Дали играчите во казино треба да му даваат бакшиш на дилерот во живо?

Дилери во живо

2023-02-07

Benard Maumo

Давањето бакшиш на дилерот отсекогаш било предмет на поделба меѓу играчите на казино. Додека некои играчи тврдат дека дилерите треба да живеат во рамките на нивните плати, други тврдат дека давањето бакшиш на дилерот го подобрува нивното севкупно искуство со коцкање. Значи, кој аргумент е точен? 

Дали играчите во казино треба да му даваат бакшиш на дилерот во живо?

Оваа статија дискутира зошто, кога и колку играчите на казино во живо треба да му даваат бакшиш на крупието. Патем, не се работи за поткупување на дилерот во живо за да ве фаворизира на маса. 

Што е бакшиш на дилер во живо?

Како што сугерира името, давањето бакшиш на дилерот е да му дадете на дилерот сума пари за да го цени позитивното искуство со игри. Иако повеќето играчи претпочитаат да му дадат бакшиш на дилерот откако ќе освојат значителна сума, други можат да даваат бакшиш само затоа што дилерот е достапен или имаат пари да изгорат во казиното. Накратко, давањето бакшиш од дилер не е задолжително кога играте онлајн казино игри во живо, иако тоа е дел од добриот бонтон во казиното. 

Но, пред да му дадете бакшиш на дилерот, неопходно е да се запознаете со спецификите на земјата. На пример, бакшиш на живи дилери во Северна Америка е вообичаена практика во казината во Лас Вегас. Но, од друга страна, играчите до неодамна не можеа да даваат бакшиш на дилерите во Обединетото Кралство. Уште полошо е во Европа, како бакшиш живи дилери во Европа останува ретка или дискретна практика. Значи, дознајте за правилата за бакшиш во регионот за да избегнете привлекување на несакано внимание од другите играчи.  

Како да му дадете бакшиш на дилерот во живо

Давањето бакшиш на дилерот е релативно едноставен процес. Ќе видите копче „Совет“ во најдобрите казино игри во живо што ја дозволува оваа практика. Вообичаено, играчите можат да му даваат бакшиш на дилерот во повеќето игри со карти од Ezugi, вклучувајќи ги и OTT Roulette, Jackpot Roulette, Unlimited Blackjack, Live Casino Hold'em и многу други. Исто така, можете да му дадете бакшиш на дилерот за повеќето наслови на Evolution Gaming и Playtech. 

Но, давањето бакшиш на дилерот е малку поинакво во копнено казино. Постојат различни процедури за бакшиш од дилер кога играте игри на маса како што се блек џек, рулет, бакара и глупости. Во повеќето случаи, давањето бакшиш на дилерот вклучува директно предавање на чиповите или ставање страничен облог до вашиот сопствен облог. Многу играчи претпочитаат да обложуваат за крупието затоа што сметаат дека крупието ќе навива за нив да победи во текот на целата сесија, што е погрешно.

Во меѓувреме, дали знаевте дека играчите на казино можат да бакшиш и на придружникот на автоматот? Тука е работата; играчите можат да му дадат бакшиш на машинскиот придружник ако реагираат веднаш кога машината не функционира. Играчите, исто така, можат да му дадат бакшиш на придружникот на автоматот откако ќе зграпчат пијалок или ќе ја држат машината додека играчот го користи тоалетот. Но запомнете дека големината на врвот варира во зависност од времето кога сте биле отсутни. 

Причини да го советувате дилерот

Како што беше кажано претходно, играчите на казино во живо не се принудени да даваат бакшиш на дилерот. Значи, зошто треба да му ги дадете на дилерот вашите тешко заработени пари врвни казино сајтови во живо во 2023 година? Подолу се дадени неколку убедливи причини:

Причина бр. 1: Знак за добар гест

Не давајте бакшиш на дилерот затоа што ви е жал што тие работат на нивните позиции. Работата е што повеќето од нив веројатно заработуваат повеќе од вас. На пример, дилер кој работи во студијата Evolution во САД заработува 20 до 25 долари на час. И тоа ги исклучува другите пакети како бесплатни ручеци, медицинска заштита, патувања за одмор и многу повеќе. Затоа, бакшиш на дилерот во живо затоа што си добра личност и ја цениш нивната работа во индустријата за забава. 

