Методи за депозит на Live Casino

Меѓу најважните работи при изборот на методот на депонирање на онлајн казино е довербата. Ако некој не верува дека одреден платен систем може да ги задоволи нивните потреби, ќе биде вознемирен кога го користи. Брилијантните коцкари разбираат дека тоа влијае на нивните искуства со коцкање. Затоа, тие се особено внимателни да ги изберат само најдобрите од голем број платежни системи достапни денес. Најдобрите начини на плаќање казино ќе го олеснат процесот за коцкарите. Знаејќи кој начин на плаќање е од суштинско значење пред да ги изберете најдобрите казина во живо. Затоа, подолу е листа за играчите да ги споредат опциите за плаќање, што ќе го направи непречен и лесен процес.

Методи за депозит на Live Casino
Visa

Visa сега е втора по големина компанија за плаќање со картички во светот. Овозможува електронски трансфер на пари преку користење на неговите дебитни и кредитни картички. Исто така, управува со автоматска мрежа на автомати и воведе бесконтактна технологија. Како што можеби веќе знаете, Visa е поддржана од речиси сите големи казина. Ова значи дека секој играч кој бара казино во живо ќе биде подготвен да игра бидејќи за него ќе биде отворена огромна палета на казина. Сега играчите имаат листа од илјадници казина за избор. Подолу се најдобрите казина во живо препорачани за играчи со какво било искуство.

Прикажи повеќе..
MasterCard

MasterCard е американска корпорација со седиште во Њујорк. Се користи низ целиот свет за обработка на плаќања меѓу банките. Една од новитетите е воведувањето на припејд дебитни картички, за потрошувачите кои немаат жиро сметка.

Прикажи повеќе..
Bitcoin

Со нивната зголемена популарност, не е изненадување што криптоните станаа тренди во денешно време, и со право може да се тврди дека криптоните полека ја заземаат речиси секоја индустрија. И овој тренд, исто така, ги достигна казина во живо. Еден крипто што владее со светот на казиното во живо е Биткоин. 

Прикажи повеќе..
PayPal

PayPal е добро познат начин на плаќање низ целиот свет. Тоа е американска финансиска компанија со седиште во Калифорнија. Компанијата е главно позната како процесор за плаќање за сајтови за онлајн аукции и комерцијални претпријатија. PayPal е основан во 1998 година, првично се користел само за плаќања со Palm Pilot, а во тоа време бил познат како Confinity. Сега има над 240 милиони регистрирани корисници. 

Прикажи повеќе..
Paysafe Card

Paysafecard е популарна и веројатно најсигурната опција за плаќање за оние кои не сакаат да ги користат своите банкарски податоци за да вршат плаќања преку Интернет. Тоа е припејд начин на плаќање кој нуди ваучер и систем за е-паричник што може да се користи во широк опсег на онлајн казина и онлајн продавници. Метод кој е примарна цел е да се депонира и да не се повлекува бидејќи повлекувањата не се можни со Paysafecard. 

Прикажи повеќе..
Neteller

Neteller стана еден од најдобрите начини на плаќање преку електронски паричник преку Интернет откако беше развиен во 1999 година. Тој му овозможува на корисникот анонимен начин на плаќање да депонира пари во живи казина без да изложува какви било информации за лична банкарска сметка или детали за кредитна картичка на кој било онлајн трговец на мало или сајтови за игри. Со огромен глобален досег, Neteller има милиони клиенти кои ги користат неговите услуги секој ден. Брзината и безбедноста на оваа услуга се главните причини поради кои толку многу луѓе ѝ веруваат секој ден. Neteller е еден од најголемите начини на плаќање во казина во живо. Подолу е комплетната листа на најдобрите казина во живо кои прифаќаат Neteller.

Прикажи повеќе..
Skrill

Skrill е меѓународен е-паричник кој им овозможува на корисниците да испраќаат и примаат пари преку интернет. Skrill стана една од водечките опции за плаќање за различни онлајн услуги, вклучително и казина во живо. Флексибилноста на услугите што ги нуди Skrill го прави задолжителен за играчите кои играат онлајн. Системот е лесен за користење штом корисникот ќе постави сметка на Skrill и нуди мир на умот што луѓето го бараат овие денови кога сите се загрижени за неовластен пристап до банкарска сметка. Сметката на Skrill може да се поврзе со банкарска сметка, но нема причина крајниот трговец да има пристап до тој тип на лични информации. Подолу е одличен избор на врвни казина Skrill кои се препорачуваат.

