Како работи казино во живо?

Типови на казина

2022-12-06

Eddy Cheung

Казината во живо веќе некое време расте во популарност. Казиното има толку многу да понуди што можеби ќе треба да се разјасни за некои луѓе да разберат како функционира. Бидејќи казината во живо имаат дилери во живо, оваа опција му дава на корисникот уникатно и ново искуство. 

Како работи казино во живо?

Ако сте почетник и треба да научите како функционира казиното во живо, тогаш не грижете се. Во овој водич, ќе ви кажеме детално за тоа како функционира казиното во живо. Но, ако сакате да дознаете, тогаш продолжете да читате. Значи, да започнеме.

За да разберете што е казино во живо, прво ќе треба да разберете што е казино во живо. 

Што е казино во живо?

Во казино во живо, има ново функција на дилер во живо. Оваа карактеристика е она што ги прави уникатни казина во живо. Казината во живо се зголемуваат во популарност благодарение на оваа функција. Кога играте игри на маса во казино во живо, на вашиот екран ќе се појави дилер во живо и ќе можете да комуницирате со него. 

Дилерот ќе биде сместен пред камера која ќе ја пренесува секоја акција на надворешниот свет. Покрај тоа, сите картички на палубата се опремени со микрочипови кои се поврзани со софистициран компјутерски софтвер. Софтверот и микрочиповите ќе комуницираат кога дилерот се занимава со картичките, а програмата потоа ќе ја интерпретира оваа активност на вашиот екран.

Се разбира, дилерот ќе чека да го ставите вашиот виртуелен влог пред да се раздели раката. Слично на казиното во реалниот свет, на масата може да има повеќе од едно лице. Дилерот ќе започне да се занимава откако ќе се стават облозите. Тие ќе ја скенираат секоја картичка додека ја отстрануваат од палубата.

Исто како во вистинско казино, може да видите како се делат картичките, но скенирањето на картичките е од клучно значење бидејќи ја ажурира програмата и вашиот екран. Екранот ќе ги обезбеди сите релевантни информации, како што е вашиот моментален број на раце.

Дилерот ќе чека трпеливо додека секој играч не дејствува, удира, застане, удвојува и други, исто како во типично казино. Раката ќе заврши откако сите играчи и дилерот ќе добијат редослед да дејствуваат. Облозите веднаш се враќаат или прифаќаат, за разлика од обичното казино, и акцијата ќе оди во следната рака.

Сега да навлеземе во тоа како функционираат казината во живо.

Поставување на камерата

Како прво, една од основните компоненти е камерата. За пренос во живо на дилерот, потребна е камера. Најновата технологија овозможи користење на помоќни, но помали камери за пренос на доводи во живо.

Ајде да видиме како камерата работи на маса за рулет за да разбереме подобро. Масата за рулет обично има три одделни камери: една за општ поглед, една за слики од масата и една за слики на тркалото, а третата се користи за таканаречениот приказ на слика во слика.

Напредна технологија

Единицата за контрола на игри на казино во живо е уште една суштинска компонента (GCU). Уред, приближно со големина на кутија за чевли, е прикачен на секое столче на масата. Управува со кодирање на видео емитување за веб-локации и други платформи. GCU служи како единствена алатка за управување на дилерот за такви системи. Само имајте на ум што е GCU и дека игрите во живо во казино ќе бидат комплетни со него само ако го разберете.

Живиот дилер

Од дилерот се бара да управува со играта, како што би очекувале. Играчите не би ја знаеле разликата помеѓу казино во живо и казино од тули и малтер откако ќе почнат да играат доколку бил присутен дилер. Дилерот не е само лице; дилерот сè уште треба да биде запознаен со правилата на играта, бидејќи сепак ќе треба да се однесува нормално додека се занимава со картите.

Бидејќи дилерот е жив човек, сите вистински трансакции сега се трансформираат во податоци со помош на специјален софтвер. Програмата за оптичко препознавање знаци е една од алатките за преведување (OCR). 

