Како да освоите игри покер во Тексас Холдем

Тексас Холдем

2021-03-19

Eddy Cheung

Тексас држете ги покер е високо ценета игра со карти. И покрај тоа што е игра на среќа, стратешките играчи секогаш имаат подобри шанси за победа. За почеток, играчите треба да ги познаваат правилата на играта. Правилната работа на основите е обично од фундаментално значење за зголемување на шансите за победа на онлајн покер во Texas Hold'em. Вреди да се напомене дека играчите кои имаат среќа во живо Texas Hold'em пристапуваат кон играта постојано. Еве неколку врвни совети кои многу помагаат во подобрувањето на шансите за успех на играчите на Texas Hold'em.

Како да освоите игри покер во Тексас Холдем

Разберете ги позициите за играње

Секој такт играч секогаш треба да ја знае својата позиција во играта. Најдоброто место е на копчето; играчот игра последен во три од четири круга на обложување. Затоа, кога играчот добива шанса да игра, тие обично имаат некои информации за играчите кои се при рака. И ова знаење е критично за да им се овозможи да направат информиран избор.

Малиот слеп може да биде најлошата позиција во покер во живо на Тексас Холдем. На оваа позиција, играчот треба да дејствува брзо по флопот, свртувањето и риверот. Големиот слеп, од друга страна, е во многу подобра позиција да дејствува, со оглед на малиот слеп. Сепак, тоа не значи дека големиот слеп има некаква значајна предност во однос на малиот слеп.

Погрижете се другите играчи да не го гледаат флопот бесплатно

Ако играчот има силна рака за да го види флопот, тој не треба да дозволи другите играчи да го гледаат бесплатно. Гледањето на флопот треба да се наплати со минимален облог. Опасно е играчот да им дозволи на своите противници да го гледаат флопот бесплатно бидејќи тоа може да му даде предност на противникот. Сепак, повеќето играчи би сакале да не го гледаат падот со плаќање.

Обрнете внимание на картичките на другите играчи

За да може играчот лесно да победи на игрите во тексас Холдем во живо, треба да ги знае картите на другиот играч, на пример, грубото броење на бројот на картички што ги имаат, какви карти имаат и нивната најдобра рака. Исто така, играчот треба да биде заинтересиран за типот на играта што ја играат другите играчи; треба да се обиде да види кој игра агресивно, кој блефира, а кој игра тесна игра. Кога играчот ги има овие информации, тој или таа ќе биде во многу подобра позиција да се врати назад. Секој пат кога противникот ќе покаже слабост, играчот треба да биде подготвен за напад.

Играјте кога ќе ви се допадне

Однесувањето на играчот во голема мера влијае на исходот во покерот во живо на Texas Hold'em. Покерот може да биде забавен или професионален; во секој случај, играчот треба да има целосна контрола над своите постапки на масата. Кога играчот се чувствува фрустриран или исцрпен, секогаш е препорачливо да се откаже. Знаењето кога да играте и кога да заминете е од витално значење во секоја онлајн казино игра, не само во Texas Hold'em.

Прво избегнувајте куцање

Куцањето треба да биде големо не за првиот играч на тенџерето. Кога играчот куца во Тексас Холдем во живо, тој им дава на другите играчи возбудливи шанси за тенџере, со што ги зголемува нивните шанси за победа. Куцањето е прифатливо само кога друг играч веќе куцал. Ова е познато како прелистување. Општо земено, куцањето е многу обесхрабрено.

Најнови вести

Evolution го продолжува договорот за лиценцирање со Galaxy Gaming
2023-05-22

Evolution го продолжува договорот за лиценцирање со Galaxy Gaming

Новости

Промоција на казино

1xBet:До 1500 €
Играј сега
Betwinner
Betwinner:390 € Со бонус код CASINORANK
22BET
22BET:До 300 €