Caribbean Stud Poker Online Водич за почетници

Покер

2021-11-27

Покер е класична игра на маса со многу варијанти. На пример, играчите денес можат да уживаат во покер на Caribbean Stud онлајн во најдобрите казина во живо. Наместо да се натпреваруваат едни против други, оваа игра им овозможува на играчите да уживаат во шоуто против дилерот. Значи, ако сакате да ја играте оваа многу забавна игра на маса, овој водич за почетници ве опфати.

Caribbean Stud Poker Online Водич за почетници

Како да играте покер Caribbean Stud

Прво, гејмерите можат да играат покер Caribbean Stud врвни казина во живо користење на мобилен телефон, десктоп или лаптоп. Оваа игра го користи традиционалниот шпил со 52 карти и се игра со пет карти. По ставањето облог, крупието си дели пет карти на себе и уште пет на играчот. Запомнете дека сите ваши карти се делат со лицето надолу. Исто така, една од картичките на дилерот е свртена нагоре.

Откако ќе ги прими петте карти, играчот може да одлучи да го свитка и да го изгуби анте облогот. Ова исто така спречува дополнителни загуби. Алтернативно, гејмерите можат да ја зголемат оригиналната големина на облогот и да се надеваат дека ќе ја победат раката на дилерот. Ова се нарекува подигање. Ако се обложите, тие ќе ги откријат своите карти и ќе ги споредат со вашите.

Во меѓувреме, за дилерот да се квалификува, нивната рака мора да има барем крал-ас. Во овој случај, тие мора да ја усогласат својата рака со вашата. Ако раката на играчот се рангира повисоко, нивниот анте облог добива исплата 1:1. Но, ако раката на дилерот не се квалификува, на играчот му се плаќа сума еднаква на нивниот првичен облог.

Caribbean Stud покер онлајн исплати

Пред да нурнете подлабоко, подолу се типичните исплати на покер рака, почнувајќи од највисокото до најниското:

  • Кралски флеш – 100:1
  • Стрејт флеш- 50:1
  • Четири од еден вид: 20:1
  • Полна куќа: 7:1
  • Флеш – 5:1
  • Директно – 4:1
  • Тројца од еден вид – 3:1
  • Два парови – 2:1
  • Еден пар – 1:1

Сепак, не грижете се; не мора да си професор по математика за да разбереш како функционираат шансите. На пример, ако играчот обложи 200 долари на рака и добие пар 9-ки, исплатата е 1:1. Сега тоа значи дека играчот добива 200 долари и ги губи оригиналните 200 долари. Така функционираат шансите.

Исто така, важно е да се забележи дека Caribbean Stud повеќе го фаворизира казиното отколку играчот. Во споредба со другите варијанти како Jacks or Better и Texas Hold'em, оваа игра има стрмни рабови на куќата од 5,22%. Со други зборови, играчите губат најмалку 5,22 центи за секој облог од 1$.

Карибите обетка покер онлајн стратегија

Само затоа што играта има висок раб, не значи дека играчите не можат да создаваат добри ситуации. Всушност, тие можат да ја намалат предноста на куќата за речиси половина со оптимална стратегија.

Работата е во тоа што секогаш преклопете ја раката без висока карта. Како што ќе дознаете, раката на дилерот ќе се квалификува речиси половина од времето. Затоа, играјте само ако вашата рака има висока карта (Кец или крал) што одговара на дупката на крупието.

Покрај тоа, подигнете или преклопете ако вашата рака има пар или подобро. Јавете се ако дупката на дилерот е KQJ-10-9-8-7-6-5-4-3-2 и одговара на вашата. Ако имате џек или кралица, а дилерот има крал или кец, препорачливо е да се свитка. Забележете дека ако се јавите, ќе се обложите двојно или еднакво на вашиот анте.

Заклучок

Некое прашање или појаснување? Овој водич треба да ве држи за рака до вашиот прв онлајн облог за покер Caribbean Stud. Пред да ја играте играта, најважно е да научите како да го читате рангирањето на покерските раце. Исто така, знајте дека примарна цел е да го победите дилерот така што ќе ја добиете раката повисока од нивната. Ова исклучува какви било шанси за блефирање.

Најнови вести

Evolution го продолжува договорот за лиценцирање со Galaxy Gaming
2023-05-22

Evolution го продолжува договорот за лиценцирање со Galaxy Gaming

Новости

Промоција на казино

1xBet:До 1500 €
Играј сега
Betwinner
Betwinner:390 € Со бонус код CASINORANK
22BET
22BET:До 300 €