Услови што треба да ги знаете пред да играте во формат на дилер во живо

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
Fact CheckerClara McKenzieFact Checker

Craps е една од најпријателските игри на онлајн казино во живо за играчи. Едноставно е да се игра, а облозите со парни пари им даваат на играчите речиси 50% шанса за победа. Но, обична заблуда е да се мисли дека можете да станете успешен играч на игра на игра на зарове без да ги разберете фразите и терминологиите во оваа игра на маса. Со оглед на тоа, оваа статија го разгледува поимникот на термини за игра на зарове и лингоси што треба да ги совладате пред да играте. Подгответе ја вашата тетратка!

Услови што треба да ги знаете пред да играте во формат на дилер во живо

Различни термини кои се користат во онлајн зарове во живо

TermExplanation
2-wayA wager made on a single roll for both the player and the dealer.
3-wayA bet placed on numbers 2, 3, and 12 in a single roll.
5-countA craps strategy that protects players from losing money on shorter rolls.
AceBetting on the next roll resulting in a hard 2 (1+1), also known as Snake Eyes.
Ace DeuceBetting on the next roll resulting in a 3 (2+1).
Any 7Placing a bet predicting the outcome will be a 7.
ArmA person with exceptional skills at throwing dice.
Big RedPlacing a wager on any 7 to appear.
Betting RightPlacing bets on the Come and Pass Line.
Betting WrongPlacing bets on the Don't Come and Don't Pass Line.
BoxmanThe casino employee who supervises a craps table.
Box numbersPlace numbers including 4, 5, 6, 8, 9, and 10.
BoxcarsA craps roll or bet of 12.
Big 6Betting on a 6 coming up before a 7.
Big 8Betting on an 8 coming up before a 7.
Center fieldBetting that the next roll will be a 9.
Cold tableA term used when players don't hit the established craps point.
Come outThe first roll by the shooter, made before establishing a point.
Crap outRolling 2-3-12 on the come-out roll.
Don't ComeWagering that the shooter will roll a 7 before a chosen number.
Don't PassBetting against the come-out roll, predicting a 2-3-12.
End of the RaceA bet that the next outcome will be a 7.
Even MoneyBets with a 1:1 payout, such as Pass Line and Come bets.
Fever FiveRolling a 5 in craps.
Front LineAnother term for Pass Line bets.
GeorgeA player who often tips the live dealers.
Hard NumberAn outcome of a pair of numbers, like 1+1 resulting in a hard 2.
Hi-LoA single-roll wager on 12 and 2.
Hot TableA craps table where players often win. Also known as hot dice.
HighBetting that the outcome will be a 12.
Inside BetsBets on place number bets like 5, 6, 8, and 9.
Insurance BetsA wager to protect players from losing by placing multiple bets.
LowA single-roll wager for a 2.
NaturalPredicting that the come-out roll will be a 7 or 11.
NinaBetting or rolling a 9.
OffHaving a wager that is not in play, or referring to a come-out roll without an established point.
OnReferring to a wager already in play, or an already established point.
Pass LineBetting that the come-out roll will be a 7 or 11.
PointAn established number after the come-out roll.
Proposition BetsWagers made at the center of the craps table.
Right PlayerPlayers who wager on Come and Pass Line bets.
Scared MoneyA player who doesn't have enough funds to continue playing.
ShooterThe player who rolls the dice.
Six AcePredicting that the next throw will result in a 7 (5+2).
Square PairA hard 8 (4+4).
StrokerA player who makes complicated wagers, giving live dealers more work.
TokeTipping the live craps dealer.
True OddsThe actual craps odds for a payout where the house advantage is 0%.
Two AcesWhen the outcome of a throw is a hard 2 (1+1).
Up Pops the DevilReferring to the next bet being a 7 (5+2).
Wrong BettorA player who bets against the shooter, often betting on Don't Come and Don't Pass Line outcomes.
Yo ElevenPredicting that the next roll will result in an 11 (6+5).

Најчестите услови за игра за игра на зарове во живо и како лесно да ги научите

Разбирање на најчестите Во живо игра на зарове Условите за игра може значително да го подобрат вашето искуство во живо на онлајн казино и да ве натераат да се чувствувате посигурни на масата за виртуелни зарове. Ајде да разложиме неколку совети за тоа како лесно да ги запомните и сфатите овие поими.

  • Прво, фокусирајте се на суштинските термини како „Поминете линија“, „Излези“ и „Точка“. „Поминете линија“ е фундаментален облог, предвидувајќи 7 или 11 на трката за излегување, а „Излези“ се однесува на почетната трка на стрелецот. Ако стрелецот утврди број, тоа е „Точка“
  • Следно, запознајте се со основните броеви, како што се 2, 3, 7 и 12, бидејќи тие често се појавуваат во глупости. „Крап Аут“ се случува кога стрелецот ќе фрли 2, 3 или 12 на излезот, додека 7 е значаен број во различни облози.
  • Научете ги условите за стилови на обложување како „Точно обложување“ и „Погрешно обложување“. Правото на обложување вклучува облози на линијата за пропусници, додека Погрешното обложување вклучува облози Не дојди и не поминувај ја линијата.
  • Не заборавајте „Тешки броеви“ како „Тешко 2“ (1+1) или „Тешко 8“ (4+4). Овие се однесуваат на исходи кога двете коцки покажуваат ист број.

