Албанија

Албанскиот пазар е високо таргетиран од меѓународните оператори за коцкање низ Европа. Сепак, можеби е незгодна задача кога станува збор за наоѓање реномирана онлајн казино во Албанија во живо. Главно, тоа е затоа што казината со дистрибуција во живо се малку ограничени поради ставањето на црната листа на странски оператори од страна на локалната власт. И покрај случајната црна листа на овие страници, сè уште има значителен опсег на слични веб-страници во пораст. Со зголемениот број на казина кои се појавуваат, албанските играчи правично ги користат своите шанси.

Албанија
Албански казина во живо

Албански казина во живо

За играчите кои би сакале да се вклучат во игри со дилер во живо, постои начин да го сторат тоа. Најефикасен и најдлабок начин е изборот од лиценцираната категорија. Слободно може да се каже дека на најдобрите казина во живо нудат различни бонуси на своите клиенти што е плус. Различни платформи нудат облози без ризик и високотехнолошки искуства на обучени крупиери.

Ова објаснува зошто многу Албанци одат повеќе за да пристапат до странски сајтови користејќи VPN. Единствениот недостаток е што некои страници во странство не ја поддржуваат албанската валута Лек. За среќа, постојат опции за конверзија на валута при правење трансакција. Поддршката на клиентите овде е секогаш деноноќно.

Коцкарите со седиште во Албанија треба да ги разгледаат страниците што ја ценат заштитата на играчите, имајќи предвид дека нивната земја е против коцкањето преку Интернет. Затоа, тие треба да се приклучат на лиценцирани сајтови кои им обезбедуваат на играчите, на пример, услуги ADR (Алтернативно разрешување спорови), обично издадени од eCOGRA. Побезбедно е да се вклучите во коцкање на онлајн казино со такви карактеристики.

Легитните казина насочени кон Албанците обезбедуваат широка категорија на игри. Овие игри се обезбедени од висококвалификувани развивачи како што се NetEnt и Playtech кои развиваат наслови врз основа на категории на игри. Неколку од нив се фокусирани на казино игри во живо како што се Evolution Gaming и Authentic Gaming.

Зошто да играте на страница со дилер во живо во вашата земја или регион?

Искуството од играње игра во живо во својата земја е потценето. Бројни страници може да изгледаат недостапни за албанските коцкари поради јазичната бариера. Општо земено, само ограничен број на сајтови се достапни на албански јазик. Дури и сајтовите за коцкање кои нудат преведувачки услуги се малку. Локалниот играч веројатно ќе има прекрасно искуство со игри во казина со дилери во живо кои го ставаат својот најдобар интерес во срцето, особено во лингото.

Поставување на a казино студио во живо со дилери од мајчин албански јазик во овој регион би била дополнителна предност за повеќето резиденцијални коцкари. Тие, исто така, претпочитаат да прават трансакции кои носат нула трошоци за конверзија, за разлика од депонирањето во меѓународни валути.

Албански казина во живо
Историјата на коцкањето во Албанија

Историјата на коцкањето во Албанија

Историјата на коцкањето во Албанија може да се опише и како древна и модерна откако започна во 1990-тите. Албанија има богата историја во игрите на среќа што го одразува високиот број на казина во Тирана. Лицето на коцкањето доби нова форма кога Република Албанија беше реструктуирана преку уставот од 1991 година. Коцкањето е легална активност од 1991 година.

Во 1998 година беше усвоен парламентарен нацрт-закон и тој им овозможи на странските и локалните сектори да продолжат со коцкарски бизнис на различни нивоа. Во овој момент, највообичаеното средство за коцкање беа традиционалните игри како што е човечкото тело.

Во 2016 година, албанскиот парламент усвои закон со кој ќе се опфати оданочувањето на обложувањето и ќе се бори против коцкањето во странство. Во 2018 година, повеќето форми на обложување беа забранети, освен лиценцирани казина, лотарија и бинго. Сепак, слот салите кои не се наоѓаат во туристичките области се сметаат за нелегални според законот за коцкање бр. 75/2018 година.

