Сè за Live Casino Hold'em

Казино Холдем

2021-12-01

Ethan Tremblay

Во 2000 година, Стивен Ау-Јунг дизајнираше казино Холдем во живо, првата варијанта на покер во живо. Денес, таа останува една од најпопуларните казино игри во најдобрите казина во живо. Играта е прилично јасна, каде играчите прават рака со пет карти која ја победува раката на дилерот.

Сè за Live Casino Hold'em

Но, и покрај сета возбуда околу оваа игра, повеќето играчи сè уште се борат да ја издржат. Ако сте еден од нив, прочитајте за да ги научите основите на играње Casino Hold'em како професионалец.

Правила на Live Casino Hold'em

Casino Hold'em е покер варијанта каде гејмерите се соочуваат со куќата наместо со другите играчи. Играта е директен натпревар помеѓу раката на дилерот и раката на играчот. Тоа, рече, ја користи традиционалната палуба/чевел со 52 карти. Прво, и на дилерот и на играчот им се делат две свртени карти. Потоа, три карти се делат на таблата, која на крајот ќе содржи пет карти.

По добивањето на двете карти, гејмерот се обложува пред да ги провери нивните карти. Тие потоа одлучуваат да го преклопат и да го изгубат облогот ante или да го повикаат и да го удвојат влогот ante. Запомнете, ако играчот се преклопи, казиното во живо ќе прескокне во следната рунда додека ја чува во тајност раката на дилерот. Но, ако некој играч повика, тие добиваат две дополнителни заеднички картички.

Во меѓувреме, раката на дилерот мора да држи пар четворки или подобро за да се квалификува. И ако се квалификуваат и раката на гејмерот е подобра, облогот за повик се исплаќа 1:1. Од друга страна, анте облогот се исплаќа во зависност од табелата за плаќање. Но, ако раката на дилерот не се квалификува, облогот за повик станува притискање или вратоврска додека анте облогот плаќа според табелата за плаќање.

Табела за плаќање во живо на Казино Холдем

Во оваа игра на маса во живо, играчите главно добиваат стандардна сума од 1:1 во случај да држат позначајна рака. Но, за ретки раце како кралскиот флеш и стрејт флеш, исплатата е 100:1 и 20:1, соодветно.

Подолу е табела за плаќање на анте облози на Казино Холдем:

 • Кралски флеш: 100:1
 • Стрејт флеш: 20:1
 • Четири од еден вид: 10:1
 • Полна куќа: 3:1
 • Флеш: 2:1

Покрај анте облогот, играчите можат да направат и страничен облог или АА бонус. Овој облог зависи од вредноста на раката на двете карти на гејмерот, како и од почетните три флоп-карти.

Страничната табела за облози е како што следува:

 • Кралски флеш: 100:1
 • Стрејт флеш: 50:1
 • Четири од еден вид: 40:1
 • Полна куќа: 30:1
 • Флеш: 20:1
 • Пар асови и подолу: 7:1

Предност и стратегија во живо на Casino Hold'em house

Со стандардни правила, Casino Hold'em доаѓа со 2,16% предност на куќата. Но, бидејќи „просечната“ големина на облогот може да биде 2,64 пати поголема од првобитната претплата, ова ја прави предноста на куќата по единица обложена да биде 0,82%. Општо земено, работ на куќата зависи од казиното во живо и од развивачот на играта, при што повеќето нудат нешто помеѓу 2% и 2,5%.

Но, да бидам искрен, наоѓањето оптимална стратегија за оваа игра може да биде малку предизвик. Тоа е затоа што одлуките зависат од комбинацијата на рацете на седумте карти. Но, сепак, има неколку работи кои играчите можат да ги направат за да преживеат. Подолу е резиме:

 • Подигнете ако имате ас/крал високо и пар.
 • Подигнете ако имате директно цртање или флеш цртање.
 • Подигнете ако имате крал/Џек високо.
 • Преклопете ако имате непарирани ниски картички.
 • Преклопете ако таблата има пар и вашиот костум за карти не се совпаѓа.

Заклучок

Видете, Caribbean Stud е лесен за играње. Играта ги задржува повеќето аспекти на Texas Hold'em и им овозможува на гејмерите да се натпреваруваат против куќата наместо другите играчи. Додадете го нискиот раб, и Live Casino Hold'em е играта за играње.

Најнови вести

REEVO продолжува со импресивното трчање во 2023 година по потпишувањето на договорот со TVBET
2023-09-18

REEVO продолжува со импресивното трчање во 2023 година по потпишувањето на договорот со TVBET

Вести