Научните игри купуваат автентични игри за да влезат на пазарот на казино во живо

Новости

2022-03-10

Benard Maumo

Деновиве, речиси сите развивачи на онлајн казино игри сакаат дел од тортата на казино во живо. Но, иако таквите како Evolution и Ezugi широко доминираат во индустријата, Authentic Gaming им овозможува да се кандидираат за своите пари. Поради умешноста на AG во индустријата за казино во живо, Scientific Games (SG) одлучи да го купи брендот за необјавена такса во ноември 2021 година. Значи, за што се работи?

Научните игри купуваат автентични игри за да влезат на пазарот на казино во живо

Деби во казино просторот во живо

Договорот означи значајна пресвртница за научните игри, кои допрва треба да влезат во казино во живо сцена. Ова е во согласност со долгорочните цели на SG за стратешки инвестициски можности и диверзификација на играта. Договорот е уште еден доказ за посветеноста на компанијата за освојување на американскиот и европскиот пазар. Запомнете дека глобалниот пазарен удел на коцкање со казино во живо е приближно 30%, што е премногу добро за да се игнорира.

Во меѓувреме, јавна тајна е дека со седиште во Малта Authentic Gaming е водечки развивач на игри за копнени и живи онлајн казина. Инвеститорот е познат на европскиот пазар, благодарение на неговите забавни вертикали на казино во живо создадени со пазарните трендови и вкусовите на играчите. Автентични игри моментално напојуваат 30+ казина во живо, вклучувајќи ги и 888 Casino, Leo Vegas, Mr Green итн. 

Исто така, вреди да се напомене дека Authentic Gaming има заслужена репутација како еден од најдобрите специјалисти за рулет во живо. Нивните варијанти на рулет во живо им даваат на играчите возбудливо искуство, без разлика дали се на мобилен или на компјутер. Овие игри се емитуваат со јасен HD квалитет од најсовремените студија и некои од најлуксузните копнени казина во светот. Нивното портфолио во живо исто така вклучува игри како авто-рулет и блек џек во живо. 

Што кажаа за договорот

Двете компании не губат време да го опсипат договорот со пофалби. Еве што рекоа:

„Возбудени сме што Authentic Gaming ќе се придружи на семејството на Scientific Games и ќе го прошири нашето премиум портфолио на производи додека ја извршуваме нашата визија да станеме водечка глобална компанија за игри со повеќе платформи. Колективната моќ на Authentic, нашите докажани наслови на игри на маса и нашите Платформата OpenGaming ни овозможува да профитираме од растечката можност на американскиот пазар со нашиот уникатен пристап на сите канали“. Бери Котл, извршен директор на научни игри.

Од друга страна, Дилан Слејни, извршен директор на Scientific Games iGaming, рече: „Како резултат на добредојде на Authentic to Scientific Games, ќе бидеме уникатно позиционирани да продолжиме да ги возбудуваме и забавуваме играчите за да ги долови и можностите за раст што постојат во Live Casino и конвергенција на играчите на глобално ниво преку дигитални и копнени канали преку обезбедување водечки извонредни искуства. Возбудени сме што ќе работиме со талентираниот тим на Authentic за да го подобриме нашиот предлог за iGaming и за операторите и за играчите."

Џонас Делин, извршен директор и основач на AG, коментираше: „Водечката позиција на научните игри во САД, нивниот фокус на квалитетна содржина на игри и водечката на пазарот iGaming платформа ги прави идеален дом за Authentic да го прошири нашиот отпечаток на американскиот и европскиот пазар. Нашата докажана технологија и платформата за дилери во живо е подготвена за размер и сега, како дел од Scientific Games, можеме со полна сила да започнеме со нашата стратегија за проширување на студиото и диверзификација на игри.“

Конечно, Делин додаде: „Нашата стратегија е водена од немилосрдниот фокус на испорака на содржини за дилери во живо со врвен квалитет, каде вниманието на деталите, прилагодувањето на клиентите и иновацијата се темелите на кои се засноваат нашите уникатни игри со дилери во живо. Ова партнерство ќе ја поттикне оваа мисија и бидете менувач на играта во најбрзо растечкиот сегмент во индустријата за игри“

Scientific Games го отфрла договорот за SciPlay

Во други поврзани вести, SG објави на 22 декември 2021 година, дека се откажала од амбициозниот план за купување 19% од капиталот во SciPlay. Наместо тоа, компанијата ќе го задржи својот удел од 81% во агрегаторот и ќе се фокусира на тоа да стане водечки развивач на игри за повеќе платформи. 

Агрегаторот, исто така, ја искористи оваа можност да ја објави продажбата на своите бизниси за спортско обложување и лотарија за зделка вредна 7 милијарди долари. Овие зделки се очекува да се финализираат во К2 од 2022 година. Средствата ќе и овозможат на SG да инвестира во основни бизниси кои ќе ги поттикнат нејзините стратегии за раст. 

Потоа, неодамна во јануари 2022 година, SG објави дека нејзиниот отпечаток од САД треба да расте уште повеќе по склучувањето договор за собирање со наградуваното студио Wazdan. Двете компании ќе соработуваат за да им понудат на играчите од Њу Џерси и Западна Вирџинија висококвалитетни игри погодни за мобилни телефони од првиот квартал од 2022 година. Игрите како што се Relic Hunters, Power of Gods и Black Horse Deluxe ќе бидат достапни.

Нешто за научните игри

Научни игри (SG) е водечки развивач на игри во индустријата за лотарија и онлајн коцкање. Компанијата може да се пофали со 85 години искуство и е со седиште во Лас Вегас. Во онлајн казино индустријата, SG е популарен по забавните наслови како Бафало Спирит, Црн витез, Кронос и Супер Џекпот партија. И, се разбира, додавањето на живи варијанти на Authentic Gaming само ќе ја направи оваа колекција поразновидна.

Најнови вести

Езуги ја добива посакуваната лиценца за казино во живо во ОК
2022-09-05

Езуги ја добива посакуваната лиценца за казино во живо во ОК

Новости