Историјата на коцкањето во Албанија
Коцкање во Албанија во денешно време

Коцкање во Албанија во денешно време

Иако повеќето сајтови за коцкање во живо се под ограничувања, играчите можат да пристапат до дилерите на казино во живо преку мобилни апликации. Во суштина, технологијата направи сè лесно бидејќи играчите можат да пристапат до игрите преку мобилни телефони или лаптопи. За разлика од старите времиња, сите казина прифаќаат различни начини на плаќање како што се дебитни и кредитни картички и други електронски средства како банкарски трансфери.

Иако старите начини на плаќање сè уште се користат во казината, многу играчи се префрлија на дигитални валути за да ги играат своите омилени игри. Биткоинот е многу нов на албанските сајтови за коцкање и не е регулиран. Ова е предност за онлајн играчите бидејќи тие можат анонимно да ги финансираат своите сметки со употреба на биткоин како виртуелна валута.

Образложението за владата да цензурира некои веб-страници на казина беше да ги спречи онлајн измамите. Коцкањето, генерално, стана побезбедно со текот на годините. На пример, кога парламентот усвои политики со кои би се забраниле лажни сајтови за коцкање во земјата, законот, исто така, обезбеди дека сите казина во живо ја почитуваат заштитата на податоците за играчите. Надзорниот орган за коцкање ја подобрува безбедноста, но наметнува даноци на приходот за коцкарите (15%).

Коцкање во Албанија во денешно време
Иднината на живите казина во Албанија

Иднината на живите казина во Албанија

Има кавга помеѓу владата и заедницата за игри во живо, бидејќи строгите мерки наметнати од Министерството за финансии им оставаат на играчите малку да истражуваат. Албанија се отвора како центар за туризам и технологија. Повеќето инвеститори се собираат во земјата за да воспостават нови платформи за обложување кои ќе имаат големо влијание врз локалниот сектор за коцкање. Брзо се шири и пенетрацијата на интернетот во земјава што ги позиционира живите казина во просперитет.

Тешките закони иницирани од владата имаат разорно влијание врз новите инвеститори бидејќи тие бараат високи такси за лиценцирање и ги признаваат приватните компании. И покрај тоа што владата не дозволува промоција на сајтови за коцкање на локалните телевизии, онлајн маркетингот ја зголемува свеста повеќе отколку традиционалните форми на реклами.

Со воведувањето на нови иновативни игри со дилери во живо, секторот на казино во живо ќе доживее огромен раст. Високите такси наметнати на казината ќе ги филтрираат лажните дилери во живо што е значајна предност за играчите. Вообичаено, иднината на живите казина во Албанија е огромна поради дигитализацијата и зголемените инвеститори од централна Европа.

Иднината на живите казина во Албанија
Популарни казино игри во живо во Албанија

Популарни казино игри во живо во Албанија

Казино играчите од Албанија едвај остануваат без опции кога е во прашање игри со дилери во живо. Играњето во живо е уште попријатно од играњето на вистинска маса или типичен RNG наслов. Изгледа дека албанските играчи претпочитаат класични игри со карти и игри на маса. Има низа живи верзии на игри како рулет, бакара, Mahjong, Monopoly life, Deal или No Deal игри и многу повеќе. Учеството во игра во реално време против вистински дилер е забавно. Многу играчи имаат тенденција да ги истражуваат следните наслови.

Рулет во живо

Рулет во живо вклучува обложување пари на бројот на тркалото со најголема веројатност за победа. Се игра во реално време со вистински дилер. Играчите можат да ги видат точните постапки на дилерот во живо додека го врти тркалото и ја фрла топката.

