Покер

November 29, 2022

Може ли видео покер игрите да имаат стапка на враќање над 100%?

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer

Многу луѓе тврдат дека резултатите од коцкањето се 100% засновани на среќа. Но, овие луѓе не ви кажуваат дека игрите како што се блек џек и видео покер им овозможуваат на играчите да го намалат работ на куќата користејќи оптимална стратегија. Но, и покрај консензусот за намалување на предноста во покерот, жирито сè уште е надвор ако играчите можат да уживаат во позитивни 100% стапки на враќање. Така, за играчите кои се сомневаат, овој напис ќе ви помогне да разберете зошто е можно да се игра со негативна предност во покерот. Продолжи да читаш!

Може ли видео покер игрите да имаат стапка на враќање над 100%?

Која е предноста во онлајн покерот?

Предноста на куќата во покерот е во основа просечниот процент на загуба за играчите во секој облог што го прават. Ако го погледнете од гледна точка на казиното, оваа стапка е математичка предност за куќата. Оваа бројка осигурува дека казиното во живо ќе го добие своето намалување од секој облог што го правите, без разлика дали се работи за победа или загуба.

Еве еден попрактичен пример; работ на куќата во Caribbean Stud Poker е 5,22%. Од овој пример, безбедно е да се претпостави дека играчот ќе изгуби во просек 5,22 долари од секој облог од 100 долари што ќе го заработи. Сега знаете зошто играњето видео покер игра со ниски рабови е од клучно значење за вашиот успех во казиното. 

Стратегии за видео покер за намалување на работ на куќата

Најлошата грешка што ја прават почетниците во покер е играњето слепо. Иако среќата игра огромна улога во успехот во покерот, на играчите на крајот им треба стратегија за да ги надмудрат своите противници. Ако сè уште се сомневате во оваа аналогија, одговорете на ова; зошто играчите како Даниел Негреану и Џони Мос се толку успешни во играта? Се е до стратегија!

Имајќи го тоа на ум, подолу се дадени неколку стратегии што треба да ги вклучите во вашите дневни покер сесии:

Изберете ја вистинската табела за плаќање покер

Добрата работа за играње покер во живо е да се знае вашата очекувана стапка на враќање пред да играте. За разлика од автоматите, видео покер игрите на играчите им ги покажуваат очекуваните приноси за секоја рака на платната табела. Затоа е од клучно значење да се истражат и идентификуваат најдарежливите табели за плаќање на видео покер. 

Многу покер игри во најдобрите казино сајтови во живо нудат табели за плаќање 9/6 и 8/5. Овие бројки се исплати за комбинации на полна куќа и флеш. На пример, во табела за плаќања 9/6, броителот е исплатата на целата куќа, додека именителот е рамната исплата. Значи, ако играте на табела за плаќање 9/6, ќе добиете поголема исплата, што може да ја менува играта. 

Подолу се дадени процентите на исплата за различни табели за плаќање во Jacks or Better, под претпоставка дека ја користите вистинската стратегија.

 • 9/6: 99,54%
 • 9/5: 98,33%
 • 8/5: 97,25%
 • 7/5: 96,17%
 • 6/5: 95,12%

Обложувајте ги максималните монети по рака

Ако сè уште сте нов во видео покерот, земете го овој совет и задолжете го. Секогаш обложувајте пет монети по рака за да го добиете бонусот Royal Flush. Обложувањето помалку монети ги намалува исплатите, што во суштина ви дава подолги шанси на долг рок.

Сепак, разбирливо е дека ставањето облог од 5 долари по рака може да биде штетно за вашиот субсидирам на покер машина од 1 долари. Во тој случај, изберете игра што поддржува облози од 0,25 долари по рака и обложувајте ги максималните монети. Ова ќе ви даде максимална вредност на монетата од 1,25 долари и ќе останете во борба за џекпот. Сега зборувајте за паметно играње!

Трпението е „крал“ во покерот

Според Даниел Негреану, еден од најпочитуваните покер играчи, полека започнување порано во играта е критично. Шесткратниот шампион на WSoP ги советува играчите да ги држат своите коњи бидејќи покерот е да се преживее на долги патеки. Тој вели дека удвојувањето чипови на почетокот на играта може да ги натера играчите да изгубат сè, особено ако другите играчи исто така се удвојуваат. 

