Melbet Live Casino Преглед - Responsible Gaming

Age Limit
Melbet
Melbet is not available in your country. Please try:
Методи за депозит
MasterCardVisaNetellerPaysafe Card
Trusted by
Curacao

Responsible Gaming

Казиното Мелбет се грижи да ја подигне свеста за штетите поврзани со коцкањето. Зависноста од коцкање може да се појави кога играчите не се внимателни и се чини дека не можат да го контролираат својот нагон за коцкање, дури и кога не можат да си го дозволат тоа.

Играчите можат да најдат дел за одговорно коцкање каде што можат да постават некои ограничувања на нивната сметка и врски до организации за поддршка.

Одредени алатки може да се користат за подобра контрола на нечиј нагон за коцкање, вклучувајќи ги и следниве:

Само-исклучувањето ќе им овозможи на играчите да ги стават своите сметки на привремена суспензија. Во овој период играчите нема да можат да депонираат средства на нивните сметки и да играат за вистински пари.

Проверка на реалноста е скокачка порака што се активира во одредени временски интервали за да ги потсети играчите на времето што го поминале на коцкање.

Временските ограничувања им дозволуваат на играчите да постават строги временски ограничувања на сесиите за играње.

Ограничувањето на депозитот им овозможува на играчите да постават ограничување на износот што го депонираат. Ова е една од најкористените алатки, па дури и ги охрабруваме играчите да постават лимити за депозит во моментот кога ќе ја креираат својата сметка. На овој начин тие повеќе ќе го контролираат својот буџет.

Трајно затворање сметка е алатка која им овозможува на играчите да ги затворат своите сметки и да ги прекинат сите контакти со операторот за коцкање.

Ограничувањето со кредитни картички им овозможува на играчите да контактираат со нивната банка и да побараат од неа да го блокира секој пристап до интернет трансакции.

Малолетни коцкање

Казиното Мелбет се грижи за спречување на секој малолетник да учествува во коцкарски активности. Од таа причина, казиното поминува низ обемна процедура за верификација за да се увери дека секој што се приклучува на казиното е полнолетен за коцкање.

Главната причина зошто младите не смеат да се коцкаат е тоа што тие се помалку свесни за последиците од зависноста од коцкање. Ако некој почне да се обложува од рана возраст, веројатно ќе развие зависност подоцна во животот. Објектите на онлајн казино ќе ги изгубат своите лиценци доколку дозволат малолетни корисници.

Што е зависност од коцкање?

Зависноста од коцкање е неконтролиран нагон за коцкање иако лицето е свесно за негативните последици што коцкањето ги предизвикува врз неговата благосостојба. Штом потребата за коцкање ескалира и играчот ќе почне да поставува поризични облози и да се коцка со повеќе пари од вообичаеното, крајно време е лицето да побара помош.

Проблематичното коцкање може да предизвика потешкотии во односите и на работа. Возбудата од победата е поврзана со преземањето ризик, а играчите се чувствуваат природно високо. Ефектот на оваа состојба е многу сличен на оној на стимулативните лекови.

Причините за развој на зависност од коцкање може да бидат многу. Тоа може да биде стрес поврзан со тежок период во животот или едноставно лице кое има зависна личност и е склоно кон компулсивно однесување.

За да им помогнеме на играчите да останат информирани за зависноста од коцкање, ќе разгледаме некои од најфундаменталните емоционални причини кои можат да придонесат за развој на компулсивно коцкање:

 • Чувство на наплив на адреналин.
 • Да се надмине социјалната изолација со посета на копнени казина.
 • За маскирање на непријатни чувства и проблеми.
 • Да помине некое време кога се чувствувате досадно.
 • Да се опуштите после стресен ден.

Овие емоционални фактори може да бидат јасен знак дека се развива зависност, а следните се појасни знаци дека се развива проблем со коцкањето:

 • Чувство на неспособност да го контролирате нагонот за коцкање.
 • Проблеми на работа кои го отежнуваат завршувањето дури и едноставни задачи.
 • Губење на интерес за хоби и игнорирање на семејството поради преокупација со коцкање.
 • Обидувајќи се да ги вратите изгубените пари.
 • Крадење пари за финансирање на коцкање.
 • Негирањето дека некој има проблем.

