Најпопуларните казино игри во Европа

Новости

2021-04-18

Eddy Cheung

Повеќето од најмодерните казино игри имаат корени од Европа. Рулет, бакара и блек џек сите го започнаа својот пат до важност на овој континент. Меѓутоа, времињата се менуваат, а исто така и игрите во казино. Што го поставува прашањето, која е најпопуларната казино игра во Европа во моментов? Иако одговорот на тоа можеби не е веднаш јасен, оваа статија состави листа на некои игри што веројатно ќе ги најдете во која било европска копнена или онлајн казино.

Најпопуларните казино игри во Европа

Блек Џек

Блек Џек првпат беше воведен во коцкарниците во француските казина во 16 век. Не помина долго време пред оваа игра да стане хит и денес е веројатно најдобрата онлајн казино игра. Овде, играчите уживаат во уникатен спој на среќа, длабинска стратегија и профитабилни шанси. Најчесто, играчите користат блек џек стратегии како броење карти за да го намалат работ на куќата на помалку од 1%. Сепак, пронајдете го вистинското казино кое толерира блек џек стратегии.

Бакара

Имаше време кога baccarat се поврзуваше само со високи ролки кои беа подготвени да ризикуваат повеќе од 100 долари по рака. Но, денес, играта е достапна за преголемите обложувачи низ Европа, првенствено преку онлајн казина во живо. Сега е можно да седнете на маса со само 5 долари и да добиете колосална победа. Друга причина зошто играта е популарна на континентот е нејзиниот податлив раб на куќата. Кога се обложуваат на раката на банкарот, играчите се соочуваат со само 1,06%, додека облогот на играчот е малку висок и изнесува 1,24%. Сега тоа е прилично ниско, во зависност од тоа која друга игра во казино ја играте.

Рулет

Рулетот е уште една казино игра што дефинитивно ќе ја најдете на кое било казино во живо на интернет. Првата варијанта на играта дебитираше во 1796 година во казино во Париз. Денес, играта е широко распространета низ целиот свет. Кога играат рулет онлајн, играчите најверојатно ќе ги најдат европските и американските варијанти. Разликата е во тоа што американската верзија има 38 броеви, вклучувајќи ги џебовите 0 и 00, што ви дава 5,26% куќен раб. Од друга страна, европскиот рулет има еден џеб 0, што дава предност од 2,7%. Направете ја математиката!

покер

Одете во кое било европско онлајн казино и веројатно ќе видите покер играчите уживаат. Од сега, Texas Hold'em е најпопуларната покер варијанта во Европа. Додека подемот на онлајн покер одигра значајна улога во порастот на популарноста, некои ја припишуваат неговата популарност на повеќе телевизиски турнири. Интересно, повеќето од најдобрите светски гејмери на покер потекнуваат од Европа. Лондон и Барселона се некои европски градови каде што најверојатно ќе се дружите со покер играчи од висок профил.

Кено

Сакате да заработите кул шестцифрена плата без да ризикувате многу? Играј Кено! Тоа е игра налик на лотарија каде играчите ставаат облози со избирање на броеви кои се движат од 1 до 80 (обично). Откако обложувачите ќе завршат со своите облози, 20 броеви се извлекуваат по случаен избор со помош на RNG (генератор на случаен број) или машина за топки. Во европските земји Германците најмногу играат кено.

Слот машини

Процеп машините секогаш ќе привлекуваат многу играчи, благодарение на нивната извонредна игра и неверојатни исплати предводени од Mega Moolah од Microgaming. Но, има причина зошто искусните европски играчи се плашат од видео слотови. Во споредба со другите казино игри, автоматите имаат висок раб што може да достигне 15%. Сепак, оваа игра го надоместува тоа со повеќе промоции кои сигурно ќе ги подобрат вашите шанси за победа.

Заклучок

Европа секогаш ќе биде „татко“ на сите коцкарски активности на глобално ниво. Освен што нуди значителна разновидност на игри, индустријата е добро регулирана, што само го отвора патот за повеќе подобрувања. Значи, следниот пат кога ќе посетите европско казино, играјте една од горенаведените игри и забавувајте се.

Најнови вести

Како работи казино во живо?
2022-12-06

Како работи казино во живо?

Новости