Блек Џек

July 5, 2022

Стратегија за рамно обложување Бакара и Блек Џек за онлајн казина во живо

Nathan Williams
WriterNathan WilliamsWriter
ResearcherRajesh NairResearcher

Играњето блек џек и бакара во живо е забавно и наградувачко. Овие не се само некои од наједноставните и најнаградувачките игри, туку играчите можат да користат и систем за обложување за да ги минимизираат загубите. Веројатно ги знаете системите за обложување Martingale и D'Alembert, нели?

Стратегија за рамно обложување Бакара и Блек Џек за онлајн казина во живо

Но, еден од најпотценетите системи за обложување блек џек со дилер во живо е рамното обложување. Овој систем може да ви помогне да го ограничите вашето казино во живо трошење и зголемете ги вашите победнички сесии доколку се користат правилно. Значи, што точно е рамно обложување и дали вреди да се мачат? Ќе дознаете!

Што е рамно обложување?

Рамно обложување е систем за коцкање кој вообичаено се користи во блек џек и рулет во живо. Тоа е прилично јасен систем. Гејмерите го задржуваат истиот влог, надевајќи се дека ќе започне победничка серија без разлика колку е кратка. На пример, ако се обложите 2 долари и победите, тоа е добро. Сега обложи уште 2 долари. Ако победите или изгубите, вложете ја истата сума во вашиот последователен облог. Звучи лудо, нели?

Добрата работа за стратегијата за рамно обложување е што дава цврста контрола врз вашиот буџет. Честопати, ќе користите мал процент од вашата банка, главно 1%, за да се обложите на еден круг во оваа стратегија. Но, ова исто така може да ја ограничи вашата потенцијална големина на исплата ако вашата банка не е доволно голема. 

Рамно обложување во живо казино блек џек

Прво и најважно, одлучете ја единицата за обложување што ќе ја користите. Како што беше кажано претходно, ова треба да биде околу 1% од вашиот вкупен фонд. Таквата единица за обложување нема да го урне вашиот субсидиум ако започне студена серија на губитници.

Следно, одлучете го точниот број на раце за играње користејќи ја оваа стратегија. Додека препорачаниот број е 100, оставете го вашиот буџет да одлучува. Значи, ако имате буџет од 100 долари, поделете го со бројот на раце за да ја знаете сумата што ќе ви треба по круг. 

Но, пред да се возбудите со рамен обложување во блек џек, запомнете дека ова е една од најфлексибилните игри во казиното. Тоа е затоа што некои сценарија може да ве принудат да ги зголемите вашите влогови, додека други може да ве повикаат да ги намалите. 

На пример, играчите ги зголемуваат и намалуваат влоговите во броењето карти. Играчите можат да го зголемат влогот со силни чевли и обратно со слаби. Во тој случај, рамното обложување нема да смета за ништо. Но, генерално, тоа е веројатно најдобрата стратегија за обложување блек џек за почетници. 

Рамно обложување во живо казино бакара

Рамното обложување е повеќе од а стратегија бакара отколку блек џек. Бакара е едноставна во живо казино игра каде играчите добиваат две картички на позициите Банкар или Играч. Идејата е да се предвиди вкупно рака 9 или 8, исто така наречена природна. 

Ако изберете да користите рамно обложување во оваа игра, најверојатно ќе завршите со профит. Тоа е затоа што облозите за Банкар и Играч ви даваат речиси 46% шанса да добиете облог. Но, внимавајте на провизијата од 5% на облогот Банкер. 

Но, бидејќи рамното обложување е повеќе обложување за победа отколку грижа за маржата, изберете го облогот Банкер, кој има долен раб. Запомнете, целта е постојано да се обложувате без да го изгубите вашиот субсидирам одеднаш. 

Дали стратегијата за рамно обложување навистина функционира?

Болната вистина е дека рамното обложување или кој било друг систем за обложување не мора да гарантира успех. Идејата зад овој систем за обложување е да заштита на вашиот субсидирам наместо да ја насловите играта шансите за ваша корист. Како што беше кажано претходно, рамното обложување може да не се применува во некои блек џек ситуации каде што можеби ќе треба да го подигнете влогот за да добиете голема. 

За играчите на бакара, тоа може да функционира ако се придржувате до главните облози за парни пари. Облозите Player и Banker ви даваат 45,86% и 44,62% шанси за победа. Ова значи дека ќе победите речиси половина од времето. Но, дури и со тоа, очигледно е дека куќата има повеќе од 50% шанси за победа.

Сè што е кажано и направено, рамното обложување најдобро функционира ако сте желни да го контролирате вашиот систем за обложување. Ако имате среќа да одржувате постојана победничка серија, оваа стратегија може да успее. Сепак, нема да имате слобода да ги приспособите вашите ограничувања за облози, поради што може да ви поминат наградувачки ситуации. 

Стратегија за рамно обложување основни правила

За да го завршиме овој водич, подолу е брз преглед на основните правила за рамно обложување:

  • Поставете го износот на влогот: Започнете со поставување на субсидирам за коцкање, а потоа одредете ја сумата што ќе ја користите по круг. Ова треба да биде 1% или 2% од вашата банка. 
  • Обложувајте се на настани 50/50: Обложувајте се на настани со речиси 50% шанса да се случат. Ова се применува и кога се користат други стратегии како Мартингејл и Д'Алембер. Во рулет, држете се до црвено/црно, непарно/парно и високо/ниско. 
  • Повторно пресметајте го влогот: Дали вашата банка се зголеми или намали? Секогаш пресметувајте го рамниот влог за обложување по одреден период. Овие периоди се нарекуваат и контролни точки. 
  • Играјте за забава: И на крај, ниту една обложувачка стратегија не гарантира успех, вклучително и рамно обложување. Затоа, забавувајте се и третирајте победа или две како бонус.

Најнови вести

Оптимизирајте го вашето здравје со редовно вежбање
2023-11-02

Оптимизирајте го вашето здравје со редовно вежбање

Вести