Дали броењето картички сè уште функционира?

Блек Џек

2021-04-08

Eddy Cheung

Ако сте а блек џек играч, тогаш сигурно се прашувате дали броењето карти сè уште функционира. Но, ова е прашање кое е најчесто меѓу блек џек елитите кои се малцинство, за жал. За мнозинството, тие дури и не знаат што е навистина броење карти. Затоа, ве молиме продолжете да читате за да научите неколку работи за оваа стратегија за блек џек и како да заработите пари од неа.

Дали броењето картички сè уште функционира?

Што е броење карти?

Прво и основно, броењето карти се занимава само со блек џек и има нула врска со играта на покер. Сепак, броењето карти е стратегија што одредува дали следната рака ќе му даде добра предност на играчот или на дилерот.

Со едноставни зборови, помага да се смени предноста на куќата со задржување на билансот на сите карти со ниска и висока вредност што ги гледа обложувачот. Броењето на картички ги минимизира загубите при неповолно броење со тоа што им дозволува на гејмерите да обложуваат повеќе ако броењето нуди предност.

Како да броите карти за време на играта?

Веројатно сте виделе броење карти во акциони филмови. Обично, се среќаваме како многу комплициран процес кој е само резерва за генијалците. Но, погодете што? Броењето на картички не е толку сложено. Подолу е што да направите:

Чекор 1. Доделете вредности на поделените картички.

Прво, играчот треба да ги гледа картичките и да ги распредели овие вредности за секој тип:

 • Ниски карти (2 до 6) = +1

 • Неутрални картички (7 до 9) = 0

 • Високи карти (А до 10) = -1 Пресметувањето карти се нарекува и „трчачко броење“

  Чекор 2. Пресметајте ја вистинската бројка.

  Сега треба да креирате „вистинска бројка“ за да ги следите неколкуте палуби достапни во повеќето блек џек игри со вистински пари. За да ја направите конверзијата, поделете го бројот на трчање со преостанатите палуби. Можете да ги процените преостанатите палуби со гледање на чевелот. На пример, ако имате +9 трчање и проценката на палубата е 3, вистинското броење е +3.

  Чекор 3. Знајте ја вашата предност.

  Следно, примени го „вистинското броење“ за да одредиш дали држиш раб над куќата. Еве како точното броење ја одредува предноста или недостатокот:

 • 3 = 2,05% работ на куќата

 • 2 = 1,53% работ на куќата

 • 1 = 0,80% раб на куќата 0 = 0,42% раб на куќата

+3 = 1,77% предност на играчот +2 = 1,17% предност на играчот +1 = 0,58% предност на играчот Запомнете дека поголемото точно броење ви овозможува да ризикувате повеќе со голема самодоверба.

Дали броењето картички сè уште е ефективно?

Броењето на картички започна во 1960-тите кога познатиот автор на коцкање, Едвард Торп, имаше огромна предност во однос на казината. Но, искрено, неговиот систем Ten Count нема да успее во сегашниот свет на блек џек. Денес, постојат тактни босови на јами, технологии за препознавање лица и полоши правила за игра.

Но, се разбира, играчите и денес заработуваат пари со броење карти. Сепак, мора да сте доволно вешти за да ја измамите куќата. На пример, некои од најдобрите казина се потолерантни кон играчите кои бројат карти. Значи, знајте точно каде да ги броите вашите картички.

Исто така, бидете дополнително внимателни кога распределувате облози. Внимавајте на големината на облогот. Во овој случај, шефот на јамата најверојатно ќе забележи поголеми намази. Накратко, избегнувајте да бидете алчни.

И на крај, можете да го промените појавувањето на вашето жешко вечерно излегување ако играте во копнено казино. Тоа е затоа што местата за коцкање најверојатно ќе ве препознаат по повеќекратните посети. Впечатливиот изглед секогаш ќе привлече несакано внимание.

Заклучок

Можете да заработите добри пари од броење картички ако имате добри вештини и вежбате доволно. И како што можете да видите, учењето на оваа стратегија за блек џек е едноставно. Но, внимавајте да не ве фатат бидејќи веднаш може да добиете забрана. Со среќа!

Најнови вести

Evolution го продолжува договорот за лиценцирање со Galaxy Gaming
2023-05-22

Evolution го продолжува договорот за лиценцирање со Galaxy Gaming

Новости

Промоција на казино

1xBet:До 1500 €
Играј сега
Betwinner
Betwinner:390 € Со бонус код CASINORANK
22BET
22BET:До 300 €