Високо популарни казино игри во Азија

Новости

2021-01-04

Дали сте размислувале кој е најголемиот пазар за коцкање во светот? Азија е. Познато е дека Азијците сакаат неколку начини на коцкање и имајќи предвид дека овие луѓе се всушност над 60% од светската популација, па воопшто не е изненадување што тие се најголемата заедница во светот. Сепак, има нешто многу интересно за овие играчи. Она што најчесто го играат се традиционалните игри, класичните игри кои се познати на азискиот континент. Некои од нив сè уште привлекуваат многу луѓе казина во живо во Азија.

Високо популарни казино игри во Азија

Кога се гледаат категориите, оние играчи кои се од Кина а соседните земји отсекогаш биле фасцинирани од игри со карти и игри со коцки, а тоа сè уште ги одразува нивните сегашни тенденции. Оваа статија ќе се обиде да ги разликува некои од најпопуларните игри во живо во Азија, за да можете да ги запознаете нивните карактеристики и нивното присуство во азиската обложувачка заедница. Дознајте кои се најпопуларните игри на коцкање во Азија.

Сик Бо

Општи информации

Сик Бо постои илјадници години. Тоа е игра на среќа и нејзиното име во превод значи „скапоцени коцки“. Тој е многу познат во азиските казина и дефинитивно важен дел од кинеската култура. Оваа игра не е позната меѓу западните луѓе. Некои онлајн казина ја имаат оваа игра достапна.

Како да се игра Sic Bo

Во оваа игра има два главни аспекти – тркалање на коцката и потоа обложување на масата Сик Бо. Збирот на вредноста генерирана од 3-те коцки го одредува победничкиот исход. Сепак, облозите имаат големо влијание врз резултатот. Опциите за обложување за Сик Бо се многу - има до 50 што играчите можат да ги направат. Можно е да се обложи збирот на сите 3 коцки, но постои можност да се обложите на неколку комбинации.

Популарен во овие азиски земји

Оваа древна игра ја уживаат Азијците од сите националности. Сепак, оваа игра е дефинитивно популарна меѓу Кинезите во денешно време како што беше кога беше креирана.

Кено

Општи информации

Ова е древна кинеска игра. Кено наводно се појавил за време на војната кога имало потреба луѓето да соберат пари. Има дури и легенда која тврди дека Кинескиот ѕид бил основан со парите на Кено. Кено е многу слично на бинго и нормална лотарија.

Како да се игра кено

Оваа игра се игра со тикет или картичка со броеви од 1 до 80. Играчите треба да ги одберат своите броеви и да се обидат да победат, гледајќи колку погодиле. Има можност да изберете која било сума од 1 до 20 броеви на картичката и потоа да го направите вашиот облог. Постојат различни опции за обложување, како што се директниот билет, кралскиот билет и комбинираниот билет.

Популарен во овие азиски земји

Кено се игра низ целиот свет, но дефинитивно е омилено меѓу Кинезите, кои се потомци на оние што го измислиле. Ова е всушност многу сакана игра во Макао.

Во живо Mahjong

Општи информации

Mahjong секој мора да чуе за, бидејќи на компјутерот постоеше верзија за тоа што не е коцкање. Во Азија Mahjong сè уште е традиционална игра на маса која се игра во повеќето казина и се нуди во кое било онлајн казино. Тоа е уникатна игра која се игра со 136 плочки. Коцката ќе одреди кој од четворицата ќе биде дилер.

Како да се игра Mahjong

Кога играта започнува, има 136 плочки свртени надолу на масата и внимателно и темелно измешани. Потоа дилерот му дава на секој играч по 13 плочки. Можете да ги свртите вашите сопствени плочки со лицето нагоре и тогаш е време да ги спарите во комплети од 3 или 4 домино, со цел да изградите ѕид. Облозите се веќе направени, пред всушност да се поделат плочките. Сепак, постои можност да додадете нови облози. Играчот го објавува Mahjon само кога ќе изберете дополнителна плочка од табелата и таа плочка комплетира победничка рака од 14 плочки.

Меѓутоа, ако таа плочка нема комбинација, тогаш треба да фрлите една од вашите плочки свртени нагоре во средината на вашата маса, и повторно ќе останете со 13. Трикот е да можете да ги користите фрлените плочки на другиот, бидејќи тие се веќе откриени.

Популарен во овие азиски земји

Ова не е тешка игра, но сепак е предизвик и некои луѓе сметаат дека е смирувачка. Mahjong е популарен ширум светот. Сепак, Кина секогаш ќе биде дом на Mahjong. Во Кина оваа игра се игра насекаде, дури и во метрото, парковите, местата на луѓето како социјален чин итн.

Паи Гоу во живо

Општи информации

Паи Гоу е многу близок со Кинезите и има статус на славна личност. Оваа домино игра се игра со илјадници години од аматери, па дури и искусни обложувачи низ Азија. Насловот е преведен како „направи девет“. Оваа игра е дефинитивно една од најтешките игри за луѓето за учење.

Како да се игра Pai Gow

Pai Gow користи сет од 32 домино или плочки. Секој играч ќе добие 4 од нив и целта е да ги подели во 2 пара (еден во низок пар и друг во висок пар). Тие се набљудуваат преку наредбите за рангирање - пар, Вонг, Гонг и исто така 9 до 0 поени. Оваа игра следи сличен систем на поени како оној во бакара каде што ако вашиот резултат е 15, тогаш станува 5. Високите раце ќе се споредат со високата рака на дилерот, а со ниската е исто. Ако ги надминете двете раце на дилерот, тогаш ќе победите.

Популарен во овие азиски земји

Ова е кинеска игра. Сепак, Паи Гоу се ужива во многу земји низ Азија. Оваа игра е дефинитивно сакана во Макао.

Бакара во живо

Општи информации

Baccarat е дефинитивно играта која ја има целата популарност низ Азија и низ целиот свет. Не е важно дали е онлајн или не, има лојални играчи на оваа игра. Порано оваа игра беше само за луѓе со многу пари, но во денешно време секој може да ја игра.

За Азијците бакара е многу важен за нивната култура. Иако не потекнува од таму, брзо се најде во казината во Азија.

Како да се игра Baccarat

Има потреба прво да се знаат основите на оваа игра, како што се правилата и динамиката. Целта е едноставна: победува оној со поголема вредност. Во основа, она што го правите е да ја примите вашата рака на карти и потоа да го примените она што го знаете со избирање на вистинската опција. Може да има само три резултати: или играчот ќе победи затоа што има подобра комбинација, банкарот има поголема вредност и победи, или и двајцата се изедначи. Значи, играчот ќе мора да се обложи во кој исход ќе биде вистинскиот.

Популарен во овие азиски земји

Нормално е да се најде оваа игра низ целиот свет, без разлика дали во физички казина или дури и во онлајн казина. Сепак, ова е многу популарно во Макао, бидејќи ова е епицентарот на оваа игра. Бакара речиси сочинува 90% од сите приходи од коцкање во Макао.

Најнови вести

Езуги ја добива посакуваната лиценца за казино во живо во ОК
2022-09-05

Езуги ја добива посакуваната лиценца за казино во живо во ОК

Новости