Рулет во живо против блек џек во живо, што е подобро

Игри

2023-01-09

Benard Maumo

Казината во живо се исклучително погодни кога станува збор за играње онлајн игри. Играчите уживаат во игрите во живи казина, но отсекогаш имало дебата за тоа која игра е подобра. Дебатата најчесто се врти околу Live Roulette и Live Blackjack. 

Рулет во живо против блек џек во живо, што е подобро

Ако сте еден од оние луѓе кои сакаат да знаат која игра е подобра и која треба да ја започнете како почетник, тогаш продолжете да читате. Во овој водич, ќе ви кажеме која игра е подобра, Рулет во живо или Блек Џек во живо. Значи, ајде да навлеземе директно во тоа.

Двете игри се одлични и може да се најдат во кое било казино во живо. Играчите би сакале која било од игрите бидејќи и двете се забавни за играње. Но, обожавателите секогаш се поделени, а некои повеќе би сакале Рулет пред Блек Џек и обратно.

Рулет во живо

Рулетот во живо не треба да биде премногу тежок за разбирање ако сте навикнати на вистинската маса за рулет. Можете да ја видите табелата за рулет на екранот, кој има две посебни области за обложување. Внатрешните облози одат на долгата табела за обложување, додека надворешните облози одат на широката, нормална табела за обложување.

Тркалото и крупието се наоѓаат на врвот на табелата. Крупието го врти тркалото, ја испушта топката и го објавува победничкиот облог. Дилерот вообичаено ќе игра на вистинска маса, ќе става облози со вистински чипови и ќе го врти тркалото во реално време во повеќето формати на казино во живо. 

Иако се присутни само дилерот и тркалото, може да откриете дека некои лоби за рулет во живо користат компјутерски генерирана табела за обложување. Покрај тоа, постојат два најчесто користени типа на живи тркала на рулет. 

Првиот е Американски рулет, кој има 37 индивидуални џебови со раб на куќата од 2,7%. Второто е тркалото за американски рулет, кое има 38 џебови со куќен раб од 5,2%. Ако сте почетник, тогаш подобро е да играте Европски рулет. Но, ако сте ветеран и сакате некои предизвици, тогаш можете да одите на американски рулет.

Како да играш

Лесно е да се стави облог на масата за рулет во живо. Едноставно изберете го претпочитаниот износ на облогот ако е поголем од минималната плата во лобито, изберете го облогот што сакате да го поставите и кликнете на него. Дилерот во живо потоа ќе го признае вашиот облог и ќе ги постави вистинските чипови на масата за игри. За среќа, може да направите онолку облози колку што сакате кога играте рулет во живо.

Крупието ќе го заврти тркалото откако ќе се стават сите облози и ќе го објави победничкиот број. Ако вашиот облог успее, ќе бидете исплатени според коефициентот на облогот; сепак, ако изгубите, вашите чипови ќе бидат земени и вашата банка ќе биде исцрпена.

Сега постојат два вида облози: внатрешни облози и надворешни облози. Внатрешните облози се засноваат на единечни броеви, додека надворешните облози се засноваат на група броеви.

Блек Џек во живо

Блек Џек во живо е одлична игра и не е толку тешко да се разбере. Форматот на казино во живо се обидува да имитира казино од реалниот свет што е можно поблиску. Ќе бидете свртени кон дилерот, кој седи зад масата за обложување блек џек кога ќе влезете во живо блек џек казино. 

Како што играта продолжува, дилерот ќе продолжи да дели карти свртени нагоре пред вашиот влог додека ги вади од вистински чевел.

Социјалниот аспект на блек џек во живо се подобрува со вашата способност да ги гледате картичките на вашите колеги играчи. Има одреден период пред почетокот на секоја рунда во текот на кој можете да го изберете вашиот облог и да ги ставите вашите облози. Ако не го сторите тоа, дилерот потоа ќе започне да дели карти.

Треба да имате на ум дека целта на блек џекот не е да се приближите до 21 колку што е можно. Иако ова е најдобриот резултат во играта и виртуелно обезбедува победа, нема да добиете многу ако играте онлајн блек џек настојувајќи да постигнете 21 во секоја рунда. Сè што треба да направите за да победите е да го надминете вкупниот број на карти на дилерот.