Прикажи повеќе..
Credit Cards

Казината во живо одамна ги надминаа физичките казина поради зголемената погодност што ја нудат на играчите. Една таква погодност е леснотијата на депозити/плаќања. Кредитните картички се особено популарен метод за депозит во казино-локациите со вистински пари.

Прикажи повеќе..

American Express

Крајниот водич за почетници за рулет со биткоин
2022-01-02

Крајниот водич за почетници за рулет со биткоин

Рулетот се рангира меѓу најстарите и најомилените казино игри во живо денес. Оваа класична игра на маса има директна игра со примамливи исплати од повеќе странични облози. Но, за да уживаат во максимална забава во рулет, на играчите им требаат брзи и сигурни плаќања. И тука доаѓа рулетот Биткоин. Значи, овој водич е за вас ако размислувате да играте рулет со БТК. 

Мобилни начини на плаќање за вашето напредно искуство во казино во живо
2021-10-02

Мобилни начини на плаќање за вашето напредно искуство во казино во живо

Додека ттој популарноста на живи онлајн казина извесен период расте експоненцијално, индустријата наскоро сфати дека мора да работи според принципи и концепти вообичаени за целиот онлајн свет.

Популарни криптовалути за купување и избегнување за онлајн коцкање
2021-09-04

Популарни криптовалути за купување и избегнување за онлајн коцкање

Индустријата на онлајн казино брзо собира пареа низ целиот свет. Денес, гејмерите можат да играат речиси сите традиционални казино игри директно на нивните телефони и компјутери. Уште подобро, можете да уживате со други играчи и дилер во живо во казино во живо.

Како да ги изберете најдобрите казина во живо
2021-07-12

Како да ги изберете најдобрите казина во живо

Остриот пораст на онлајн казината не можеше да дојде во подобро време. За време на овој загрижувачки пандемски период, коцкарите се плашат да ги посетуваат местата за обложување лично. Наместо тоа, тие ги прифаќаат многу побезбедните и поудобни игри со дилер во живо во голем број.

Избор на опција за плаќање

Избор на опција за плаќање

Правејќи депозит во живо во казино, обложувачите кои играат казино игри во живо за вистински пари мора да депонираат пари на нивната сметка за игри во одреден момент. Затоа, тие треба да најдат начин како да ги вчитаат средствата на нивните сметки. Суштинска работа при изборот на опција за депозит во казино е безбедноста.

Ако системот е небезбеден, средствата на играчот може да бидат украдени од хакери дури и пред да започнат со коцкање. Покрај тоа, нивните лични податоци може да им бидат откриени на други страни без нивна согласност. Ова подоцна може да предизвика големи компликации. На пример, хакер може да користи банкарски информации на коцкар за да аплицира за онлајн заеми или да направи големи купувања.

Во денешно време, играчите на онлајн казино во живо имаат бројни опции за плаќање, од кои секоја има свои добрите и лошите страни. наоѓањето на вистинската опција за плаќање бара некои размислувања, од кои некои се нагласени подолу.

Надоместоци за обработка
Повеќето трговци со плаќање обично наплатуваат надомест за сите направени трансакции, вклучувајќи ги и депозитите. Износот што се наплатува варира во зависност од користената платежна услуга. Сепак, некои не наплаќаат никаков надоместок за некои трансакции, како што е правење депозити. Играчите треба да бидат јасни за природата на трошоците што доаѓаат со користење на која било услуга за плаќање.

Пристапност
Некои начини на плаќање обично се зачувани на неколку поединци, како што се обложувачите кои живеат во одредени земји. Ова имплицира дека корисниците кои не се во локациите не можат да пристапат до услугата за плаќање без оглед на нејзините придобивки. Во повеќето случаи, пристапноста до услугата за плаќање може да биде под влијание на јурисдикционите фактори, како што се законските ограничувања и географските ограничувања.

Прифатливост
Друго суштинско размислување е дали онлајн казиното ја прифаќа опцијата за плаќање. Играчите треба да го ограничат својот избор на начини на плаќање што се прифатени во нивното претпочитано онлајн казино. Сепак, тоа обично не е проблем во денешно време бидејќи повеќето онлајн казина прифаќаат повеќе опции за плаќање.