Со користењето на овој софтвер, гејмерите можат да учествуваат во игра во казино и да ја искусат целата возбуда без воопшто да ја сфатат разликата. Фактот дека вистинска личност ги избира победниците е најдобрата карактеристика на она што го нудат казината во живо. Дилерот одлучува за исходот пред вашиот монитор, а не пред однапред програмиран компјутер.

Згора на тоа, одличното казино во живо не би трпило дилер кој не ги знаел правилата на играта, па затоа ги ставил на опсежна обука. Со напредокот на технологијата, паметната картичка сега може да го следи секое движење на дилерот.

Најдобро би било да запомните дека не секоја игра во казино во живо ќе има дилер во живо. Сепак, има многу игри во кои би можеле да уживате со дилер во живо и многу во кои би можеле да уживате сами.

Тркало

Сега, тркалата може да бидат достапни само во некои игри во казиното. Значи, ќе зависи од тоа каков тип на игра играте во казиното во живо, бидејќи не сите се опремени со тркала. Тркалата често имаат вградени сензори, а софтверот на казиното комуницира со нив. Казината соработуваат со водечки производители на конфигурација на казино.

Монитор

Она што онлајн гејмерите го гледаат на нивните екрани може да се прикаже на мониторот. Подобро е да седите во различна положба ако сакате да избегнете да ве гледаат на екранот, бидејќи на повеќето камери има таканаречени слепи точки.

Дилерот, исто така, има корист од тоа што има монитор бидејќи го мотивира да дејствува кога е потребно и им овозможува да ги следат облозите што може да се отворат и затворат. Дилерот може да ги гледа и онлајн играчите на мониторот. Бидејќи играчите и дилерите можат да комуницираат, како што веќе беше наведено, секој проблем брзо се решава.

Локација на студиото

Ова можеби не е потребно, но ако сакате целосно да разберете како функционира казиното во живо, тогаш треба да го направите вашето истражување. Со цел да избегнете да бидете разочарани на крајот, имајте ги на ум информациите подолу ако сте нови за играње во казина со дилери во живо, но сметате дека активноста е забавна и профитабилна.

Најдобро би било кога ќе ги земете предвид придобивките и недостатоците од отворањето сметка во казино со дилер во живо, ако ја земете предвид нацијата во која е седиштето на давателот. Најдобар начин на дејствување е да изберете друго казино ако не можете да лоцирате какви било информации во врска со локацијата на операторот. Поголемиот дел од времето, казина со дилери во живо се емитуваат од сопственото казино во живо на лице место или конвенционално копнено казино.

Дури и ако допрва треба да бидете во тек со светските случувања во казината, несомнено сте слушнале за некои од најпривлечните локации за игри на планетата. За жал, нема многу нации кои обезбедуваат казино игри во интернет формат, но за среќа, се повеќе влади размислуваат за легализирање на далечинското коцкање.

Можеби ова не ви изгледа неопходно, но земете го на овој начин. Кога учите нешто, дознавате сè за тоа. На пример, сакате да дознаете повеќе за вашата омилена игра. Сте го играле безброј пати, па сега што треба да знаете? Па, можете да дознаете за издавачот, развивачот и софтверот што се користи за развој на играта. На овој начин, можеби сте научиле сè за тоа.

Оптичко препознавање на камерата (OCR)

Некои од вас можеби знаат што е оптичко препознавање на камерата и колку е неверојатно што оваа опција сега е достапна во казина во живо. Ова е технологија која ја доловува секоја нијанса на околината на играта и им овозможува на играчите да им ја пренесат преку видео врска. Играчите можат да ги стават своите облози на конзола на екранот на нивниот компјутер. Исто така, постои и оператор за разговор во живо, достапен доколку клиентите сакаат помош.

Сè може да се претвори во вредни електронски податоци благодарение на OCR. На пример, постапката за играње на казино игра со дилер во живо е многу слична на онаа на игрите што се наоѓаат во казина од тули и малтер, бидејќи технологијата за препознавање оптичка камера го доловува секое движење, вклучувајќи го и распределбата на рацете, вртењето на тркалото, и мешањето на картите.