Во меѓувреме, утврдете ја агресивноста на вашата игра со тоа колку брзо се зголемуваат големини на слепите. На турнир на кој ролетните се снежни топки, ролетните повеќе се фокусираат на паричната вредност отколку на опстанокот. Немојте да создавате планина од чипс и да ги дувате додека се обидувате да го носите садот прерано.

Високи карти наспроти ниски парови

Една од најкритичните стратегии во покерот е учењето дека ниските парови нудат поголема вредност од високите карти. Додека држите дигалка или повисоко ќе ви освои повеќе раце, ќе уживате во уште позначајни исплати со ниски парови. Ова исто така важи и ако имате комбинација на раце со ниски парови и две високи карти, како кралот и кралицата. 

На пример, можете да добиете 4 срца, 8 срца, 8 лопати, Крал на лопати и Кралица на срцата. Во овој пример, чувајте ги паровите и фрлете ги останатите. Причина? Ќе освоите 4.556 раце од 16.125 можни извлекувања. Тоа не е сè; може да добиете два пара со 2.592 победнички раце, што ви дава исплата 1:1. Значи, одржувањето на високите карти може да биде примамливо, но моќта на ниските парови е уште попривлечна за да ги задржите. 

Покер игри со негативен раб на куќата

Неколку покер игрите може да им дадат на играчите повеќе од 100% RTP, особено верзиите со целосна плата. Познат пример е Deuces Wild, кој им овозможува на играчите со оптимална стратегија да уживаат во 100,76% RTP. Во оваа игра, сите двајца се вајлд-карти, а четирите раце може да се појават речиси една третина од времето.

Друга варијанта на покер што може да надмине 100% е Двојниот бонус. Оваа игра исплаќа бонус ако играчите постигнат четири аса, а RTP може да постигне 100,17% со оптимална стратегија. Забележете, сепак, дека оваа позитивна стапка на враќање е достапна само на табела за плаќање 10/7. 

Како и Double Bonus Poker, Double Double Bonus Poker е уште една варијација Jacks or Better со супер пријателска исплата. Оваа игра има теоретско враќање на играчот од 100,07%, што значи дека може да очекувате почесто да победувате на долг рок со оптимална стратегија. RTP е достапен на табела за плаќање 10/6. 

Други варијации на покер со целосна плата вклучуваат:

 • Џокер Дивиот - 100,65%
 • Loose Deuces Wild - 100,15%
 • Еднооки дигалки - 99,98%
 • Супер асови - 99,94%
 • Triple Deuces Wild: 99,92%
 • Двоен Џокер Диви - 99,91%

Но, иако играњето варијанти на покер со целосна плата може да звучи примамливо, нивното наоѓање на интернет може да биде предизвик од очигледни причини. Многу казина не би сакале на квалификуваните играчи да им дадат „автопат“ до лесни победи. На крајот на краиштата, тие се потпираат на работ на куќата за да го добијат своето намалување од вашите облози. Но, како што рече, можете да најдете некои од овие наслови на врвните онлајн казино сајтови во живо. 

Последни зборови за играње видео покер со позитивен RTP

Едно е да се најде видео покер игра со позитивна очекувана вредност, а друго е да се активира оваа исплата. Со други зборови, мора да користите оптимална стратегија за да ги максимизирате вашите шанси за победа во оваа игра со карти. 

Исто така, онлајн казина ретко нудат видео покер верзии со над 100% RTP. Но, сепак, можеш уживајте во високи стапки на враќање со игри како што се All Aces од Microgaming (99,92%) и Aces and Eights by Real Time Gaming (99,78%).

Но, ако казиното во живо не ги нуди овие верзии, играјте на масата 9/6 Jacks or Better и уживајте во 99,54% RTP. Сè е за користење на вистинската видео покер стратегија на идеалната варијанта на покер.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
За

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Откривање на возбудувањата на рулетот Sticky Bandits во живо: менувач на играта во онлајн коцкањето
2024-06-05

Откривање на возбудувањата на рулетот Sticky Bandits во живо: менувач на играта во онлајн коцкањето

Вести