Причина бр. 2: Тоа е дел од бонтон во казиното

Ако првата причина за бакшиш од дилер не ве убедила да му дадете бакшиш, оваа треба. Давањето бакшиш на крупието е универзално прифатена практика на казино. Може да сфатите дека скоро сите играчи во копнено казино го навестуваат дилерот откако ќе постигнат победа. Затоа, не бидете чудни. Дефинитивно треба да го средите дилерот кога ќе ви даде директно флеш во Caribbean Stud. 

Причина бр. 3: Создадете добар однос со дилерот

Исто како и секој друг човек во услужната индустрија, дилерот на казино во живо ќе биде среќен ако му покажете љубезност и дарежливост. Преку овие совети дилерите го финансираат својот раскошен начин на живот. Направете го дилерот среќен и тој со задоволство ќе ги реши сите проблеми што можеби ги имате на масата или автоматот. Кој не би бил задоволен играјќи на маса за казино во живо каде што дилерот постојано се смешка?

Причина бр. 4: Бакшишот на дилерот ви дава среќа

Ова е заблуда на познатиот коцкар во светот на коцкањето. Некои суеверни играчи веруваат дека давањето бакшиш на дилерот им дава среќа на масата за казино во живо. Не е јасно дали дилерите го создале овој мит, но некои играчи мислат дека секогаш функционира. Обидете се да го отфрлите крупието и видете дали тоа носи добри вести во вашата игра. 

Колку треба да нарачаат играчите во казино?

Мора да си го поставувате ова вообичаено прашање до овој момент. Едноставниот одговор е дека не постои единствена сума за бакшиш на дилерот. Наградувањето на дилерот зависи од големината на вашиот џеб и вашата дарежливост. Може да му дадете бакшиш на дилерот 10 или 100 долари откако ќе освоите 1.000 долари на маса за блек џек во живо. Тие нема да се жалат затоа што можете дури и да одлучите да не им дадете бакшиш.

Но, тоа не треба да значи дека треба да му дадете бакшиш на дилерот повеќе од доволно. Ако играта има минимално ограничување на облогот од 25 долари, давање бакшиш на чипови од 5 долари на дилерот би требало да биде подобра опција. Исто така, запомнете дека повеќето казино игри во живо имаат странични облози, кои можете да ги користите за бакшиш на крупието. И ако облогот победи, треба да им дадете бакшиш од 3% до 5%. 

Не плашете се да дадете бакшиш никого во казиното

Копнените казина имаат многу персонал, од кои некои не се крупиери. Ќе најдете сервери за пијалоци, придружници во ресторани, безбедност и слично. Не двоумете се да им дадете бакшиш на вработените во казиното кога ќе добиете одлична услуга од нив. Имајте предвид дека повеќето од овие вработени заработуваат помеѓу 2 и 3 долари на час, што значи дека вашите совети може да одат далеку. 

Но, немојте да давате бакшиш на сите што ви даваат добра услуга во казиното во живо. Запомнете дека првото правило за одговорно коцкање е практикување на правилно управување со парите. Ова значи дека секоја монета што ќе ја изгубите во казиното се брои. Но, што не е во ред со давање бакшиш на дилер кој посветува добро внимание и е забавен за разговор? 

Заклучок

Дефинитивно е благородна идеја да му дадете бакшиш на дилерот или крупието откако ќе ви обезбедат одлична услуга во казиното. Но, ако не сте целосно „дарежлива“ личност, играјте игри со казино во живо бидејќи никој не гледа на вашите раменици за да види дали му давате бакшиш на дилерот. На крајот на краиштата, ставањето бакшиш на продавачот не го намалува работ на куќата на кој било начин.

Најнови вести

Прагматичните Play Delights во живо казино играчи со Snakes & Ladders во живо
2023-05-25

Прагматичните Play Delights во живо казино играчи со Snakes & Ladders во живо

Вести

Промоција на казино

1xBet:До 1500 €
Играј сега
Betwinner
Betwinner:390 € Со бонус код CASINORANK
22BET
22BET:До 300 €