Како да се игра Soft 17 во онлајн блек џек со дилер во живо

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
Fact CheckerClara McKenzieFact Checker

Ако сте искусен играч на казино, тогаш блек џек софт 17 не ви е непознат термин. Обично, играчите се збунети помеѓу стоење, удирање и удвојување кога ќе наидат на оваа рака. Значи, овој водич детално ја објаснува оваа стратегија за блек џек и како точно да се игра.

Како да се игра Soft 17 во онлајн блек џек со дилер во живо

Што е правилото Soft 17?

Мека 17 рака или S17 е која било рака во а блек џек игра со кец претставен како 11. На пример, рака со кец+6 или кец+3+3 се смета за мека 17. Истото правило важи и за рака со кец+2+2+2.

Накратко, основната стратегија за играње рака со кец+6 се разликува од рака со 10+7. Иако вкупниот број на двете раце е 17, првиот нема ас. Затоа, тоа се смета за тешко 17 во светот на блек џек.

Важно е да се напомене дека имањето кец на десетка во раката ви ја овозможува многу потребната флексибилност на масата за блек џек. Тоа е затоа што може да се брои како 1 или 11, што ви овозможува просторијата да го промените вкупниот број на рака.

Како да се игра мека 17 рака

Како што беше кажано претходно, повеќето играчи не знаат што да прават кога ќе им биде поделена оваа рака. Но, не грижете се бидејќи можете да направите една од следниве работи:

  • Немој да стоиш
  • Двојно намалете кога картата на крупието е од 3 до 6. Во игра со една палета, двојно надолу кога е од 2 до 6.

Ако не знаете, стоењето во блек џек се однесува на задржување на вкупниот број и завршување на вашиот ред. Можете исто така да погодите со барање од дилерот за дополнителна картичка. Меѓутоа, ако надминете 21 година, ќе пукнете и ќе ја изгубите раката.

Не стојте на S17

Основната блек џек стратегија против оваа рака на a онлајн казино во живо е никогаш да не стои, без оглед на картата на дилерот. Додека повеќето играчи веруваат дека стоењето на 17 е добар потег, всушност е спротивно затоа што на крајот може да изгубите повеќе пари отколку да удирате.

Сè уште не сте убедени, нели? Добро, некои казина бараат од дилерот да погоди мека 17. Причина? Работ на куќата неверојатно се зголемува. Значи подеднакво, играчот треба да удри во S17 наместо да стои.

Удвојување на S17

Многу почетници блек џек играчи не се удвојуваат затоа што не разбираат ништо за оваа стратегија. Но, тука е работата; треба да се удвоите за да поттикнете повеќе средства на масата, бидејќи крупието е поранливо на разбивање во оваа фаза.

Во игра со повеќе палети, треба да се удвои ако дилерот има нагорна карта со ниска вредност која се движи од 3 до 6. За игра со една палета, секогаш удвојува ако картата е 2 до 6.

Како мекото 17 правило влијае на работ на куќата

Како прво, работ на куќата е предноста во проценти што ја има куќата во сите облози што ги правите. Значи, да претпоставиме дека играта со блек џек има 0,50% предност на куќата; тоа значи дека куќата ќе си замине со 0,50 долари на секој облог од 100 долари што ќе го направите. Забележете дека ова е без разлика дали ќе победите или изгубите.

Сега, ако вашата просечна големина на облогот е 30 долари играјќи 50 раце на час, треба да ја пресметате вашата очекувана загуба на час. Подолу е математиката:

$30/рака x 50 раце/час x 0,50% = 7,50 $/час

Имајќи ги предвид овие бројки, дилерот што ќе го погоди S17 ја зголемува предноста на куќата за најмалку 0,2%. Колку и да е оваа бројка мала, таа ја зголемува вашата часовна загуба на околу 10,50 долари, според примерот погоре.

Заклучок

До овој момент, сега знаете неколку работи за правилото меки 17. Сепак, потребно е повеќе од само читање на хартија за да се совлада оваа стратегија. Затоа, започнете со заострување на вашите вештини за бесплатните демо верзии пред да ризикувате што било во дилерската соба во живо.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Што е Soft 17 во блек џек со дилер во живо?

Мека 17 во блек џек со дилер во живо се однесува на рака која се состои од кец и 6. Асот може да се вреднува со 1 или 11, со што вкупниот број е 7 или 17. Оваа флексибилност овозможува различни стратегии за играње.

Како да играм Soft 17 во онлајн Блек Џек?

Кога имате Soft 17, често е препорачливо да го погодите. Тоа е затоа што флексибилноста на Ас ви дава добри шанси да ја подобрите раката без ризик од рушење.

Дали дилерот стои на Soft 17 во игри со блек џек во живо?

Ова зависи од специфичните правила на играта блек џек во живо што ја играте. Некои игри бараат дилерот да застане на сите 17-ки, вклучително и меките 17, додека други бараат од дилерот да ги погоди меките 17.

Дали удвојувањето на Soft 17 е добра стратегија во блек џек со дилер во живо?

Удвојувањето на меките 17 може да биде добра стратегија, особено ако картата на дилерот е слаба (како 3 до 6). Тоа ви дава шанса да ги максимизирате вашите добивки кога дилерот е во понеповолна позиција.

Како правилото Soft 17 влијае на работ на куќата во живиот блек џек?