Бакара во живо

Во живо бакара, играчите можат да ги искористат своите шанси на три опции: вратоврската, банкарот или играчот. Вообичаено, играчот треба да одлучи на која страна да се обложи пред да се поделат картите. Главната цел е да се предвиди која страна има највисок резултат.

Монопол во живо

Монопол во живо е уште една игра со вртење тркала каде што домаќинот врти вертикално монтирано огромно тркало. Играчите треба да го предвидат сегментот на тркалото што ќе се појави веднаш штом ротирачкото тркало ќе застане.

Во живо Mahjong

Live Mahjong е игра со 4 играчи каде од играчите се очекува да формираат спој со плочки за да постигнат највисоки поени. За да победи, играчот треба да формира четири сета и еден пар од овие плочки.

Договор во живо или без договор

Договор во живо или без договор спаѓа во категоријата Evolution Gaming. Овде, обложувачите вртат трезор со 3 ролни врз основа на генератор на случаен број. Најголемата награда на базен се множи со 75x до 500x за секое вртење.

Популарни казино игри во живо во Албанија
Врвни провајдери на софтвер за албански казина во живо

Врвни провајдери на софтвер за албански казина во живо

Игрите за коцкање во живо не можат ефикасно да работат без развивач на софтвер. Playtech, NetEnt и Microgaming доминираа на онлајн пазарите за коцкање во Албанија.

Playtech

Playtech е еден од најдобрите развивачи на софтвер во индустријата за коцкање низ целиот свет и врвен провајдер на игри во живо во Албанија. Компанијата започна во 2000 година и, со текот на годините, стана најдобар продавач на софтвер за казино во живо за повеќето локации за коцкање во Албанија и централна Европа. Продавачот на Playtech обезбедува игри како рулет и блек џек меѓу другите игри. Најценетите титули на компанијата се Speed Roulette, Single-Zero Roulette, Baccarat Squeeze, Baccarat 7 Seat и Prestige Roulette Lite.

NetEnt

Кога зборуваме за iGaming компании со дилери во живо, NetEnt не може да се изостави. NetEnt е врвен премиум провајдер на дигитални игри во живо на албански и азиски сајтови за коцкање. Се нарекува и продавач од светска класа во онлајн игрите. Некои од игрите што ги генерираат за веб-страниците за коцкање вклучуваат рулет, блек џек, игра на зарове и човеч.

Microgaming

Microgaming е компанија за онлајн софтвер за коцкање со седиште во Даглас, Островот Мен. Од нејзината инаугурација во 1994 година, компанијата напојуваше стотици казина и покер соби. Неодамна, таа навлезе на албанскиот пазар како главен снабдувач на игри во живо како што се Casino Hold'em, live blackjack и рулет.

Врвни провајдери на софтвер за албански казина во живо
Најдобри бонуси во албанските казина во живо

Најдобри бонуси во албанските казина во живо

Бонус е форма на поттик што им се нуди на клиентите на казино да ја зголемат нивната акционерска моќ или субсидирам. Платформите за игри во живо во Албанија рапидно се зголемуваат што ја објаснува конкуренцијата. За да ги надминат конкурентите, веб-страниците за коцкање нудат различни видови бонуси кои играчите ги сметаат за неодоливи. Секоја веб-страница за коцкање има уникатни бонуси прилагодени специјално за нови и постоечки играчи. Најдобрите бонуси за казино во Албанија вклучуваат.

Бонуси за добредојде

На бонусот за добредојде е најнаселен тип на бонус во повеќето онлајн казина во Албанија. За клиентите да го добијат бонусот за добредојде, тие треба да го стават првиот депозит на платформата за коцкање во повеќето случаи. Некои сајтови обезбедуваат бесплатни игри покрај паричниот бонус. Процентот на бонуси за добредојде варира од една до друга веб-локација.

