Mastercard Debit наспроти кредитни картички за депозити во живо во казино

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
Fact CheckerClara McKenzieFact Checker

Mastercard е еден од најкористените начини на плаќање во светот, кој го претпочитаат милиони ширум светот. Оваа популарност природно се префрли и во живи казина, па затоа денес има стотици казина во живо кои прифаќаат дебитни и кредитни картички на Mastercard.

Ако сакате да играте онлајн казино во живо со Mastercard, прво треба да откриете која опција работи подобро за вашите потреби: дебитни наспроти кредитни картички. И двете може да се вообичаени, но ниту еден не работи најдобро за секој депозит во живо во казино. Еве брз преглед на некои од суштинските предности и недостатоци што треба да се земат предвид кога користите казино со Mastercard.

Mastercard Debit наспроти кредитни картички за депозити во живо во казино

Дебитни картички на Mastercard

Дебитните картички на Mastercard се, покрај Visa, најчесто издаваните секојдневно банкарски картички и шансите се дека вашата банка издава Mastercard дебитна картичка. Кога плаќате за депозит во живо во казино преку дебитна картичка Mastercard, тој се дебитира од вашата тековна сметка, исто како и за нормално плаќање. За да го искористите ова начин на плаќање во живи казина, треба да имате некои средства на вашата тековна сметка - како што се средства од вашата плата.

Предности на користење на Mastercard Debit за депозити во живо во казино

Обично е многу полесно да се најде Mastercard дебитно казино отколку со кредитна картичка, така што само тоа може да биде значајна предност. Еве уште неколку поволности што можете да ги уживате кога правите депозити во казино во живо преку дебитни картички Mastercard.

 • Практично и широко достапни - Не е тешко да се најде казино со Mastercard. Всушност, повеќето од највисоко рангираните казина во живо дозволуваат Mastercard дебитни картички. Ако веќе имате Mastercard, тоа е едноставен метод за депонирање без проблеми.
 • Лесен за користење - Не мора да отворате нови сметки - само внесете ги деталите за вашата картичка и депозитот веднаш се обработува.
 • Подобра контрола врз трошењето - Ако си играте со средствата достапни на вашата тековна сметка, природно не можете да потрошите премногу пари. Гледањето дека депозитот се симнува од вашата сметка ви дава подобро чувство за контрола и разбирање за тоа колку трошите во казиното во живо.
 • Пофлексибилни граници - Многу казина во живо дозволуваат прилично големи депозити за Mastercard дебитни картички, при што некои достигнуваат дури 25 илјади.

Недостатоци на користење на Mastercard Debit за депозити во живо во казино

За повеќето играчи, користејќи Mastercard дебитна картичка за депозити во живо во казино е најразумната опција поради горенаведените придобивки. Сепак, тоа не е идеален начин на плаќање за секого. Еве неколку негативни страни што треба да се земат предвид:

 • Депозитите може да пропаднат - Интересно, многу депозити на Mastercard може да пропаднат - банката може да го одбие плаќањето поради нејзините внатрешни политики и на тој начин, без конкретна причина, едноставно може да завршите да не можете да ја користите вашата дебитна картичка Mastercard.
 • Поврзан со вашата банка - Можеби едноставно не претпочитате да ги прикажувате вашите депозити во живо во казино на вашата банкарска сметка, а ако е така, користењето на дебитната картичка Mastercard нема да биде најдобриот избор.
 • Ограничени средства или трошење секојдневни средства - Кога ја користите вашата дебитна картичка Mastercard, секогаш постои ризик или да потрошите премногу од вашите неопходни дневни средства или едноставно да не уживате во искуството во живо во казино бидејќи немате средства. Секогаш треба да се коцкате во рамките на вашите можности и никогаш да не трошите пари што не сте можеле да си дозволите да ги изгубите.

Mastercard кредитни картички

Вашата банка може да издаде кредитна линија, во тој случај ќе добиете Mastercard кредитна картичка која е поврзана со вашата кредитна сметка. Ако ги потрошите овие средства, подоцна ќе треба да платите камата на потрошените пари, во зависност од вашиот кредитен договор.

Точната ситуација зависи од вашата банка, но накратко, кога користите Mastercard кредитна картичка за депозити во живо во казино, средствата мора да се вратат подоцна, обично врз основа на месечен план за плаќање.

Предности на користење на Mastercard кредит за депозити во живо во казино

Најдобрата страница за казино Mastercard има тенденција да биде онаа што исто така нуди депозити на кредитни картички, така што тоа е прилично вообичаен метод за депонирање. Покрај достапноста, еве уште неколку придобивки што треба да ги искористите кога користите Mastercard кредитни картички:

 • Подобра заштита од измама - Бидејќи играњето на кредитни картички е, во својата суштина, поризично, Mastercard применува построга механика против измама при плаќањата со кредитни картички. Постојат неколку алатки и функции за заштита за да се избегнат измамниците.
 • Наградни програми - Многу банки имаат програми за наградување или системи за лојалност за корисниците на кредитни картички. На пример, може да заработите поени за лојалност за секоја трансакција, а подоцна да добивате готовина од банката (или други поволности).
 • Повеќе флексибилност - Кога користите кредитна картичка, нема да бидете ограничени на средствата на вашата чековна состојба, така што можете да трошите послободно без да се грижите толку многу (иако сепак треба да вежбате одговорно коцкање и да не претерувате со трошењето).

Недостатоци од користењето Mastercard кредит за депозити во живо во казино

Слично на дебитните картички, лесно е да ја земете вашата кредитна картичка Mastercard за депозит во живо во казино, но пред да брзате, еве неколку негативни страни што треба да се земат предвид.