Како да му помогнете на зависник од коцкање?

Зависноста од коцкање во некои фази може да изгледа како бескраен проблем, но сè уште има начини да се опоравите од оваа зависност. Првиот чекор кон закрепнување е да се признае дека има проблем и да се свртиме кон семејството и пријателите за помош и поддршка. Зависноста од коцкање е позната и како скриена болест бидејќи видливите симптоми не се толку очигледни како кај лице со зависност од дрога или алкохол, на пример.

Сепак, постојат некои знаци, па ако некој е внимателен ќе ги забележи, се надеваме дека во раните фази. Лицето кое развива зависност има голема веројатност да стане повеќе иритирано, луто, па дури и анксиозно и депресивно.

Секој што познава некој што се занимава со зависност од коцкање може да направи неколку работи за да му помогне:

 • Започнете разговор - понекогаш зависникот од коцкање може да негира дека има проблем, па ако некој забележи дека некое лице почнува да развива зависност, може да започне разговор со него. Многу е важно да разговарате со зависник смирено и приватно, тие не сакаат никако да го исплашат. Важно е да бидете сигурни дека зависникот добро знае дека лицето е загрижено за него и дека ќе се обиде да му помогне. Погрижете се тие да знаат дека коцкањето е проблемот, а не личноста.
 • Објаснете се - погрижете се да си објасните зошто нечие однесување ве загрижува и како тоа ве прави да се чувствувате.
 • Слушајте ги – исто така е важно да го слушате зависникот, а ако сè уште не е подготвен, погрижете се да го замолите да размисли за неговото однесување. Можете да им ја понудите вашата помош, а исто така да им помогнете да најдат поддршка, па дури и професионална помош доколку е потребно.

Како да се третира проблемот со коцкање

Откако лицето ќе признае дека има проблем со коцкањето, може да премине на следниот чекор, разбирајќи што е зависност од коцкање. Клучно за справување со зависноста е да се знае што го предизвикало проблемот на прво место. Достапни се индивидуални и групни терапии каде играчите можат да ги најдат своите одговори. Можеби е неопходна помош од професионалец, а има и групи за поддршка како што се анонимни коцкари и GamCare.

Организации за поддршка

Групите за поддршка обезбедуваат помош за секое лице во време на ранливост на ран релапс и пошироко. Секој кој се занимава со зависност од коцкање може да ги најде овие групи за поддршка одлично место за совети и насоки. Во комбинација со други терапевтски пристапи, овие организации можат да им помогнат на играчите да изградат односи со други кои се соочуваат со слични ситуации.

„Анонимните коцкари“ е една од најпознатите организации за поддршка која им помага на зависниците да ги решат своите проблеми. Членовите треба да имаат само една желба а тоа е да престанат со коцкањето.

Повеќето коцкари не се подготвени да признаат дека имаат вистински проблем и затоа зависноста станува многу тешко да се надмине. Зависниците долго време се обидуваат да го контролираат своето коцкање, но во повеќето случаи не успеваат. Првиот чекор кон закрепнување е да се признае дека некое лице има проблем. За жал, ниту еден вистински компулсивен коцкар не ја враќа контролата сам и затоа треба да стапат во контакт со анонимни коцкари и да побараат помош. Тие можат да најдат повеќе информации на нивната веб-страница на www.gamblersanonymous.org.

Гам-Анон е стипендија за самопомош за луѓе кои биле погодени од проблем со коцкање. Зависниците можат да најдат начин да се вратат на нормален начин на размислување и да живеат со помош на Гам-Анон. Членовите не треба да плаќаат никакви такси и секој што сака може да се приклучи на групата.