Бонус без депозит

А бонусот без депозит е на врвот на листата на најдобри бонуси понудени од албански дилери во живо. Овој тип на депозит им овозможува на играчите да ја вкусат длабочината на коцкањето без да ги ризикуваат своите тешко заработени пари. Во овој случај, играчите не бараат да поднесуваат кредитни или дебитни картички. Сè што им треба е само да ја отворат сметката и да ја активираат. Забелешка, без депозит доаѓа со свои ограничувања. На пример, ако веб-локацијата за коцкање му даде на играчот 50 долари за играње, играчот ќе биде ограничен на некои игри. Барањата за обложување, исто така, имаат тенденција да бидат малку строги со овој бонус.

Бонуси за лојалност

Бонуси за лојалност обично им се доделуваат на посветените членови на казиното. Секој пат кога играчот ќе депонира одредена сума, му се доделуваат поени кои се акумулираат со текот на времето. Поените може да се користат за играње други игри или повлекување откако ќе се достигне одредено ограничување.

Бонуси за упатување

Кога некој играч воведува друг играч на веб-локација, тие се наградени бонуси за упатување. Некои сајтови имаат барања за бонуси за упатување. На пример, некои веб-локации ќе бараат од упатените играчи да депонираат одредена сума пред да се ослободи бонусот.

Најдобри бонуси во албанските казина во живо
Како да ги барате овие бонуси

Како да ги барате овие бонуси

Бонус за добредојде се бара откако играчот ќе го направи првиот депозит. Ова е централниот услов за овој тип на бонус за албанските казина во живо. Бонус за лојалност се бара со континуирани депозити. Бонусите за упатување може да се бараат со поканување повеќе пријатели со користење на врски. За бонуси за упатување, поканетите играчи треба да направат депозити пред бонусот да биде награден. Не се бара бонус за депозит со отворање сметка и нејзино активирање. Сите бонуси имаат услови за играње или обложување кои мора да се исполнат пред да се побара награда.

Како да ги барате овие бонуси
Играње со вистински пари во Албанија

Играње со вистински пари во Албанија

Онлајн коцкањето може да биде доста возбудливо кога играте со вистински пари. Кога се коцкате со вистински пари во албанските казина во живо, тоа мора да се прави со претпазливост. Прекумерното коцкање може да донесе социјални проблеми како невработеност или зголемена сиромаштија. Повеќето казина нема да го истакнат влијанието на вложувањето вистински пари на сајтовите за коцкање. Ова е најголемата причина зошто албанската влада ги засили процедурите за лиценцирање за странските инвеститори. Пред да играте со вистински пари, важно е да се набљудуваат ограничувањата на сметката. Количината на пари што играчот ја има во својата банка ги одредува вкупните игри што треба да се играат во движење.

Регулативата на албанските онлајн казина им дава на играчите задоволство од коцкањето и заштита на парите од измамници. Според статистиката за коцкање, влоговите со вистински пари се најпрофитабилни за албанските играчи. Добивките ги возбудуваат играчите, па затоа сакаат да се обложуваат повеќе. Бесплатните игри можат да победат, но барањата за обложување често се премногу строги.

Играње со вистински пари во Албанија
Најдобрите начини на плаќање во живо во казино во Албанија

Најдобрите начини на плаќање во живо во казино во Албанија

Во светлината на зголемениот број на живи казина во Албанија, важноста на брзи и сигурни начини на плаќање не може да се прецени. Многу финансиски провајдери денес ги олеснуваат трансакциите со коцкање, што им го олеснува на гејмерите кои претпочитаат виртуелни трансфери на пари наместо размена на готовина. Повеќето средства за плаќање што ги нудат веб-страниците за коцкање даваат ексклузивна заштита на нивните играчи. Визите, дебитните и кредитните картички прифаќаат локална валута (албански Лек/ALL) што е плус за играчите во Албанија.

Виза картички

Употребата на Виза картички како што се дебитни, кредитни и мастер картички се вообичаени на сајтовите за коцкање низ цела Албанија. Тие им служат и на локални и на меѓународни играчи. Многу играчи користат виза картички бидејќи се удобни и безбедни. Депозитите и повлекувањата се брзи бидејќи се обработуваат во рок од 2 дена.

