NetEnt

January 13, 2021

NetEnt зумира на Red Tiger Gaming

Nathan Williams
WriterNathan WilliamsWriter
ResearcherRajesh NairResearcher

Како што беше соопштено, NetEnt го купил казино софтвер програмер Црвениот Тиger Gaming до договор од 223 милиони фунти и тој требаше да биде завршен во 2020 година.

NetEnt зумира на Red Tiger Gaming

Во март беше објавено ажурирање, со NetEnt што го започна процесот со Игри со црвен тигар и важни планови за реструктуирање. Ќе има преместување на персоналот и на ресурсите и тоа значи дека ќе одат 120 позиции со полно работно време.

Што зборуваше Тереза Хилман во март

Терези изјави дека NetEnt сега влегува во нова фаза кога е во прашање интеграцијата на Red Tiger, а нивните продавачи стануваат и акционери на NetEnt. Оваа интеграција ќе го ослободи целосниот потенцијал на можностите на двете компании, ќе создаде значителни придобивки во однос на развојот на игрите и исто така ќе ја зајакне нивната позиција како лидер на пазарот, што беше сосема природно низ годините.

Сепак, на страната на клиентот, лесно е да се види почетокот на резултатите од ова партнерство. Според ова, можно е да се види дека има пристигнување на нова игра која ја разви NetEnt преку студиото Red Tiger, а тоа е Gonzo's Quest Megaways. Ова издание беше дефинитивно интересно, особено затоа што никој не го очекуваше ова студиско партнерство и тоа сигурно беше изненадување.

Gonzo's Quest е една од најпознатите игри во светот

Gonzo's Quest е дефинитивно една од водечките игри на NetEnt, која се приклучи на Startburst, и тие станаа многу популарни низ целиот свет и, особено, навистина успешни меѓу играчите. Објавена во 2011 година, Gonzo's Quest се сметаше за иновативна игра кога беше објавена и стана омилена на многумина казино во живо оператори кои подоцна ќе ја користат оваа игра како повик за внимание на играчите, особено кога станува збор за бонуси за добредојде, а исто така и промоции.

Нешто што е многу интересно за оваа нова игра што ја развија NetEnt и Red Tiger е фактот дека тоа е жанрот на слот-игра „Megaways“. Овој тип на слот е создаден од Big Time Gaming и нуди 1000 победнички комбинации во секое вртење. Дефинитивно е неверојатен концепт, особено кога некој бренд сака да направи поинаква игра. Кога станува збор за проценка, има околу 80 Megaways игри достапни деновиве, кои беа развиени од многу програмери кои можеби ги знаете.

Развојот на игри со џекпот ќе биде суштински

Има нешто што е суштинско да се разбере овде, а тоа е дека NetEnt, во основа, стави една од своите најдобри игри во рацете на Red Tiger и, според тоа, му веруваше на нивниот нов партнер да се грижи за играта и исто така да ја лансира во важни области. важни области на модерното онлајн казино. Оваа игра беше добро прифатена од играчите, што беше и очекувано.

NetEnt доминира на сцената

Што е најважно, веројатно е дека NetEnt почнува да доминира во дневниот џекпот арена. Иако Gonzo's Quest Megaways е, без никакво сомневање, импресивна игра, се чини дека NetEnt може да ја развие оваа игра без Red Tiger. Ова е особено точно бидејќи NetEnt можеше да создаде друга игра на Megaways наречена Twin Spin, која исто така е многу популарна.

Можеби мислите дека еден од прекршувачите на зделките за стекнувањето на Red Tiger беше нивната експертиза во врска со џекпот игрите. NetEnt има некои добри прогресивни игри за џекпот, како што се Mega Fortune или Hall of Gods, но никогаш не оставил впечаток кога станува збор за дневниот жанр на џекпот. Дневниот џекпот е игра која има постојано растечка награда која треба да се освои до одредено време, или додека не достигне одредена сума на пари.

Најнови вести

Оптимизирајте го вашето здравје со редовно вежбање
2023-11-02

Оптимизирајте го вашето здравје со редовно вежбање

Вести