Ограничувања на депозити
Повеќето начини на плаќање обично ги ограничуваат износите што играчите можат да ги вршат одеднаш или во еден ден. Тоа ги вклучува и минималните и максималните граници. При изборот на банкарска опција, корисниците треба да го земат предвид износот што имаат намера да го депонираат и соодветно да го изберат. На пример, банкарска опција со минимален лимит за депозит од 50 долари може да не одговара на обложувач кој сака да депонира помалку од таа сума.

Безбедност и сигурност
Безбедноста и сигурноста што ги нуди опцијата за плаќање на казино во живо е уште една суштинска важност. Изборот на играчот треба да биде ограничен само на давателите на плаќања кои нудат врвна безбедност на плаќањето и имаат добра репутација.

Како да знаете дали начинот на плаќање е безбеден

Прво, никогаш не треба да ги споделите со никого нивното најавување/лични податоци. Ова значи дека тие исто така мора да се воздржат од барање други страни да вршат плаќања во нивно име. Второ, играчите треба да ги истражат методите за депонирање на онлајн казино што имаат намера да ги користат.

Ова им овозможува да ги читаат прегледите на другите играчи и искуствата што ги имале со тој конкретен систем. Сите начини на депозит препорачани на Live CasinoRank се безбедни. Коцкарите мора да внимаваат да ја гарантираат безбедноста на нивните депозитни сметки.

Корисникот може да провери и разгледа неколку работи за да утврди дали системот за плаќање е безбеден.

 • Првиот е безбедносните протоколи што се користат. Користените безбедносни протоколи треба да бидат најнови и најбезбедни достапни.
 • Друго внимание е безбедносната и безбедносната политика понудена од давателот на плаќање. Политиката треба да ги увери корисниците дека давателот нуди пожелни карактеристики за безбедност, безбедност и приватност.

PCI сертификат
Ако системот за начин на исплата на онлајн казино не ги исполнил барањата за Стандарди за безбедност на податоците на индустријата за платежни картички (PCI DSS), тој може да биде небезбеден. Коцкарите треба да го избегнуваат по секоја цена.

Политики за приватност
Најсигурниот метод за депозит во казино доаѓа со приватна политика. Документот ги утврдува правните одговорности на системот, како на пример како ќе ги заштитат и користат личните податоци. Исто така, се наведува што ќе се случи доколку не успеат да го направат она што се очекува од нив. Ова ги уверува коцкарите за безбедност и им овозможува да уживаат во различни казино игри.

Покрај тоа, карактеристиките за овластување треба да бидат убедливо безбедни за да се осигураат дека измамниците не можат да влезат во која било сметка без соодветно овластување. Функцијата за автентикација со два фактори е добар пример за протокол за авторизација. Оваа функција служи за да ги предупреди корисниците веднаш кога ќе се направи обид за пристап до нивните сметки.

Избор на опција за плаќање
Исплати на добивки во живи казина

Исплати на добивки во живи казина

Откако играчите ќе вложат пари на нивната сметка, тие можат да ги искористат средствата за да обложуваат и евентуално да добијат пари. Ако облозите се успешни, казиното обично ги депонира добивките на играчите на нивните сметки за игри. Играчите потоа можат да ги користат добивките за да стават други облози или да ја повлечат исплатата.

Процесот на повлекување

Повлекувањето на средствата од казино во живо може да потрае малку подолго од депозитите. Процесот започнува со тоа што играчот поднесува барање за повлекување. Во барањето за повлекување, играчите мора да го наведат износот што сакаат да го повлечат и сметката на која казиното треба да ги испрати средствата.

Во повеќето казина, обично не се достапни сите начини на депозит за повлекување. Играчите кои прават депозити користејќи начини на плаќање кои не се достапни за повлекување треба да изберат нова опција за плаќање за нивните повлекувања. Понекогаш тоа може да бара отворање нова сметка кај давател на платежни услуги.

Казиното потоа го разгледува барањето за повлекување, што обично трае некое време. Средствата се ослободуваат преку одобрениот канал за плаќање на онлајн банкарската сметка на корисникот ако сè се провери.

Биткоин во живо казина обично користат малку поинаков пристап за повлекување од е-паричници или традиционални начини на плаќање.

