Вести

October 17, 2022

Следење на корените на пазарот на живи казино

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherRajesh NairResearcher

Дефиницијата за казино во живо е едноставно онлајн казино што им овозможува на гејмерите да играат против други играчи во реалистично опкружување. Студијата за казино во живо се управувани од професионални дилери и презентери на картички, со сееднонасочни камери со очи со јастреб што им даваат на играчите целосно видео од студиото. 

Следење на корените на пазарот на живи казино

Но, до каде дојде казино индустријата во живо? Каква е сегашната состојба и како изгледа иднината? Ова брзо читање одговара на сите овие прашања, плус многу други. Но, пред сè, прочитајте го длабинскиот преглед на казино во живо овде на LiveCasinoRank за да ја пронајдете најсигурната локација за игри. 

Брз поглед на историјата на казиното во живо

Пазарот на казино во живо е релативно нова идеја. Ако ништо друго, индустријата ги влече своите корени од 1994 година, кога Microgaming ја лансираше првата онлајн казино игра. Три години подоцна, беше направен првиот обид да се основа казино во живо. Сепак, компјутерските и интернет технологиите сè уште беа во своите мали чекори, што ја прави идејата нереална. 

Но, и покрај очигледните предизвици, индустријата не се откажа. Како што технологијата продолжи да напредува, првата целосно опремена игра со казино во живо беше лансирана во раните 2000-ти, отворајќи го патот за експлозијата на индустријата за iGaming. Но, сепак, играчите можеа да пристапат само на неколку игри на маса, особено блек џек и покер.

Денес, индустријата за казино во живо порасна и стана пазар од повеќе милиони долари. Секое онлајн казино кое самопочитува ќе им овозможи на гејмерите да играјте казино игри во живо од врвни провајдери на софтвер Како Evolution, Ezugi, NetEnt, итн. Дури е точно да се каже дека казината во живо беа „штедачи на живот“ кога повеќето копнени казина беа затворени на врвот на Ковид-19. 

Мобилната технологија превзема

Настрана историјата, време е да се погледне еден од најзначајните движечки фактори зад подемот на игрите во казино во живо, мобилната технологија. Интересно е тоа што првиот мобилен телефон беше претставен во 1973 година од Motorola. Но, овој телефон беше тежок, тежеше 2 килограми.

Во меѓувреме, првата генерација на мрежа (1G) беше комерцијално воведена во 1979 година. Оваа технологија подоцна се подобри во 1991 година со лансирањето на 2G или GSM. Но, дури и со 2G, гејмерите не можеа играјте онлајн казино игри поради малата доцнење и брзината на преземање. Ова доведе до воведување на 3G во 2001 година, што понуди поголем капацитет за податоци и брзини на пренос. 

На патот, беше очигледно дека 3G беше преоптоварен од мобилните апликации со bandwidth-hog. Решение? Објавувањето на 4G во ноември 2009 година. Оваа мрежа од четврта генерација нуди врвни брзини на преземање и испраќање од 100 MB/s и 50 MB/s, соодветно. Запомнете, уредите со Android и iPhone што ја менуваа играта беа објавени во 2008 и 2007 година. 

Не застана тука; 5G беше лансиран во 2019 година, ветувајќи поголема брзина на преземање и латентност дури и од домашната Wi-Fi. Максималната брзина на преземање за 5G е огромни 2,5 GB/s со максимална брзина на преземање од 1,25 GB/s. Ова е дефинитивно добра вест за играчите и операторите на онлајн казино. И погоди што? 6G веќе се готви!

Зголемени прописи за коцкање ширум светот

Дури и со напредната мобилна технологија, пазарот на казино во живо не би бил таму каде што е без владина поддршка. Претходно, беше „табу“ да се коцка преку Интернет или во копнено казино. Но, бидејќи владите бараат дополнителни приливи на приходи, станува јасно дека легалното коцкање е тука да остане. 

Земете ги САД, на пример. Секоја форма на коцкање е нелегална од ПАСПА (Закон за заштита на професионални и аматерски спортови) во 1992 година. Но, во 2018 година, судството го поништи овој закон, наведувајќи ја дискриминацијата на коцкањето против повеќето држави. 

Пресудата значеше дека коцкањето сега е легално на федерално ниво, иако поединечни држави може да го легализираат или криминализираат. Во моментов, онлајн коцкањето е легално во најмалку 20+ држави, а онлајн казина се легални во шест. Сега тоа е огромен напредок за земја за која се знае дека е непријателски настроена кон игрите. 

Други катализатори за онлајн коцкање

Покрај мобилната технологија и легалното коцкање, други витални случувања доведоа до раст на индустријата за казино во живо. За почеток, повеќето оператори на онлајн казино инкорпорираат инфраструктура базирана на облак во нивните системи. Оваа технологија обезбедува поголема приспособливост и перформанси и им овозможува на гејмерите да играат каде било на кој било уред. Накратко, играчите можат да продолжат да ги вртат ролните на различни уреди без да го изгубат напредокот во играта или да инсталираат некоја апликација. 

Виртуелната реалност (VR) е уште една иновација што ја менува играта која ќе ја однесе индустријата понатаму. Со VR слушалки, играчите се фрлаат директно во центарот на акцијата без да стапнат во копненото казино. Gonzo's Quest Treasure Hunt од Evolution Gaming е одличен пример за тоа колку можат да бидат извонредни VR игрите. Со VR режимот на играта, ќе се чувствувате како да трчате заедно со шпанскиот истражувач, зголемувајќи ги вашите перформанси. 

Во меѓувреме, финансирањето на казино во живо стана супер едноставно, благодарение на огромен број нови опции за плаќање. Без разлика дали користите е-паричници како PayPal и Skrill или криптовалути како Bitcoin и Bitcoin Cash, депозитите се инстант без никакви прашања. И ако сте нов клиент во казиното, најверојатно добијте дарежлив пакет за добредојде

Доминацијата на еволуцијата ќе продолжи

Evolution е многу успешен агрегатор на содржини со најмногу 11 студија. Evolution неодамна купи и врвни агрегатори на казино во живо како NetEnt и Ezugi, елиминирајќи ја жестоката конкуренција од овие двајца. Друга работа, рулетот на молња на компанијата се смета за еден од најуспешните казино игри во живо

Но, Evolution не е единствениот успешен развивач на содржини во живо. Играјте игри во живо како Bonus Baccarat и Sic Bo од Microgaming. Playtech, за кој се верува дека е првиот што лансира казино во живо, е уште една одлична опција. Генерално, постојат многу игри во живо во казино за да изберете од овие денови. Тоа е уште еден доказ за просперитетниот пазар на казино во живо.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр
2024-04-17

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр

Вести