Гам-Анон има веб-страница, www.gam-anon.org што на секого ќе му обезбеди корисни информации, а уште повеќе, тие можат да најдат состаноци во нивната област.

Total score9.0
Добрите

Брзи казино факти

ЈазициЈазици (34)
Јапонски
Азербејџански
Англиски
Арапски
Белоруски
Бугарски
Виетнамски
Германски
Грузиски
Грчки
Дански
Еврејски
Естонски
Казахстански
Кинески
Корејски
Литвански
Македонски
Малезиски
Норвешки
Полски
Португалски
Романски
Руски
Словачки
Српски
Тајландски
Турски
Украински
Унгарски
Фински
Француски
Хинди
Хрватски
БонусиБонуси (4)
Бесплатни спинови
Бонус без депозитБонус за добредојде
Депозит бонус
ВалутиВалути (24)
Јапонски јен
Јужноафрикански ранд
Австралиски долари
Американски долари
Бангладешки таки
Бахреински динари
Белоруски рубли
Боливиски боливианос
Боцвански пули
Бразилски реали
Бугарски лева
Бурундиски франци
Дански круни
Дирхами од ОАЕ
Евра
Ерменски драми
Канадски долари
Кинески јуани
Кувајски динари
Новозеландски долари
Норвешки круни
Руски рубли
Турски лири
Швајцарски франци
Видови поддршкаВидови поддршка (1)
Е-пошта за поддршка
ДржавиДржави (72)
Јапонија
Јордан
Јужна Африка
Јужна Кореа
Австралија
Азербејџан
Албанија
Алжир
Аргентина
Бангладеш
Бахреин
Белорусија
Боливија
Босна и Херцеговина
Бразил
Бугарија
Виетнам
Гана
Грузија
Египет
Етиопија
Зимбабве
Индија
Индонезија
Исланд
Казакстан
Канада
Катар
Кенија
Кина
Колумбија
Кувајт
Либија
Македонија
Малезија
Маурициус
Мексико
Мозамбик
Мороко
Мјанмар
Намибија
Непал
Нигерија
Нов Зеланд
Норвешка
Обединети Арапски Емирати
Оман
Пакистан
Парагвај
Перу
Полска
Русија
Саудиска Арабија
Сингапур
Сомалија
Србија
Судан
Танзанија
Тајван
Турција
Уганда
Узбекистан
Украина
Унгарија
Уругвај
Филипини
Хонг Конг
Хрватски
Чешка
Чиле
Швајцарија
Шри Ланка
ИгриИгри (46)
CS:GO
Dota 2
FIFA
Greyhounds
League of Legends
Mortal Kombat
NBA 2K
StarCraft 2
Tekken
World of Tanks
Австралиски фудбал
Амерички фудбал
Атлетика
Бадминтон
Бакара
Бејзбол
Биатлон
Бинго
Блек Џек
Бокс
Виртуелни спортови
Галски фудбал
Голф
Карлинг
Кено
Кошарка
Крикет
Лотарија
Пикадо
Пинг Понг
Покер
Политика
Рагби
Ракомет
Рулет
Слотови
Сурфање
Тенис
Трки со коњи
Тротинг
Формула 1
Фудбал
Футсал
Хокеј на мраз
Хурлинг
Шах
ЛиценциЛиценци (2)
Curacao
Dirección General de Juegos y Sorteos Mexico
Методи за депозитМетоди за депозит (34)
AstroPay
AstroPay Card
AstroPay Direct
BPay
Bank Wire Transfer
Beeline
Bitcoin
Bitcoin Cash
Bradesco
Credit CardsCryptoDebit CardDogecoinEcoPayz
Ethereum
Jeton
Litecoin
MasterCard
Megafon
Moneta
Neosurf
Neteller
Payeer
Paysafe Card
Perfect Money
Prepaid Cards
QIWI
Santander
Siru Mobile
Tele2
Visa
WebMoney
Yandex Money
ePay.bg
СофтверСофтвер (6)
Endorphina
MicrogamingNetEnt
PariPlay
TVBET
Wazdan