Совети за бакшиш во казина

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
Fact CheckerClara McKenzieFact Checker

Давањето бакшиш на дилерот отсекогаш било предмет на поделба меѓу играчите на казино. Додека некои играчи тврдат дека дилерите треба да живеат во рамките на нивните плати, други тврдат дека давањето бакшиш на дилерот го подобрува нивното севкупно искуство со коцкање. Значи, кој аргумент е точен?

Оваа статија дискутира зошто, кога и колку играчите на казино во живо треба да му даваат бакшиш на крупието. Патем, не се работи за поткупување на дилерот во живо за да ве фаворизира на маса.

Совети за бакшиш во казина

Што е бакшиш во живо во казино?

Како што сугерира името, давањето бакшиш на дилерот е да му дадете на дилерот сума пари за да го цени позитивното искуство со игри. Иако повеќето играчи претпочитаат да му дадат бакшиш на дилерот откако ќе освојат значителна сума, други можат да даваат бакшиш само затоа што дилерот е достапен или имаат пари да изгорат во казиното. Накратко, давањето бакшиш од дилер не е задолжително кога играте онлајн казино игри во живо, иако тоа е дел од добриот бонтон во казиното.

Но, пред да му дадете бакшиш на дилерот, неопходно е да се запознаете со спецификите на земјата. На пример, бакнување на живи дилери во Северна Америка е вообичаена практика во казината во Лас Вегас. Но, од друга страна, играчите до неодамна не можеа да даваат бакшиш на дилерите во Обединетото Кралство. Уште полошо е во Европа, како бакшиш живи дилери во Европа останува ретка или дискретна практика. Значи, дознајте за правилата за бакшиш во регионот за да избегнете привлекување на несакано внимание од другите играчи.

Како да советувате во казина во живо

Давањето бакшиш на дилерот е релативно едноставен процес. Ќе видите копче „Совет“ во најдобрите казино игри во живо што ја дозволува оваа практика. Вообичаено, играчите можат да му даваат бакшиш на дилерот во повеќето игри со карти од Ezugi, вклучувајќи ги и OTT Roulette, Jackpot Roulette, Unlimited Blackjack, Live Casino Hold'em и многу други. Исто така, можете да му дадете бакшиш на дилерот за повеќето наслови на Evolution Gaming и Playtech.

Но, давањето бакшиш на дилерот е малку поинакво во копнено казино. Постојат различни процедури за бакшиш од дилер кога играте игри на маса како што се блек џек, рулет, бакара и глупости. Во повеќето случаи, давањето бакшиш на дилерот вклучува директно предавање на чиповите или ставање страничен облог до вашиот сопствен облог. Многу играчи претпочитаат да се обложуваат за крупието бидејќи сметаат дека крупието ќе навива за нив да победи во текот на целата сесија, што е погрешно.

Во меѓувреме, дали знаевте дека играчите на казино можат да бакшиш и на придружникот на автоматот? Тука е работата; играчите можат да му дадат бакшиш на машинскиот придружник ако реагираат веднаш кога машината не функционира. Играчите, исто така, можат да му дадат бакшиш на придружникот на автоматот откако ќе зграпчат пијалок или ќе ја држат машината додека играчот го користи тоалетот. Но запомнете дека големината на врвот варира во зависност од времето кога сте биле отсутни.

Причини да го советувате дилерот

Во динамичниот и често возбудлив свет на казино игри во живо, практиката на давање бакшиш во казина игра интегрална улога, честопати занемарена од многу играчи. Давањето бакшиш на дилерот, вообичаен гест во доменот на бакшишот во живо во казино, се протега надвор од обичната традиција. Тоа е одраз на бонтон, благодарност, а понекогаш и стратешка игра. Оваа статија истражува различни причини за бакшиш на дилерот, истражувајќи како овој чин може да ја подобри не само атмосферата на масата, туку и потенцијално да влијае на квалитетот на вашето искуство со игри. Без разлика дали сте искусен коцкар или нов во казината во живо, разбирањето на нијансите и придобивките од бакшишот може да додаде дополнителен слој на уживање во вашите посети на казино.

