Објаснето: Како да се игра онлајн покер со три карти

Покер со три карти

2021-10-18

Ethan Tremblay

Играњето покер со три карти онлајн е исто толку забавно како и секоја друга покер игра. Оваа игра со карти ја содржи целата неизвесност и забава на обичната маса за покер. Но, во овој случај, играчите добиваат три карти по рака наместо вообичаените пет. Значи, како ова влијае на играта? Дали ја зголемува предноста на куќата? Овој пост копа подлабоко за да открие повеќе и да ве научи како да започнете со оваа игра во најдобрите казина во живо.

Објаснето: Како да се игра онлајн покер со три карти

Што е покер со три карти?

Три-карти е игра на маса во живо, лансирана во 1994 година од Дерек Веб. Играта се игра со стандардна палуба со 52 карти, а и играчот и дилерот добиваат три карти. Со други зборови, играта се игра против казиното. Интересно, сепак, на дилерот му треба „кралица-хај“ за да продолжи да игра. Затоа, гејмерите не треба да бидат експерти за да ја искусат забавата на оваа игра и да освојат нешто за возврат.

Правила во живо на онлајн покер со три карти

Во живо покер со три карти, започнете со наоѓање на вистинското казино во живо и резервирање на место. Потоа, ставете го минималниот преден облог пред да чекате да ви се делат три карти свртени надолу. Како што беше кажано првично, дилерот добива и три карти.

Следно, гејмерите можат или да продолжат да играат со ставање облог еднаков на ante или преклопете. Потоа, рацете се откриваат, а облозите се решаваат.

На дилерот му треба queen-high или подобро за да продолжи да игра. Ако ја добијат оваа рака, се споредуваат рацете на играчот и дилерот.

Во случај раката на играчот да загуби, играта и анте обложувањата исто така се губат. Но, ако раката на играчот победи, играњето и анте обложувањата плаќаат со стапка од 1:1. Ако е нерешено, нема дејство на двата облози.

Дополнителни облози во покер со три карти

Покрај главните облози, покерот со три карти доаѓа и со опционални облози. Прво, играчите го добиваат облогот „пар плус“, каде што раката на играчот треба да има пар или подобро. Овој облог победува ако гејмерот има минимум неколку два. Од витално значење е да се забележи дека оваа рака победува без оглед на исходот на раката на дилерот.

Ако имате среќа, вашето онлајн казино во живо може да понуди и „анте бонус“. Вообичаено, ова е бонус што се плаќа на анте облогот кога играчот добива директен или подобар. На пример, може да добиете исплата 5:1 откако ќе слетувате директно и 4:1 за да добиете тројно. Како и со облогот со пар плус страна, овој облог се применува без оглед на исходот на раката на дилерот.

Ако сте зелени за рангирањето на покер со три карти, подолу се неколку од нив:

  • Прав флеш – три последователни и соодветни карти (0,22% веројатност).

  • Тројца од еден вид – три карти со сличен ранг со слични или различни одела (0,24% веројатност).

  • Директно – три последователни карти на неправилни одела (3,26% веројатност).

  • Исплакнете - три карти со сличен костим (4,96% веројатност).

  • Пар – две карти со идентичен ранг (16,94% веројатност).

Каде да се игра онлајн покер со три карти

За среќа, оваа варијанта на покер е потпора на повеќето онлајн казина во живо. Во моментов можете да играте покер со три карти обезбеден од Microgaming, Evolution, BetSoft, Play'n Go и RealTime Gaming. Сепак, верзијата на Evolution е најраспространета, благодарение на нејзината волшебна игра и опционалните странични облози.

Во меѓувреме, играчите кои користат оптимална стратегија имаат предност од 2,01% за главните облози. Од друга страна, конзервите за обложување „пар плус“ нудат предност од 2,32%. Сега, овие стапки се прилично високи во споредба со помалку од 1% што го добивате кога играте варијанти како Jacks or Better и Texas Hold'em. Но, сепак, најдобро е да се игра покер со три карти отколку повеќето игри на маса засновани на среќа.

Заклучок

Сè на сè, онлајн покерот со три карти е вреден, под услов да користите оптимална стратегија. Најдоброто нешто е што играчите можат да го соберат тенџерето од 100.000 долари ако комбинираат 9 преку Аце на кралско одело. Но, и покрај тоа, сè уште заостанува по профитабилноста зад блек џек, Jacks or Better и Texas Hold'em.

Најнови вести

Езуги ја добива посакуваната лиценца за казино во живо во ОК
2022-09-05

Езуги ја добива посакуваната лиценца за казино во живо во ОК

Новости