Како што напредува технологијата, така и казината стануваат напредни. Значи, можеби сè уште треба да откриеме што ќе следи. Сепак, можеме да бидеме сигурни дека ќе биде интересно.

Сега да разговараме за некои од другите карактеристики што ги нуди казиното во живо.

Игри на маса

Често може да учествувате само во игри на маса и емисии на игри во казина во живо. Главните игри со дилер во живо вклучуваат кено, лудо тркало, глупости, рулет, блек џек, бакара и многу повеќе. Во повеќето казина, овие седум игри се достапни, но може да има некои случаи кои нудат повеќе. Но, играчите најмногу ги играат овие игри, така што можеби нема да има голема разлика. Бидејќи казиното што обезбедува повеќе може да биде подобро.

Крајна погодност?

Тоа се подразбира казина во живо нудат најмногу одлична погодност. Кога станува збор за удобност, казина во живо ги надминуваат копнените казина со голема разлика. Многу гејмери им даваат приоритет на удобноста пред било што друго. Кој не би сакал да ги игра своите омилени игри во познато опкружување? Играчите може повеќе да уживаат во казина во живо како резултат на можноста да ја користат опцијата за дилер во живо.

Казината во живо им овозможуваат на играчите слобода да ги играат своите омилени игри кога и каде сакаат. Покрај тоа, бидејќи тие ќе работат во смени, играчите ќе имаат непосреден пристап до играта, која вклучува дилери во живо.

Сега повеќе од кога било, играњето онлајн е едноставно и практично, а гејмерите дури и не мора да ги напуштат своите домови. 

Фер игри

Може да претпоставите дека ако играте онлајн, играта нема да биде фер кон вас. Сепак, не треба да се грижите бидејќи има и друг софтвер покрај тоа што дилерите се прикажуваат во живо. Еден од клучните игри на дилерите во живо е нивната правичност. Бидејќи нема RNG, секој договор или вртење има неочекувана последица, а дејствијата на вистинскиот дилер во голема мера влијаат на исходот на секоја игра. Сè се случува пред ваши очи, исто како во физичко казино.

Со цел да се покаже дека игрите не се претходно снимени, многу студиа на Live Casino додадоа и ТВ екрани на позадината на секоја маса. Бидејќи секој натпревар се емитува во живо, може да ги видите вестите како што се случуваат во моментов на ТВ.

Разговор во живо

Поради најсовремената технологија, комуникацијата помеѓу играчите, дилерот и другите учесници во играта е уште една значајна придобивка. Тие можат да се вклучат во поинтимен разговор и на овој начин да го подобрат своето задоволство од играта.

Во некои казина во живо, играчите исто така можат да го променат дизајнот и спецификациите на табелата како што им одговара. На ексклузивни бонуси и понуди во живо казина имаат за нивните онлајн клиенти се уште една причина да ги пробате.

Ова е тоа за водич. Се надеваме дека беше корисно бидејќи овој водич се состои од долгогодишно искуство и знаење.

Заклучок

Разбирањето како функционира казиното во живо не е толку тешко. Можете лесно да го разберете, но првото нешто што треба да го разберете е што е казино во живо. Потоа преминете на опцијата за дилер во живо. После тоа, обидете се да научите за современите технологии што се користат во живите казина заедно со софтверот. Потоа дознајте за игрите што се играат во тие казина во живо и дознајте го вашето омилено. Најдобро би било да научите и за локацијата на студијата и за оптичкото препознавање на камерата за подобро разбирање. Потоа можете да дознаете за другите карактеристики што ги нуди казиното во живо. Како што се разговори во живо, крајна погодност и фер резултати од играта. На овој начин, може целосно да разберете што е казино во живо и како функционира.

Најнови вести

Stakelogic Live нуди брзински бакара со побрзи рунди на игри
2023-09-28

Stakelogic Live нуди брзински бакара со побрзи рунди на игри

Вести