Исплати на добивки во живи казина
Опции за плаќање во живо во казино

Опции за плаќање во живо во казино

Како што споменавме порано, постојат бројни методи за депозит во живо во казино достапни за играчите. Различни платформи за коцкање прифаќаат различни платежни системи, во зависност од тоа што сметаат дека е погодно за нивните членови. Некои се попопуларни поради:

 • Ефикасност на плаќање
 • Услуги за клиенти
 • Граници на трансакции
 • Достапност

Подолу се некои од најпопуларните опции за плаќање низ целиот свет.

Кредитни картички и дебитни картички

Кредитните и дебитните картички изгледаат речиси идентични и се користат слично. Клучната разлика помеѓу двете е од каде се црпат средствата. Дебитните картички ги црпат средствата од сметката на корисникот и работи само кога корисникот има средства на својата сметка. Од друга страна, кредитните картички му дозволуваат на корисникот да ги позајми средствата од издавачот на картичката, кои подоцна ќе ги врати со камата.

Една од придобивките од користењето кредитни и дебитни картички е тоа што повеќето се прифатени на меѓународно ниво и во скоро сите казина во живо. Тие се исто така значително безбедни и сигурни опции за плаќање, на кои им веруваат милиони глобално. Тие се исто така доста погодни по тоа што се поврзуваат со банкарската сметка на корисникот. Тоа значи. Тоа значи дека нема потреба да префрлате средства од една на друга сметка пред конечно да извршите плаќања.

Овие банкарски методи се популарни за играчите да ги користат за депонирање готовина на нивните сметки во казино во живо. Тие се брзи, безбедни и идеални за оние кои сакаат да започнат со обложување веднаш штом ќе ги вчитаат своите сметки.

Некои од најдобрите брендови за кредитни и дебитни картички се:

Припејд картички

Припејд картичките работат на речиси сличен начин како кредитните или дебитните картички. Единствената главна разлика е што припејд картичките обично не се поврзани со банкарската сметка на корисникот. Корисникот мора прво да вчита средства во картичката и да потроши само до вчитаната сума.

Некои популарни припејд картички се:

 • Бринкс припејд MasterCard
 • PayPal припејд MasterCard
 • Валутна картичка Caxton MasterCard
 • Playcard Припејд MasterCard

Некои од придобивките на припејд картичките се тоа што тие се лесни за користење, помагаат да се намали ризикот од прекумерно трошење и генерално се безбеден начин на плаќање. Плаќањата направени преку при-пејд картички, исто така, обично се инстант.

Е-паричници

Е-паричниците се најпопуларниот начин на плаќање на казино во живо достапен за играчите на казино во живо. Општо земено, е-паричниците се онлајн банкарски услуги кои им овозможуваат на корисниците да вршат плаќања преку компјутер или паметен уред. Корисниците обично треба да вчитаат пари на нивните сметки на е-паричник за да можат да вршат плаќања.

Најпопуларните е-паричници што се користат во казина во живо се:

Една од главните причини зошто продавачите претпочитаат е-паричници е нивната погодност. На корисниците им треба само паметен телефон или компјутер за да пристапат до средства и да вршат плаќања во секое време и од каде било во светот. Популарноста на е-паричниците исто така ја направи таква што скоро сите големи казина во живо прифаќаат плаќања преку е-паричник. Плаќањата направени преку овој метод обично се обработуваат веднаш.

Пејпал
PayPal е еден од најпопуларните методи и е безбеден метод за депозит за ентузијасти на коцкање. Повеќето казина во живо го прифаќаат затоа што има многу придобивки, вклучувајќи го и фактот дека ги задоволува потребите на играчите ширум светот. Освен тоа, оние што го користат овој метод на депозит за да ги финансираат своите сметки за коцкање преку Интернет, исто така можат да ги повлечат своите исплати преку него. Ова нуди погодност.

Банкарски трансфери

Банкарските трансфери или жични трансфери им овозможуваат на играчите да ги префрлат финансиите од нивните банкарски сметки на сметката на онлајн платформата за коцкање. Банкарските трансфери обично се случуваат кога корисниците вршат плаќања во живи казина директно од нивните банкарски сметки. Неколку комуникациски услуги ги олеснуваат меѓународните директни банкарски трансфери. SWIFT и Fedwire се меѓу најкористените комуникациски услуги. Меѓу главните придобивки од директните банкарски трансфери во живо во казино е тоа што играчите не треба да ги префрлаат своите средства на друга сметка за да вршат плаќања. Сечењето на ланецот значи подобрена безбедност и сигурност.

