка назад на плаќање по свој избор.