PayPal

Леснотијата на плаќање е многу клучна во онлајн казина, и тоа е причината најмногу студиата за казино во живо имаат интегрирани начини на плаќање со PayPal во нивниот систем. Играчите можат да прават депозити со неколку бришења на нивните мобилни телефони и плаќањата се моментални. PayPal ги почитува протоколите за заштита на податоците, што е дополнителна предност за виртуелните гејмери.

Банкарски трансфер

банкарски трансфер можеби не е најпопуларниот начин на плаќање во казината за игри во живо во Албанија. Но, поради зголеменото ниво на виртуелни игри, онлајн банкарството може да стане еден од најпосакуваните методи. Банките со онлајн портали се сигурни и безбедни.

Скрил

Skrill е омилен е-паричник меѓу коцкарите. Надоместоците за трансакцијата се релативно ниски, а процесот на плаќање е ефикасен и моментален. Генерално е побезбедно да се врши трансакција со Skrill бидејќи не се потребни банкарски информации за време на наплатата.

Биткоин

Биткоин добива на сила во Албанија, а со сложените алгоритми безбедноста на трансакциите е зголемена. Повеќето играчи претпочитаат Биткоин затоа што гарантира целосна анонимност. Процесот на верификација е исто така многу брз и се врши електронски. Играчите не треба да добиваат сметки за комунални услуги или изводи од банка за да направат трансакција.

Популарни локални начини на плаќање во Албанија

Играчите се одлучуваат да прават трансакции без да бидат надгледувани од властите. Bitcoin, Ethereum и Litecoin се остварливи опции за овие играчи. Многу малку играчите го користат методот eWallets како што се Webmoney, Paypal, Skrill, ecoPayz и Neteller. Некои од овие е-паричници лесно би можеле да бидат пронајдени од албанските локални власти бидејќи се поврзани со кредитни/дебитни картички или банкарски сметки.

Речиси е невозможно коцкањето поврзано со интернет да остане незабележано во Албанија. Граѓаните не треба да депонираат со начини на плаќање каде парите се движат во и од нивните локални банки. Властите може да го користат за да го следат секој дилер на казино во живо што не е лиценциран во оваа јужноевропска нација. Се подразбира дека кредитните и дебитните картички се исклучени. За да бидат на побезбедната страна на законот, на играчите им се препорачува да користат еднократни ваучер-картички како Paysafecard и криптовалути, кои тешко се следат. Криптоните како Bitcoin, Ethereum и Litecoin не се поврзани со ниту една банка.

Најдобрите начини на плаќање во живо во казино во Албанија
Закони и ограничувања во Албанија

Закони и ограничувања во Албанија

Коцкањето, генерално, е ограничено во Албанија. Единицата за следење на коцкањето, под Министерството за финансии, е тело одговорно за регулирање на активностите на коцкањето и оданочувањето. За некој да биде на подобрата страна на законот тој/таа треба да размисли да се регистрира само на лиценцирани сајтови за казино.

Онлајн коцкањето не е ниту легално на албанска територија, ниту е регулирано. Многу меѓународни дилери на коцкање преку Интернет се насочени кон оваа земја, но нивните напори се покажаа како залудни. Повеќето од овие странски страници се на црната листа или интернет провајдерот е блокиран, што ги спречува играчите да се логираат со албански IP адреси. Сепак, албанските власти се уште се во разговори за да видат како во иднина би можеле да донесат добро насочен заклучок во врска со онлајн коцкањето.

Акти за коцкање во Албанија

Законот за коцкање во Албанија бр. 155/2015 беше донесен од парламентот во 2015 година. Воведени се нови регулативи и ограничувања за игрите на среќа. Уредбата го поддржа воспоставувањето на Централен систем за мониторинг кој поврзува електронска опрема за коцкање за надзор и пресметка на даноците. Оданочувањето беше поставено на 15% месечен промет и годишен обрт од 3% за сите производи, освен за казина поврзани со земјиштето.