Начинот на плаќање, исто така, им овозможува на корисниците да вршат плаќања на релативно големи износи веднаш. Сепак, постојат две значајни недостатоци за директните банкарски трансфери. Прво, плаќањата обично трае малку подолго за да се обработат во споредба со другите методи. Второ, има трансакциски трошоци вклучени во процесот. Тоа зависи и од банката на коцкарот и износот на готовина што сака да ја префрли.

Криптовалута

Криптовалутите брзо го заземаат своето место меѓу светските валути и прифатените средства за плаќање. Монетите како што се Ethereum и Bitcoin уживаа периоди на експоненцијален раст во последните неколку години. Овие валути сега почнуваат да влегуваат во онлајн казино игрите. Избраните казина сега прифаќаат криптоси како средство за правење депозити.

Виртуелните пари, како и повеќето други валути, се мерат во однос на доларот. Поради нивната огромна вредност, депозитите во казино преку крипто вклучуваат само мал дел од валутата. Нивната најзначајна сила е што тие не се ограничени на одредена земја. Само ова ги прави фаворити за парите на иднината.

Биткоин
Зголемувањето на употребата на Биткоинот (BTC) поттикна многу казина во живо да го прифатат како метод за депозит. Оваа виртуелна валута е идеална и за повлекување исплати на различни платформи за обложување.

Опции за плаќање во живо во казино
Најдобрите начини на плаќање за казина во живо

Најдобрите начини на плаќање за казина во живо

Рангирањето на најдобрите начини на плаќање за казина во живо бара многу истражувачка работа и разгледување за да се осигура дека рангирањето е точно.

Понатаму, само банкарските опции кои се докажани како безбедни можат да бидат вклучени во рангирањето. Зависи од одреден коцкар и што е најпогодно за него во даден момент. Треба да се земат предвид неколку фактори пред да се избере платниот систем што ќе се користи на платформата за коцкање што ја претпочитаат. CasinoRank што многу се зема предвид при прегледување на методите за депозит, некои од нив се како што следува:

Како се разгледуваат и оценуваат опциите за плаќање

 • Пристапност- Пристапноста е клучна важност кога се оценува начинот на плаќање во живо во казино бидејќи директно влијае на бројот на обложувачи кои можат да го користат. Рејтингот ги зема предвид и мислењата на корисниците, кои би можеле да бидат ниски доколку општото расположение кај корисниците е негативно. Општо земено, колку е подостапна опцијата за плаќање, толку повисоко се рангира.
 • Време на обработка - Треба да се земе предвид овој елемент пред да се избере најдобриот метод за депозит за финансирање на нивните сметки во живо казино. Додека некои опции имаат време за обработка од само неколку секунди, на други им требаат два или три дена за парите да се одразат на сметката на казиното на играчот. Ако коцкарот сака да се обложи што е можно поскоро, разумно е да се одлучи за најбрзиот систем за депозити во живо во казино.
 • безбедност- Безбедноста е секогаш најважна за секој кој бара начин на плаќање и затоа треба да влијае на рангирањето. Утврдувањето колку е безбеден начин на плаќање, вклучува разгледување на бројот и функционалноста на безбедносните карактеристики. Рангирањето, исто така, ја зема предвид подготвеноста и напорите направени од давателот на плаќања за континуирано подобрување на безбедноста.
 • Популарност меѓу провајдерите- Колку е популарна опцијата за плаќање меѓу давателите на услуги е уште еден суштински фактор за рангирање. Пронаоѓањето на тие информации бара да се земе предвид бројот на онлајн казина во живо кои нудат опција за плаќање. Колку е поголем бројот на казина кои го нудат банкарскиот метод, толку е повисоко рангирањето.
 • Приватност- Приватноста е секогаш од суштинско значење кога станува збор за плаќање во живи казина. Давателите на плаќања треба да ги вложат сите напори за да обезбедат дека сите банкарски информации и лични податоци на корисниците остануваат доверливи во секое време.
 • Поддршка на клиенти - Квалитетот на услугите на клиентите е уште еден суштински фактор за рангирање. Најдобро рангираните даватели на плаќања нудат пријателска, но професионална помош во секое време и навремено одговараат на прашања и коментари. Достапните канали за постигнување услуги на клиентите исто така се многу важни.
 • Шифрирање на веб-страницата на компанијата- Безбедносните карактеристики што ги користи веб-страницата на компанијата за плаќање се основен фактор за рангирање. Тоа е затоа што компромисот на веб-страницата може да доведе до дополнителни компликации и да влијае на корисничкото искуство. Идеално, веб-страницата на компанијата треба да биде шифрирана со сигурни безбедносни сертификати како што е SSL.
 • Локација - Играчите мора да размислат за нивната земја на живеење пред да одлучат за методот на депозит во живо во казино. Различни јурисдикции имаат различни закони во врска со коцкањето и користењето на некои платформи за плаќање. Исто така, некои системи може да ги спречат корисниците да пристапат до нивните услуги поради нивната локација.
 • Преференци- Методот на депозит во живо во казино може да биде најдобар за одреден коцкар бидејќи тие го претпочитаат. Ова може да биде затоа што има неверојатни карактеристики како што се пристапност и доверливост.
Најдобрите начини на плаќање за казина во живо
Одговорно коцкање