Знак за добар гест

Не давајте бакшиш на дилерот затоа што ви е жал што тие работат на нивните позиции. Работата е што повеќето од нив веројатно заработуваат повеќе од вас. На пример, дилер кој работи во студијата Evolution во САД заработува 20 до 25 долари на час. И тоа ги исклучува другите пакети како бесплатни ручеци, медицинска заштита, патувања за одмор и многу повеќе. Затоа, бакшиш на дилерот во живо затоа што си добра личност и ја цениш нивната работа во индустријата за забава.

Тоа е дел од бонтон во казиното

Ако првата причина за бакшиш од дилер не ве убедила да му дадете бакшиш, оваа треба. Давањето бакшиш на крупието е универзално прифатена практика на казино. Може да сфатите дека скоро сите играчи во копнено казино го навестуваат дилерот откако ќе постигнат победа. Затоа, не бидете чудни. Дефинитивно треба да го средите дилерот кога ќе ви даде директно флеш во Caribbean Stud.

Создадете добар однос со дилерот

Исто како и секој друг човек во услужната индустрија, дилерот на казино во живо ќе биде среќен ако му покажете љубезност и дарежливост. Преку овие совети дилерите го финансираат својот раскошен начин на живот. Направете го дилерот среќен и тој со задоволство ќе ги реши сите проблеми што можеби ги имате на масата или автоматот. Кој не би бил задоволен играјќи на маса за казино во живо каде што дилерот постојано се смешка?

Давањето бакшиш на дилерот ви дава среќа

Ова е заблуда на познатиот коцкар во светот на коцкањето. Некои суеверни играчи веруваат дека давањето бакшиш на дилерот им дава среќа на масата за казино во живо. Не е јасно дали дилерите го создале овој мит, но некои играчи мислат дека секогаш функционира. Обидете се да го отфрлите крупието и видете дали тоа носи добри вести во вашата игра.

Колку треба да нарачаат играчите во казино?

Мора да си го поставувате ова вообичаено прашање до овој момент. Едноставниот одговор е дека не постои единствена сума за бакшиш на дилерот. Наградувањето на дилерот зависи од големината на вашиот џеб и вашата дарежливост. Може да му дадете бакшиш на дилерот 10 или 100 долари откако ќе освоите 1.000 долари на маса за блек џек во живо. Тие нема да се жалат затоа што можете дури и да одлучите да не им дадете бакшиш.

Но, тоа не треба да значи дека треба да му дадете бакшиш на дилерот повеќе од доволно. Ако играта има минимално ограничување на облогот од 25 долари, давање бакшиш на чипови од 5 долари на дилерот би требало да биде подобра опција. Исто така, запомнете дека повеќето казино игри во живо имаат странични облози, кои можете да ги користите за бакшиш на крупието. И ако облогот победи, треба да им дадете бакшиш од 3% до 5%.

Не плашете се да советувате

Во копнените казина има различни членови на персоналот, а не сите се крупиери. Некои од персоналот вклучуваат сервери за пијалоци, придружници во ресторани и персонал за безбедност. Ако добивате одлична услуга од некој од овие вработени, добро е да им дадете бакшиш. Важно е да се напомене дека повеќето од овие вработени заработуваат помеѓу 2 и 3 долари на час, така што вашите совети можат да направат значителна разлика. Сепак, од суштинско значење е да практикувате правилно управување со парите додека се коцкате, затоа немојте да давате бакшиш на сите што обезбедуваат добра услуга. Запомнете дека секоја монета што ќе ја изгубите се брои. Но, во ред е да дадете бакшиш на дилер кој ви обрнува внимание и со него е пријатен да разговарате.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Како да станете дилер во казино во живо?

Како да станете дилер во казино во живо?

Казино игрите во живо ја преземаат сцената на iGaming, благодарение на нивното извонредно и реално искуство со игри. Но, за овие игри да стигнат таму каде што се, дилерите во живо ја одиграа својата улога. Тие се одговорни да ги пречекаат играчите и да направат да се чувствуваат како дома.