Научни игри кои ќе понудат казино игри во живо по стекнување автентични игри

Новости

2022-01-08

Katrin Becker

Scientific Games, матичната компанија на Bally, ужива во малку успешна 2021 година. Компанијата беше зафатена цела година, затворајќи ексклузивни зделки што ќе доведат до зголемување на нејзиниот глобален профил. Еден таков договор е успешното купување на Authentic Gaming, популарен развивач на игри во казино во живо. Па, што се готви? 

Научни игри кои ќе понудат казино игри во живо по стекнување автентични игри

Деби на пазарот на казино во живо

Иако е изненадувачки, овој потег го означува првиот упад на Scientific Games во матните води на игрите во казино во живо. Стекнувањето на 3 ноември 2021 година ќе го види SG да стои од пети до пети со водечките компании за игри во живо како Evolution Gaming и Ezugi во САД. Scientific Games продолжува да го проширува својот глобален отпечаток со најновиот потег што и дава пристап до повеќе европски и американски пазари за iGaming.

Според соопштението за печатот на компанијата, глобалниот пазар на казино во живо изнесува околу 30%. Во тој поглед, потегот за купување на Authentic Gaming ги зајакнува можностите на SG да развива вертикали на казино во живо кои на играчите им нудат извонредни искуства. Договорот, исто така, ќе му овозможи на агрегаторот понатаму да ги користи своите копнени односи, IP на содржината и водечката платформа OpenGaming.

Scientific Games има долгогодишен сон да ги прошири своите производи на регулираните американски пазари за iGaming и пошироко. Се разбира, ова вклучува и поставување на нови студиа со седиште во САД, што ќе им овозможи на SG да нуди локализирани производи во живо на казината во живо во регионот.

Официјални изјави

„Возбудени сме што Authentic Gaming ќе се придружи на семејството на Scientific Games и ќе го прошири нашето премиум портфолио на производи додека ја извршуваме нашата визија да станеме водечка глобална компанија за игри со повеќе платформи. Колективната моќ на Authentic, нашите докажани наслови на игри на маса и нашите Платформата OpenGaming ни овозможува да ја искористиме растечката можност на американскиот пазар со нашиот единствен пристап на сите канали“, коментира Бери Котл, извршен директор на Scientific Games

Во меѓувреме, Дилан Слејни, извршниот директор на Scientific Games, iGaming, брзо го поздрави Authentic Gaming. Тој рече дека договорот стратешки го позиционира Scientific Gaming нудат возбудливи и забавни казино игри во живо до играчите преку копнени и дигитални канали. Слејни продолжи дека компанијата е возбудена да соработува со талентираниот тим на Authentic за да го подобри својот предлог iGaming.

Јонас Делин, извршен директор и ко-основач на Authentic Gaming, исто така даде добри забелешки за SG Corp и зделката воопшто. Тој рече дека водечката позиција на SG, водечката iGaming платформа на пазарот и фокусирањето на квалитетна содржина за игри ги прави совршен партнер за плановите за проширување на Authentic Gaming во САД и Европа.

Делин продолжи дека докажаната платформа и технологија за дилер во живо на Authentic се подготвени за скалирање, а најновото партнерство ќе и помогне да го постигне тоа совршено. Како заклучок, тој ја потврди стратегијата на Authentic да обезбеди игри во живо со врвен квалитет со внимание на деталите, иновациите и прилагодувањето на клиентите. Се најдобро на новите партнери!

Нешто за автентичните игри

Значи, што точно купуваат Научните игри? Како прво, објавата не дава многу за договорот. Како, никаде не се споменува куповната цена. Исто така, ова е втор пат во исто толку години Authentic Gaming да ја менува сопственоста. Компанијата првично беше подружница на LeoVegas, кој подоцна ја продаде на Genting Online за 15 милиони евра во 2019 година. Лукавиот LeoVegas оствари над 100% поврат од договорот.

Настрана, Authentic Gaming нуди експанзивно и иновативно портфолио на производи за казино во живо. Како што се очекуваше, игрите се пренесуваат во реално време од копнените казина на Authentic, распространети низ целиот свет. Компанијата моментално има договори со над 30 оператори на казино во живо во Европа. Популарните автентични игри во живо ги вклучуваат Authentic Live Foxwood, Blaze Auto Roulette, Duo Auto Roulette и повеќе. Сè на сè, Научните игри не можеа да склучат подобар договор!

Најнови вести

Езуги ја добива посакуваната лиценца за казино во живо во ОК
2022-09-05

Езуги ја добива посакуваната лиценца за казино во живо во ОК

Новости