Како да играш

Ако ви дадат 2 и 8, на пример, знаете дека целата ваша рака вреди 13. Ако ви дадат 5 и 8, знаете дека целата вредност на вашата рака е 13. Вредноста на Џек, кралица , а картите со лице на кралот е 10. Додека вредноста на Ацето зависи од тоа како се користи и од другите карти што ги имате во рака.

На пример, кецот автоматски ќе биде оценет со 11, давајќи ја вкупната вредност на вашата рака од 13 ако нацртате кец или два. Вредноста на Ас ќе се смени во еден ако удрите и нацртате 10, правејќи ја вашата рака вредна 23 и спречите биста.

Картите во вашата рака ја одредуваат вкупната вредност на вашата рака, па ако нацртате 10 и Џек, вашата рака има вкупна вредност од 20. Вашата рака е „биста“ и го губите облогот ако достигнете 21 во која било фаза . Потоа можете или да користите удар, стоење, разделување, двојно надолу или осигурување.

Која е подобра?

Очигледните сличности и разлики помеѓу блек џек и рулет се тоа двете игри вклучуваат дилери во живо. Покрај тоа, тие се емитуваат на телевизија во реално време од автентични студиа за игри или казино. Главната разлика е во тоа што блек џек е игра со карти која е споредлива со рулет и користи ротирачко тркало и мала бела топка.

Кога објективно се споредуваат двете игри, Live Roulette може да биде оној што бара малку помалку интеракција со играчите. Коцкарите често се потпираат на среќата, бидејќи секое вртење на тркалото е случајно. Постојат некои трендови во играта на рулет во врска со поставувањето облози кои, во некои случаи, би работеле во корист на играчот. 

Се разбира, секогаш е подобро да се избере варијанта на рулет со помалку слотови на тркалото. Сепак, Live Blackjack ја прави играта малку поинтересна. Играчите на Блек Џек имаат пристап до различни стратегии за блек џек кои, доколку се правилно проучени и искористени, би можеле да ги зголемат нивните шанси и да го намалат работ на куќата.

Двете игри нудат извонредно искуство. Благодарение на остриот видео пренос, можете да уживате кога гледате како дилерите раздаваат карти од вистинска палуба и го вртат рулетот во атмосфера на конвенционално копнено казино од удобноста на вашиот дом. Разговараме за практичноста на најнапредно ниво. 

Рулетот во живо може да ви биде попријатен од живиот Блек Џек ако претпочитате подинамично играње. Реалноста е дека играњето Live Blackjack заедно со голем број други играчи кои исто така се онлајн и активно играат може да го забави текот на играта и да создаде прилично добро искуство.

Значи, на крајот, зависи од вашата желба. Ако сакате повеќе да се потпирате на среќата, тогаш треба да одите на рулет, но ако сакате да го користите вашиот ум додека играте, тогаш треба да одите на Блек Џек.

Ова е тоа за водич. Се надеваме, тоа беше корисно за вас. Сега, играјте ја претпочитаната игра на врвните казина во живо и уживајте.

Заклучок

Рулет во живо против блек џек во живо отсекогаш била дебата. Ако сакате да дознаете која игра е подобра за вас да ја играте, тогаш прочитајте го целото упатство. Фандомот е поделен, но и двете игри обезбедуваат најдобро искуство за играчите. Двете игри се исклучително пријатни и удобни, па затоа е тешко да се избере една.

Куќниот раб на маси за блек џек во живо се движи од 0,486% до 0,695% во просек, додека раб на куќата кај маси за рулет во живо може да достигне 2,7% за европски рулет и дури 5,26% за американски рулет. Шансите може да се разликуваат врз основа на казина во живо. Но, шансите целосно го фаворизираат живиот блек џек. 

Значи, ако сакате подобри шанси, тогаш можете да играте блек џек во живо, но ако сакате некој предизвик, тогаш можете да играте рулет во живо. Двете игри се одлични, но тоа зависи од вашата желба. Затоа, одлучете што преферирате, играјте ја играта и уживајте.

Најнови вести

Побарајте бонус за повторно вчитување на казиното до 200 евра на 24 слотови
2023-05-30

Побарајте бонус за повторно вчитување на казиното до 200 евра на 24 слотови

Вести

Промоција на казино

1xBet:До 1500 €
Играј сега
Betwinner
Betwinner:390 € Со бонус код CASINORANK
22BET
22BET:До 300 €