Објаснети популарни покер жаргони

Покер

2021-05-26

Eddy Cheung

Несомнено има многу работи што треба да ги совладате ако сакате да ја победите куќата во а покер игра. За почетник, учењето на значењето на некои стандардни термини во оваа игра може да ви направи многу добро. Сепак, постојат десетици и стотици покер сленгови таму. Од таа причина, оваа статија ќе се занимава само со најчестите терминологии што веројатно ќе ги добиете додека играте во онлајн казино или копнено казино.

Објаснети популарни покер жаргони

Проверете

Кога играте покер онлајн или офлајн, најверојатно ќе наидете на зборот чек. Значи, што значи оваа популарна терминологија за покер? Проверката во суштина значи предавање на облогот или акцијата на следниот гејмер. Со други зборови, имате опција да проверите или да се обложите само ако нема моментално дејство за вас. Ако има дејство по проверката, играчот може да одлучи да преклопи, подигне или повика.

Отвори

Како што сугерира името, отворањето во покер значи што прави играчот ако треба да го започне кругот на обложување во покер рака. Може да отворите само како прва личност што се обложува или ако некој играч ви ја провери кацијата. Интересно е тоа што многу играчи на покер оваа акција ја грешат со покачување. Играчите што ги отвораат може да се соочат со покачување, преклопување или повик на масата.

Подигнете

Подигнувањето е уште еден популарен покер термин во онлајн и офлајн сцената на коцкање. Како такво, најважно е да се знае што значи да се избегне дејствување зелено на масата. Подигнувањето во суштина е акција што ја преземате на масата ако сакате да ја додадете во почетниот облог. Како што се очекуваше, другите играчи ќе ви дадат повик, преклопување или повторно покачување по завршувањето на оваа акција. Често, играчот може да подигне ако сака да оди на југулар или има силна рака.

Повторно подигнете

Ако првиот обложувач се отвори, вториот играч може да го подигне облогот, а третиот играч повторно да се подигне за да се врати на првите двајца играчи. Со други зборови, повторното покачување вклучува зголемување на покачувањето на противничкиот играч. Ако наидете на агресивно покачување, можете повторно да подигнете, преклопите или повикате.

Јавете се

Повеќето новодојденци во светот на онлајн коцкањето ќе се прашуваат што е прецизно повикување. Па, да се јавите значи да се совпадне со покачувањето или облогот на противничкиот играч. Во покер, неповиканиот играч може да ја освои раката ако никој не се јави. Кога играте во лице место, најверојатно наместо тоа ќе го слушнете терминот „види“.

Преклопете

Кога играчот преклопува, тоа значи дека престанува да учествува во рака. Во овој случај, повеќе облози не можат да влезат во тенџерето. Гејмерите се преклопуваат ако е нивно време да завршат која било од дејствата споменати погоре. За да се преклопи, играчот ќе ја фрли картичката со лицето надолу кон дилерот. За возврат, крупието ќе ги стави картичките во куп преклопени картички.

Рака

Друга вообичаена терминологија за покер е раката. Рака е име на збирка до пет картички што се состои од заеднички картички и џебни картички на играчот. Многупати, играчот е поверојатно да го освои тенџерето со подобра рака.

Купување

Последно, но не и најмалку важно, играчот може да влезе во покер турнирот со купување. Општо земено, тоа се однесува на минималната сума што играчот треба да ја плати за да седне во игра со готовина. Бај-ин обично е 20 пати поголема од вредноста на чиповите што е потребен втор обложувач лево од дилерот за да се обложи.

Заклучок

Ова се само неколку покер терминологии што треба да ги знаете. Како што беше кажано првично, има и други стотици кои играчот може да ги научи само со искуство. Запомнете, сепак, да поставите субсидирам за играње што можете удобно да го изгубите и да играте на регулирано онлајн казино.

Најнови вести

Evolution го продолжува договорот за лиценцирање со Galaxy Gaming
2023-05-22

Evolution го продолжува договорот за лиценцирање со Galaxy Gaming

Новости

Промоција на казино

1xBet:До 1500 €
Играј сега
Betwinner
Betwinner:390 € Со бонус код CASINORANK
22BET
22BET:До 300 €