Разбирање на рацете и шансите за онлајн покер во живо

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
Fact CheckerClara McKenzieFact Checker

Оние кои редовно играат покер веројатно се запознаени со различните покер раце, како што се кралскиот флеш, стрејт флеш и целосната куќа, бидејќи секоја од нив е многу честа појава.

Има неколку основни работи што треба да ги знаете за да си дадете предност кога играте онлајн покер игри во живо, вклучително и тоа како се рангираат различните раце и колку е веројатно тие да се појават.

Ќе разговараме за рангирањето на рацете во покер во оваа статија, како и за исплатите за различни достапни онлајн варијации во живо, прогресивните џекпот и шансите за победа во играта.

Разбирање на рацете и шансите за онлајн покер во живо

Рангирање на рацете во покер

Пред да се фрлиме во исплатите за различни варијации на онлајн покер во живо, ајде прво да ги разбереме основите на рангирањето на рацете во покер:

  • Рацете во покер се рангирани од највисоко до најниско. Највисоко рангирана рака е кралскиот флеш, кој се состои од 10, џек, кралица, крал и кец од истиот костум.
  • Стрејт флеш е следната највисоко рангирана рака, проследена со четворка, полна куќа, рамна, стрејт, тројна, два пара, еден пар и висока карта, што е рака со најнизок ранг.

Исплати за различни варијации на онлајн покер во живо

Плаќањата за секоја рака варираат во зависност од онлајн покер во живо варијација што ја играте.

  • Тексас Холдем - Раката со највисок ранг исплатува 10000:1, додека раката со најнизок ранг исплатува 1:1.
  • Омаха - Раката со највисок ранг исплатува 5000:1, а раката со најнизок ранг исплатува 1:1.
  • Стапка со седум карти - Највисоко рангирана рака исплаќа 1000:1, додека раката со најнизок ранг исплатува 1:1.

Прогресивни џек-потови во онлајн казино во живо покер игри

Покрај редовните исплати, многу онлајн казино во живо покер игри нудат прогресивни џекпот. Прогресивните џекпот се зголемуваат во вредност секој пат кога играчот става облог. Џекпотот продолжува да расте додека играчот не ја постигне добитната комбинација.

Разбирање на различните видови на прогресивни џекпот може да ви помогне да ги зголемите вашите шанси за голема победа. Некои џекпот се доделуваат по случаен избор, додека други бараат одредена рака или комбинација на раце. Шансите за постигнување прогресивен џекпот во онлајн покер во живо варираат во зависност од варијацијата на играта.

Најдобрата рака на џекпот во покер во живо е лош удар. Лош бит се случува кога играч со многу силна рака губи од играч со уште посилна рака. Лош бит џекпот се доделува на играчот кој губи со посилната рака.

Шансите за победа во онлајн игри покер во живо

Постојат многу фактори кои влијаат на шансите за рангирање на покер рака. Тие вклучуваат:

  • Број на играчи,
  • Вашата позиција на масата,
  • Ниво на вештина,
  • Тип на покер игра што ја играте.

За речиси секоја покер игра, најголемата можност да се случи рака е Пар, која доаѓа со коефициент од 1,28:1.

Постојат неколку алатки и ресурси достапни на интернет за да ви помогнат да ги пресметате шансите да направите одредена рака. Тие вклучуваат калкулатори на шансите за покер и графикони кои ги прикажуваат шансите за правење специфични раце.

Заклучок

Генерално, покерот не е игра која бара само среќа. Треба да се запознаете со различните исплати и шансите за рака за да ги зголемите вашите шанси за победа.

Познавањето на шансите за покер и рангирањето може да ви помогне да донесувате информирани одлуки за време на играта на врвни онлајн казина во живо. Исто така, важно е да ги знаете исплатите за секоја рака во варијацијата што ја играте.

Да се биде успешен во онлајн покер во живо бара од вас да следите стратегија и да играте според границите што сте ги поставиле. Поставувањето граници ќе резултира со тоа да станете подобар играч кој секогаш се коцка одговорно.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Колку раце се играат на час во онлајн покер игрите во живо?

Просечниот број на играни покер раце на час е околу 60, но тоа варира во зависност од бројот на играчи и дилерот.

Дали дилерот игра рака во онлајн покер во живо?

Дилерот на онлајн покер игри во живо не игра раце. Тој дели само карти и воопшто управува со играта.

Што ја надминува раката на дилерот во онлајн покер во живо?

Во повеќето онлајн покер игри во живо, раката на дилерот не игра против раката на играчот. Наместо тоа, играчите се натпреваруваат едни против други за да ја формираат најдобрата можна рака. Но, на пример, во Caribbean Stud Poker, раката на дилерот навистина игра против раката на играчот. Во оваа игра, играчот победува ако нивната рака ја победи раката на дилерот.

Како да ги идентификувате и победите измамниците во живо преку Интернет

Како да ги идентификувате и победите измамниците во живо преку Интернет

Покер со дилер во живо е возбудлива игра која може да понуди многу возбудувања и можности за големи победи.

Објаснети популарни жаргони за покер во живо

Објаснети популарни жаргони за покер во живо

Играјќи покер на платформите за казино во живо, брзо ќе откриете дека не се работи само за картичките и облозите - туку и за јазикот. Секоја игра има свој јазик, а покерот во живо не е исклучок. Овој возбудлив свет е полн со сленг кој може да биде и забавен и збунувачки за новодојденците и за искусни играчи. Нашата статија за „Објаснети популарни покер жаргони во живо“ е тука за да ги декодира овие изрази за вас. Без разлика дали се работи за термини како „ореви“ или „риба“, разбирањето на овие сленгови може да го збогати вашето искуство со играта, правејќи да се чувствувате како дел од енергичната онлајн покер заедница. Ајде заедно да го разоткриеме јазикот на покерот во живо!

Онлајн водич за покер во живо за правење победничка рака

Онлајн водич за покер во живо за правење победничка рака

Во овој сеопфатен водич, навлегуваме во нијансите на создавање победничка рака во покер игрите во живо. Без разлика дали сте искусен играч кој ги заострува вашите тактики или новодојденец кој сака да ги научи јажињата, овој напис нуди вредни увиди за совладување на уметноста на онлајн покер во живо. Од разбирање на рангирањето на рацете до читање на вашите противници и управување со вашата банка, ние ве опремуваме со основните стратегии за да ја подигнете вашата игра и да ги зголемите вашите шанси за успех на масата за виртуелен покер.

Совети и трикови за онлајн покер во живо

Совети и трикови за онлајн покер во живо

Со оглед на тоа што сајтовите за онлајн казино собираат се повеќе обложувачи на глобално ниво, покерот во живо стана достапен за доста играчи.

Управување со Tilt во онлајн покер во живо

Управување со Tilt во онлајн покер во живо

Онлајн покерот е една од најиграните игри со карти на казино сајтовите. Тоа бара од вас не само среќа, туку и вештина. Сепак, како и секоја друга форма на покер, онлајн покерот во живо има свои правила за бонтон и може да биде под влијание на навалување.