NetEnt

April 24, 2021

NetEnt се приклучува на растечката индустрија за игри на среќа во Мичиген

Nathan Williams
WriterNathan WilliamsWriter
ResearcherRajesh NairResearcher

Откако Мичиген конечно го објави тоа онлајн казино и коцкањето со спортски книги ќе биде легално во државата, не требаше долго NetEnt да ја искористи оваа можност. Договорот за приклучување на овој растечки американски пазар за коцкање беше објавен на 26 јануари 2021 година. Значи, што треба да очекуваат обожавателите на NetEnt во Мичиген?

NetEnt се приклучува на растечката индустрија за игри на среќа во Мичиген

Мега хитовите на NetEnt ќе одат во живо!

По договорот, играчите во државата Големите езера ќе имаат пристап до блокбастер титули како Starburst, Devine Fortune и Starburst од NetEnt, кој сега е дел од Еволуција Група. Запомнете дека овие наслови се веќе омилени на фановите на други регулирани американски пазари за iGaming како Западна Вирџинија, Пенсилванија и Њу Џерси. Интересно е тоа што NetEnt се приклучува на пазарот за коцкање кој веќе е полн со популарните онлајн казина. Вклучуваат значајни имиња Вилијам Хил, FanDuel, BetMGM, Churchill Downs и DraftKings.

Еве што мораше да каже комерцијалниот директор на Evolution во Северна Америка, Џеф Милар: „Успешното лансирање во петок со повеќе оператори е резултат на повеќемесечно планирање за движење во живо на Мичиген и долгогодишно искуство на теренот во САД“. тој рече. „Америка е апсолутен приоритетен пазар за Evolution Group, што се рефлектира со обемот на присуството на NetEnt во Мичиген во првиот ден“. Тој додаде.

Од друга страна, договорот предвидува моментален влез на NetEnt на регулираниот пазар на Мичиген за цементна позиција на Evolution како најпопуларен добавувач на софтвер во САД. Во Њу Џерси, игрите на NetEnt започнаа во живо во 2015 година, пред да се надоврзат со Пенсилванија во 2019 година. Во 2020 година, Западна Вирџинија, исто така, доби чувство на забавните титули на NetEnt.

Нова ера на онлајн коцкање во Мичиген

Пазарот за онлајн игри во Мичиген започна во живо на 22 јануари 2021 година. Како што се очекуваше, чувар на индустријата ќе биде искусниот одбор за контрола на игри во Мичиген (MGCB). Овој чувар на индустријата веќе им даде зелено светло на девет компании за онлајн коцкање да работат во Мичиген за време на лансирањето.

Тие вклучуваат:

  • Нацрт-Кралеви
  • Вилијам Хил
  • Онлајн Игри на среќа Golden Nugget
  • BetMGM/Roar Digital
  • ФанДуел
  • Вин
  • Penn Sports Interactive/Barstool Sportsbook
  • PointsBet
  • Експертите од Rush Street Industry и државните претставници беа оптимисти дека лансирањето на онлајн пазарот за коцкање во Мичиген значително ќе ја зголеми државната каса покрај тоа што ќе им понуди забава на играчите. Ова е особено точно бидејќи местата за коцкање во Мичиген продолжуваат да се борат поради СОВИД-19.

Во меѓувреме, бројките се импресивни во други држави како Пенсилванија и Њу Џерси, каде што онлајн коцкањето е легално. На пример, казино-операторите во Њу Џерси донесоа вкупен приход од игри од 338 милиони долари во октомври 2020 година. 43% од ова беа од онлајн обложување. Трите копнени казина во Детроит објавија приход од 639 милиони долари во 2020 година, што е намалено за 56% од 2019 година.

Што значат овие зделки за државните приходи

Од сега, Мичиген наплаќа една од најниските стапки меѓу сите легални американски држави за коцкање преку Интернет. По исплатата на добивките, соодветното онлајн казино ќе плати само 8,4% на државата. За казината во Детроит, најмалку 30% натрупани од интернет коцкањето ќе бидат канализирани во градот, додека 65% ќе одат во државниот фонд за Интернет игри или Фонд за спортско обложување. Останатите 5% ќе одат во Фондот за развој на земјоделската коњска индустрија во Мичиген.

Во меѓувреме, претседателот на Здружението за проблеми со коцкање Мичиген, Мајкл Бурк, предупреди на зависност од коцкање. Тој ги охрабри играчите да останат свесни за парите и времето што го трошат на коцкање. Тој ги повика сите коцкари да побараат помош од здружението доколку чувствуваат дека дополнителното коцкање го фаќа чекорот. За среќа, дел од данокот собран од онлајн коцкањето во државата ќе оди во фондот за спречување игри.

Како да играте NetEnt игри во Мичиген

По договорот, очекувајте да најдете поголем дел од содржините за игри на NetEnt во повеќето онлајн казина кои работат во Мичиген. За да играат, обложувачите треба да создадат сметка со онлајн казино и да го потврдат својот идентитет. Но, тоа е полесниот дел! Законот во Мичиген вели дека онлајн коцкар мора да има најмалку 21 година за да учествува.

Најнови вести

Оптимизирајте го вашето здравје со редовно вежбање
2023-11-02

Оптимизирајте го вашето здравје со редовно вежбање

Вести