Правилото дека дилерот мора да удри на мека 17 малку го зголемува работ на куќата. Ова значи дека игрите каде дилерот стои на сите 17 обично нудат подобри шанси за играчот.

Броење карти во онлајн блек џек во живо

Броење карти во онлајн блек џек во живо

Блек Џек беше и ќе остане една од најиграните игри со карти и во онлајн и во физичките казина. Кога играте блек џек, треба да имате доволно среќа да ги добиете најдобрите карти и да освоите што е можно повеќе. Но, можете да ги зголемите вашите шанси за победа ако имате добра стратегија.

Во живо дилер Блек Џек вештини за управување со пари

Во живо дилер Блек Џек вештини за управување со пари

Без разлика дали во копнените казина или во живо онлајн казина, блек џек е навистина една од најомилените игри. Додека некои го играат поради одличната исплата, други го сакаат поради забавната игра и притисокот од другите играчи.

Дали табелите за Блек Џек од $1 постојат на сајтовите за онлајн казино во живо?

Дали табелите за Блек Џек од $1 постојат на сајтовите за онлајн казино во живо?

Блек Џек отсекогаш бил ѕвезда на масите во казино, а неговиот шарм не избледел во онлајн светот, особено во форматите на дилерите во живо. Додека играчите ја бараат возбудата на оваа класична игра од удобноста на нивните домови, често се поставува прашањето: Дали има маси за блек џек од $1 во живите онлајн казина? Ова прифатливо ниво на влог може да ја промени играта за многу ентузијасти. Во оваа статија, откриваме дали овие табели погодни за буџетот постојат и како тие се споредуваат со нивните колеги со повисоки влогови. Придружете ни се додека ги истражуваме сферите на онлајн блек џек, каде што стратегијата се среќава со среќата на крајот од картичката.

Добрите и лошите страни на онлајн блек џек во живо

Добрите и лошите страни на онлајн блек џек во живо

Секој љубител на коцкање е свесен за фактот дека блек џек има еден од најдобрите шанси од сите казино игри. Ако имплементирате стратегија за оваа игра, можете дури и да добиете мала предност пред казиното.

Митови за онлајн блек џек во живо кои треба да се отфрлат

Митови за онлајн блек џек во живо кои треба да се отфрлат

Блек џек во живо, со својот спој на вештина и шанса, стана камен-темелник на светот на онлајн казиното во живо. Неговата привлечност не лежи само во потенцијалот за големи победи, туку и во возбудата и стратешката длабочина што ги нуди. Сепак, како и со секоја популарна игра, блек џек е обвиткан во облак од митови и заблуди. Овие се движат од верувања за наместена игра до заблуди за броењето карти и влијанието на новите играчи. Оваа статија има за цел да ги отфрли овие митови, да фрли светлина врз реалноста на онлајн блек џек во живо и да им обезбеди на играчите појасно разбирање за тоа што да очекуваат на виртуелните маси.

Онлајн Блек Џек во живо наспроти Традиционалниот Блек Џек

Онлајн Блек Џек во живо наспроти Традиционалниот Блек Џек

Во текот на изминатите неколку години, онлајн казината во живо станаа новото нормално меѓу љубителите на онлајн обложувањето на глобален опсег. Но, сепак, има некои од вас кои сакаат да играат во копнени казина.

Онлајн Во живо Блек Џек Совети и трикови

Онлајн Во живо Блек Џек Совети и трикови

Блек Џек е една од најиграните игри со карти на глобално ниво. Во денешно време, со растот на онлајн казината, можете да уживате во блек џек користејќи го вашиот десктоп компјутер или дури и паметен телефон.

Приватен Блек Џек

Приватен Блек Џек

Во динамичниот свет на онлајн коцкањето, приватниот блек џек во казина во живо се појави како истакнато искуство, нудејќи мешавина од персонализирана интеракција, ексклузивност и класична привлечност на блек џек. Бидејќи онлајн игрите продолжуваат да се пресликуваат и понекогаш ја надминуваат возбудата на физичките казина, приватниот блек џек се издвојува по својот приспособен пристап, угостител за играчи кои бараат поинтимна и попрефинета средина за игри. Оваа статија ги истражува нијансите на приватниот блек џек, ниша, но сепак сè попопуларен аспект во пејзажот на онлајн казиното, привлечен особено за оние кои ја ценат приватноста, високите влогови и персонализираните искуства со игри.

Сите за онлајн живи дилери на Блек Џек

Сите за онлајн живи дилери на Блек Џек

Ако сакате да играте блек џек онлајн, веројатно сте слушнале за табели со дилери во живо. Тие табели се совршени доколку сакате да играте пореалистична верзија на играта, наместо роботските што се нудат во редовниот дел на казино.

Слотови во живо наспроти блек џек во живо - кој е подобар

Слотови во живо наспроти блек џек во живо - кој е подобар

Дали некогаш сте се запрашале која игра е подобра, помеѓу слотови во живо и блек џек во живо, настрана фактот дека казина во живо се супериорни во однос на копнените казина? Не можеме да кажеме која игра е супериорна сега, па ајде прво да разговараме подетално за секоја од добрите и лошите страни на играта.

Стратегија и совети за блек џек во живо

Стратегија и совети за блек џек во живо

Како и повеќето други казино игри, блек џек во живо е игра која многу се потпира на среќата. Без разлика колку сте експерт за играње блек џек во живо, ако имате лош ден, може да ја изгубите секоја игра што ја играте тој ден.