Како да станете дилер во казино во живо?

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
Fact CheckerClara McKenzieFact Checker

Казино игрите во живо ја преземаат сцената на iGaming, благодарение на нивното извонредно и реално искуство со игри. Но, за овие игри да стигнат таму каде што се, дилерите во живо ја одиграа својата улога. Тие се одговорни да ги пречекаат играчите и да направат да се чувствуваат како дома.

Сепак, овој напис не е сè за опсипување на дилерите на казино во живо со пофалби (патем, тие го заслужуваат тоа). Наместо тоа, тоа е за оние кои имаат сон да станат крупие во казино во живо. Не грижете се; платата е добра!

Како да станете дилер во казино во живо?

Кој е дилер на казино во живо?

Кога ќе запалите а во живо казино игра, ќе ве поздрави згодно или згодно лице, желно да ве натера да се смирите што е можно побрзо. Овие се вистински дилери на луѓе или домаќини на игри. Значи, а дилер на казино во живо е вработен во казиното кој управува и ја модерира просторијата за казино во живо. Овие вработени се одговорни за делење карти, вртење на тркалата, објавување резултати, интеракција со играчите итн.

Квалификации за работа на дилер во живо

Може да го отфрлите дилерот во казино како обичен вработен без професионални квалификации. Но, повеќето дилери во живо на врвните казина во живо се преквалификувани за работата. Да се ​​стане дилер во живо во казина во живо бара некои квалитети што не ги поседува секој.

За почеток, мора да сте возрасен и со здрав ум. Казино студијата работат во различни земји, што значи дека условот за возраст може да варира. Но, генерално, ова може да биде 18 или 21 година, иако повеќето студиски оператори претпочитаат 21 година и повеќе.

Следно, онлајн казиното со дилер во живо ќе ги разгледа вашите комуникациски вештини. Кандидатите треба течно да зборуваат англиски. Сепак, ќе добиете дополнителна предност ако разбирате други меѓународни јазици како француски, шпански, дански итн. Веројатно знаете некои казино игри во живо што се хостирани на вашиот мајчин јазик, нели?

Покрај тоа, вашата личност мора да биде радосна и општествена цело време. Исто така, треба лесно да се справите со притисокот бидејќи играта може да бара многу. Верувале или не, ќе сретнете многу фрустрирани играчи. И што е најважно, познавањето на игри во казино во живо или искуството во оваа област е одличен поттик за вашето CV.

Вештините можат значително да ги подобрат вашите изгледи:

 • Вешти способности за тимска работа
 • Искуство во услуги на клиентите
 • Основни математички вештини
 • Способности за брзо решавање проблеми
 • Ефективни комуникациски вештини
 • Такт и дипломатија
 • Сигурност и интегритет
 • Професионален и добро одржуван изглед
 • Подготвеност за работа со флексибилни часови, вклучувајќи ноќи, викенди и празници

Присуство на училиште за дилер на казино во живо

Дури и ако ги штиклирате повеќето од барањата погоре, сè уште не сте надвор од шумата. Освен ако не покажете доказ дека ја држите истата позиција првично во копнено или казино во живо, операторот ќе претпостави дека не ги исполнувате стандардите. Па, дали е готово за тебе?

Не, не мора да ви треба претходно искуство како дилер во живо за да ја добиете работата. Тоа е затоа што некои оператори ќе ве обучат за да се осигураат дека сте подготвени за оваа пригода. Академијата за еволуција е добар пример каде што нововработените крупиери поминуваат до 2 недели учење на јажињата.

Но, ако имате слободно време, можете да заработите легитимни акредитиви од легитимно училиште за казино во живо. Повеќето од овие училишта нудат курсеви со полно работно време од 4 до 12 недели. Тие ќе ве научат како да се однесувате на масите, да отворате/затворате облози, да комуницирате со играчите и сè што треба да знаете.

Одговорности на жив дилер

Операторот на казино во живо ќе ви ги достави сите детали за вашата улога како дилер во живо. Подолу се дадени некои од обврските според неодамнешниот опис на работата на Evolution:

 • Со ентузијазам воведете ги гејмерите во играта и објаснете сè.
 • Завртете го тркалото, разделете ги картите и објавете ги резултатите.
 • Истражувајте соодветни теми за да разговарате со играчите.
 • Вклучете ги гејмерите во пријателски разговори ориентирани кон играта без да давате мислење.
 • Завршете ја играта со позитивна забелешка за разделба.
 • Осигурајте се дека нема измамници во играта.
 • Решавајте ги прашањата покренати од играчите навремено и пријателски.

Придобивки од работењето како дилер во казино во живо

Работењето како дилер во живо во казино може да биде одлична можност за кариера, со различни бенефиции. Ако сте страстни за игри на маса како бакара, глупости, покер, блек џек и рулет, ова може да биде совршена работа за вас.

Операторите на студиото во живо разбираат дека платата е важна сметка и тие нудат добра стапка на плата заедно со други атрактивни поволности. На пример, дилер на Evolution во Канада може да заработи помеѓу 18 и 22,60 долари на час, а операторот обезбедува месечни бонуси за изведба и четири платени слободни денови.

Можеби се прашувате дали дилерите на казино во живо добиваат бакшиш, исто како и нивните колеги во копнените казина. Одговорот е да - играчите можат да добијат бакшиш дилери на казино во живо, исто како што би правеле во копнено казино.

Добрите и лошите страни да станете дилер во живо

Pros of Becoming a Casino Dealer ✅Cons of Becoming a Casino Dealer ❌
High Earning Potential and TipsChallenging Working Hours and Shifts
Dynamic and Exciting Work EnvironmentPhysical and Mental Demands of the Job
Opportunities for Career AdvancementDealing with Difficult Customers
Flexible Work SchedulesJob Stability and Seasonal Fluctuations
Developing Interpersonal and Customer Service SkillsCompliance and Regulatory Challenges
Exposure to Various Casino Games and TechniquesPotential for Job Stress and Burnout

Работни услови за дилери во казино

Услови за работа за дилерите во казино Работата во казино, без разлика дали тоа е традиционално претпријатие базирано на земја или онлајн платформа, бара флексибилен пристап кон работното време поради 24-часовната природа на бизнисот. Ова често значи прилагодување на различни распореди, особено во раните фази од вашата кариера. Сепак, оваа флексибилност може да биде поволна, овозможувајќи можност за балансирање на други работни места или лични обврски заедно со вашата улога како дилер.

Еден ден од животот на дилерот на казино обично вклучува низа должности, вклучувајќи:

 • Дистрибуирање на исплати или собирање облози врз основа на исходите и специфичните правила на секоја игра.
 • Управување со табелата за игри, обезбедувајќи точна и без грешки дистрибуција на картички до играчите.
 • Во игри како блек џек, споредување на раката на куќата со играчите за да се идентификуваат победниците.
 • Управување со различни игри на коцкање, како што се глупости, рулет, покер или кено, додека строго се придржуваат до правилата и прописите.
 • Конвертирање готовина во чипови за игри или токени за играчите.
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Совети за бакшиш во казина

Совети за бакшиш во казина

Давањето бакшиш на дилерот отсекогаш било предмет на поделба меѓу играчите на казино. Додека некои играчи тврдат дека дилерите треба да живеат во рамките на нивните плати, други тврдат дека давањето бакшиш на дилерот го подобрува нивното севкупно искуство со коцкање. Значи, кој аргумент е точен?