Запомнете, практиката прави совршена. Многу онлајн казина во живо нудат режими за бесплатна игра, што ви овозможува да вежбате без да ризикувате вистински пари. И додека играте, внимавајте на термините користени од живите дилери; тоа може да помогне да се зајакне вашето разбирање.

И на крај, направете го чекор по чекор. Обидот да ги научите сите термини одеднаш може да биде огромно. Започнете со основите, постепено вградувајќи понапредни термини како што станувате поудобно со играта. Наскоро, самоуверено ќе се движите низ возбудливиот свет на Live Craps во онлајн казина.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Што е „Линија за премин“ во „Живо зарове“?

„Линијата за поминување“ е фундаментален облог за глупости во форматот на дилер во живо. Таа предвидува дека ролната за излегување ќе резултира со 7 или 11, освојувајќи дури и пари. Ако ролната е 2, 3 или 12, тоа е „глупости“, што резултира со загуба.

Што значи „Погрешно обложување“ во зарове во живо?

„Погрешно обложување“ во живи глупости вклучува обложување на линијата „Не доаѓај и не поминувај“. Играчите кои погрешно се обложуваат во суштина се обложуваат против стрелецот и утврдениот поен.

Кои се „Тешките броеви“ во живо зарове?

„Тешки броеви“ во живи глупости се однесуваат на исходи каде што двете коцки покажуваат ист број. На пример, „Тешко 2“ е кога двете коцки покажуваат 1, а „Тешко 8“ е кога и двете покажуваат 4.

Како функционира ролната „Излези“ во Live Craps?

Ролот „Излези“ е првичната ролна на стрелецот во живи глупости. Тоа одредува дали играта ќе продолжи за да се воспостави поен. Превртувањето 7 или 11 на трката за излегување резултира со победа, додека 2, 3 или 12 води до „глупости“

Кое е значењето на бројот 7 во живо зарове?

Бројот 7 има големо значење во живите глупости. Тоа е вообичаен исход и е поврзан со различни облози. Вртењето 7 откако ќе се утврди поенот обично го завршува редот на стрелецот и може да влијае на различни облози на масата.

Добрите и лошите страни на онлајн зарове во живо

Добрите и лошите страни на онлајн зарове во живо

За многу години, луѓето уживаа во играњето казино игра на зарове. Craps порано се играше само во физички казина, но од развојот на интернет коцкањето, играчите од целиот свет имаат пристап до ова во моментов. Craps online live е забавен начин да ја играте играта од удобноста на вашиот дом.

Онлајн Зарове во живо облози и исплати

Онлајн Зарове во живо облози и исплати

Онлајн игра на зарове во живо е забавна игра која добива на популарност меѓу играчите кои сакаат да уживаат во возбудата на казиното од удобноста на нивните домови. Играчите во оваа игра се обложуваат на исходот од фрлањето две коцки и ќе добијат многу ако нивните облози се успешни. 

Онлајн игра на зарове против живи зарове дилер

Онлајн игра на зарове против живи зарове дилер

Craps е популарна казино игра која се игра со векови. Со подемот на технологијата, играта еволуираше за да вклучува онлајн и живи верзии за дилер. И играните зарове со живи дилери и онлајн играните нудат свои уникатни предности и недостатоци.

Совети за зарове во живо преку Интернет и преглед на бонтон

Совети за зарове во живо преку Интернет и преглед на бонтон

Популарната казино игра во која може да се ужива од удобноста на вашиот дом е онлајн игра во живо. Иако може да изгледа застрашувачки за новите играчи, со познавање на совети и бонтон, секој може да стане вешт и самоуверен играч. 

Справување со живи зарове: Стратегии за игри за почетници

Справување со живи зарове: Стратегии за игри за почетници

Live Craps, игра полна со возбуда и исчекување, сега е возбудливо искуство во онлајн казина со дилери во живо. За почетниците, играта може да изгледа малку застрашувачка со брзото темпо и различните опции за обложување. Сепак, со правилен пристап, живите зарове не стануваат само пријатни, туку и одлична можност да се развијат вештини за стратешко играње. Оваа статија има за цел да ги демистифицира играните зарове за новодојденците, нудејќи директни стратегии кои го прават влегувањето во светот на онлајн зарове во живо и забавно и наградувачко. Без разлика дали фрлате коцки за прв пат или сакате да го усовршите вашиот пристап, овие совети ќе ве одведат на патот кон успехот.