Одговорно коцкање

За оние кои сакаат да прочитаат повеќе за одговорното играње или имаат потреба од помош со зависноста, посетете ги овие веб-локации подолу. Зависностите од коцкање може да биде тешко да се забележат, затоа Ве молиме погрижете се секогаш да се коцкате одговорно.

Одговорно коцкање

Најчесто поставувани прашања

Најчесто поставувани прашања за методите на депозити во казино

Депонирањето и повлекувањето од казина во живо се некои од најчувствителните активности на играчите. Еве одговори на некои често поставувани прашања за кои играчите не треба да чекаат поддршка од корисниците за да им помогнат.

Дали треба да плаќам данок на моите плаќања во казиното?

Одговорот е не. Повеќето јурисдикции сметаат дека игрите во казино во живо се активности за одмор и не оданочуваат. Сепак, некои јурисдикции бараат од луѓето да пријават какви било добивки при поднесување на нивните пријави од казино.

Кој е најдобриот начин на плаќање за казина со дилери во живо?

Кредитните картички се најзгодниот метод за многу играчи кога играат во казина во живо. Брзо е и им овозможува да играат дури и кога немаат готови пари. Сепак, препорачливо е играчите кои сакаат да избегнат проблем со коцкање да избегнат плаќање со кредитни картички.

Електронските паричници се одлична алтернатива. Тие се исто така брзи, евтини и им овозможуваат на играчите лесно да ги конвертираат своите пари меѓу валутите.

Зошто мојот депозит во казино е одбиен?

Ова обично се случува кога играчот внесува погрешни детали за време на процесот на депонирање. Тоа може да резултира и од достигнување на лимит за депозит во казина кои имаат дневен лимит. Друга причина може да биде тоа што картичката на играчот/претпочитаниот начин на плаќање нема доволно салдо.

Зошто беше одбиено моето повлекување од казиното?

Вообичаено, казиното комуницира со банката кога се бара повлекување. Една од причините зошто може да се одбие повлекувањето е обидот да се повлече салдото на казиното наместо добивката. Исто така, повлекувањето на добивките од повеќето бонуси без исполнување на условот за обложување може да доведе до одбиено барање.

Може ли да плаќам СМС во казина?

Да, повеќето казина во живо дозволуваат мобилни плаќања, вклучително и СМС. Сепак, препорачливо е да проверите дали казиното го прифаќа методот пред да се регистрирате. Исто така, некои казина прифаќаат само SMS плаќања во одредена валута; важно е да се провери и тоа.

Дали има онлајн казино со Amazon Pay?

Да, има онлајн казина кои прифаќаат плаќање на Амазон. Играчите можат да ги проверат овие казина на специфичното мени за казино каде што обично се наведени прифатените начини на плаќање.
За играчите кои сакаат да го користат методот и за депозити и за повлекувања, важно е да се забележи дека методот е побавен од другите е-паричници. Исплатата трае од два до пет дена. Некои играчи, исто така, изразија незадоволство поради фактот што методот остава евиденција за плаќања на нивните сметки.