Во 2016 година, Новоматик ја купи Лотарија Комбетаре, операторот на Националната лотарија кој има мандат да ја води националната лотарија до денес. Режимот за данок на коцкање подоцна беше изменет од мнозинството во парламентот. Во овој случај, од копнените дилери се бараше да платат 15% од бруто добивката наместо 15% од прометот. Овој закон за оданочување стапи на сила во јануари 2019 година.

Парламентот, исто така, донесе закон за ограничување на копненото и онлајн коцкањето надвор од различни одредени области. Законот, Законот бр. 75/2018, не само што забранува малопродажни места за обложување, туку и салони за машини за игри во близина на домови и интерактивно (казино во живо) коцкање. Законот што го ограничуваше онлајн коцкањето беше спроведен во јануари 2019 година.

Закони и ограничувања во Албанија

Faq

Се што треба да знаете за казината

Дали добивките од казиното во Албанија се оданочуваат?

Сите добивки од коцкање се оданочуваат освен ако не се под 30.000 Леки. Наградите во опсег од 30.001-150.000 Лека подлежат на данок од 13%. 150.001 Лек и повеќе се оданочуваат со 23%.

Дали е безбедно да се игра во казина во Албанија?

Играњето во албанските казина е секогаш безбедно бидејќи сајтовите за коцкање се лиценцирани од владата. Исто така, се препорачува да се процени легитимноста на казината пред да се депонира кој било износ. Некои од начините за оценување на казината се со евалуација на информациите за лиценцирање и проверка на прегледите на клиентите.

Може ли да платам со евра во живо казина во Албанија?

Да, повеќето албански казина во живо прифаќаат евра наместо локална валута (ALL).

Дали казина во живо се легални во Албанија?

Иако повеќето сајтови за онлајн игри беа забранети во 2019 година, само целосно лиценцираните казина во живо се легални во Албанија. Управата за надзор на коцкањето ги цензурира сите нелиценцирани локации за коцкање во Албанија.

Кој може да добие лиценца за онлајн коцкање во Албанија?

Има строги правила за компаниите кои треба да добијат лиценци за коцкање во Албанија. Прво, компанијата или стекнувачот на лиценцата не треба да имаат никакви криминални досиеја. Второ, операторот не требало да има долг во последните 10 години. Доколку инвеститорот ги исполнил горенаведените услови, може да ја добие лиценцата за работа.

Која е возраста за онлајн казината во Албанија?

Законската возраст за коцкање е 18+ и 21+ за казина

Дали туристите можат да се обложуваат во онлајн казина од Албанија?

Да, меѓународните играчи можат да се обложуваат на албански платформи. Сепак, играчите мора да се придржуваат до правилата за регулирање поставени од јурисдикциите во Албанија и операторот на казиното.

Дали туристите можат да играат во казината во Албанија?

Да. Туристите можат да играат во локални казина според Управата за надзор на коцкање. Неправилностите на коцкање се забранети со закон, па затоа туристите се казнуваат од органите за спроведување на законот во случај на таква инциденца.

Дали биткоин казината се легални во Албанија?

Биткоинот не е регулиран во Албанија, што значи дека казината го користат како начин на плаќање без никакви ограничувања. Во Албанија има неколку казина за биткоин, но тие се нерегулирани што може да биде ризик за играчите.

Колку време ќе биде потребно за да ги добијам моите добивки?

Брзината на исплата зависи од специфичниот начин на плаќање избран од играчот. Исто така, на казиното му требаат еден до два дена за да ја потврди трансакцијата. Но, ова зависи од тоа колку е зафатен одделот за каса. Некои методи како е-паричници и криптовалути дозволуваат инстант трансакции додека на банките може да им требаат еден до три работни дена.