 • Долни граници - Поради ризичната природа на плаќањата со кредитни картички, казината во живо може да применуваат построги принципи за одговорно коцкање на кредитните картички, и затоа, лимитите за депозит може да бидат значително помали во споредба со дебитните картички.
 • Повисоки давачки - Честопати, кредитните картички на Mastercard може да имаат одредени провизии за трансакции во зависност од банката, така што тоа може да не е методот за депонирање со најмногу пари.
 • Помалку контрола на трошењето - Бидејќи ќе се коцкате со средства од кредитната сметка, може да изгубите од вид колку трошите, за да завршите со голема сметка за кредитна картичка следниот месец.

Разлики помеѓу дебитни и кредитни картички

На најдобар сајт за казино Mastercard обично прифаќа и Mastercard дебитни и кредитни картички. Како што можете да видите од погоре, двата типа на картички имаат свои предности и недостатоци, но важно е да се разберат главните разлики помеѓу дебитните и кредитните картички на Mastercard.

Очигледно, првата главна разлика доаѓа од изворот на финансирање: дебитните картички користат ваши сопствени средства, додека кредитната картичка користи средства од вашата кредитна сметка. Ова значи дека кога користите депозит со кредитна картичка, во суштина создавате долг за себе бидејќи овие депонирани средства подоцна ќе треба да се вратат во банката.

Сепак, самиот извор на финансирање не е местото каде што завршуваат разликите. Кога станува збор за живи депозити во казино, треба да земете во предвид два други фактори: такси за трансакции и лимити за депозити. Дури и на врвни казино сајтови кои прифаќаат депозити со кредитни картички може да имаат ниски лимити за депозити поради банкарски ограничувања. Коцкањето со кредитни картички може да биде ризично и затоа, банките и казина во живо имаат тенденција да применуваат помали лимити, во споредба со плаќањата со дебитни картички.

Слично прашање е поврзано со надоместоците за трансакции. Депозитите на Mastercard дебитни картички обично се бесплатни, но депозитите на кредитни картички може да доаѓаат со дополнителни трошоци. Сепак, ова зависи од казиното во живо и вашата банка, така што прво треба да проверите со вашата банка.

Заклучок

Со оглед на тоа што повеќето од нас имаат Mastercard во нашите паричници, таа е една од опциите за пристап кога го започнувате вашето патување во казино во живо. Само внесете ги информациите за вашата картичка и депозитот е веднаш завршен - не може да биде полесно.

Како и со секој начин на плаќање, и Mastercard дебитните и кредитните картички имаат свои негативни страни и предности. Пред да извршите било каква исплата, внимателно разгледајте ги двете страни и не заборавајте да се коцкате одговорно - не трошете средства што не можете да си дозволите да ги изгубите, без разлика дали играте со кредитна или дебитна картичка.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Како да депонирате со Mastercard во казино во живо?

За да депонирате со Mastercard во живи казина, само треба да отидете во делот „благајник“ и да ги внесете информациите за вашата картичка. Во зависност од политиката на вашата банка, можеби ќе треба да го потврдите плаќањето преку СМС или преку други средства.

Дали е безбедно да ја користам мојата Mastercard дебитна или кредитна картичка за депозити во живо во казино?

Да, дебитните и кредитните картички на Mastercard се целосно безбедни за депозити во живо во казино се додека изберете лиценциран давател на казино во живо. Погрижете се казиното во живо да носи валидна лиценца за коцкање и ако е така, вашата безбедност нема да биде проблем.

Дали треба да користам дебитна или кредитна картичка Mastercard за депозити во живо во казино?

Дали дебитната или кредитната картичка на Mastercard е најдобрата опција за депозит во живо во казино зависи од вашите преференции и вашите потреби. Размислете за фактори како што се ограничувањата за плаќање, надоместоците за трансакции и горенаведените добрите и лошите страни што ги наведовме во нашата статија.

Дали има такси кога користите Mastercard за депозити во живо во казино?

Вообичаено, најдобрите казина во живо на Mastercard не бараат никакви надоместоци за депозит, но истото може да не важи и за вашата банка. Дали има некакви провизии зависи од ценовната политика на вашата банка, затоа погрижете се да ги прочитате условите на вашата банка за да разберете дали ќе има некакви провизии.

Каде можам да најдам казина во живо на Mastercard?

Можете да најдете казина во живо што прифаќаат дебитни и кредитни картички на Mastercard со проверка на нашите списоци за споредба овде на Live CasinoRank, каде што ги наведовме сите најдобри казина во живо за корисниците на Mastercard.

Добрите и лошите страни на MasterCard казино во живо

Добрите и лошите страни на MasterCard казино во живо

Индустријата за онлајн коцкање расте секој ден, со нови функции и иновации. Сепак, сепак еден од најдобрите методи за правење депозити и повлекувања во казино останува Mastercard.

Како да направите депозити и повлекувања во казино со MasterCard?

Како да направите депозити и повлекувања во казино со MasterCard?

Онлајн коцкањето еволуираше во текот на изминатите неколку години, при што станаа достапни многу нови иновации. Меѓу тие нови иновации се криптовалутите, кои доаѓаат со тони бенефиции за плаќања во казино.

Најдобри бонуси за казино во живо на Mastercard 2024

Најдобри бонуси за казино во живо на Mastercard 2024

Бонусите за казино на Mastercard се тука за да го подигнат вашето искуство со игри и да го максимизираат вашиот потенцијал за победа. Со нивната широка популарност и примамливи понуди, бонусите на Mastercard станаа жешка тема во светот на онлајн коцкањето.