Водич за онлајн маса за рулет во живо

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
Fact CheckerClara McKenzieFact Checker

Постојат многу варијации на рулет, но во денешно време, одредена варијација позната како Live Roulette е во популарност. Ако не сте свесни за масата за рулет во живо и како да ја играте, тогаш не мора повеќе да се грижите за тоа.

Во овој водич, ќе ви кажеме сè што треба да знаете за онлајн масите за рулет во живо, вклучително и како да ја играте оваа казино игра и многу други работи. Затоа, продолжете да читате до крај за да дознаете повеќе.

Водич за онлајн маса за рулет во живо

Табела за рулет во живо

Отпрвин, единствените начини да се игра прекрасна игра на рулет требаше да одат во казино од реалниот свет или да играат на виртуелната маса за рулет на онлајн казино. Овие опции се сè уште достапни, но засега, исто така, постои можност да се играат масите на рулет во живо преку Интернет.

Модерни онлајн казина во живо ви дава можност да играте рулет во живо со помош на камера за да симулирате вистинско искуство со рулет на земја.

Сега можете да обложувате на маси за рулет во живо кои имаат вистински крупие што ја води играта и тркало за рулет во живо, сето тоа емитувано на вашиот мобилен или десктоп уред користејќи технологија за камера Ultra-HD, благодарение на тековниот развој на интернетот.

Распоред

Рулетот во живо не треба да биде премногу тежок за разбирање ако сте навикнати на вистинската маса за рулет. Кога играте на екран, масата за рулет има две посебни области за обложување. Внатрешните облози одат на долгата табела за обложување, додека надворешните облози одат на широката, нормална табела за обложување. Тркалото и крупието се наоѓаат на врвот на табелата.

Крупието го врти тркалото, ја испушта топката и го објавува победничкиот облог. Дилерот често ќе игра на вистинска маса во повеќето форми на казино во живо. Иако само дилерот и тркалото се навистина таму, може да откриете дека некои лобија за рулет во живо користат компјутерски генерирана табела за обложување.

Како да се обложувате во живо рулет

Лесно е да се постави облог на масата за рулет во живо: едноставно изберете ја претпочитаната сума на облогот (додека е поголема од минималниот облог во лобито), изберете го облогот што сакате да го поставите и кликнете на него. Дилерот во живо потоа ќе го признае вашиот облог и ќе ги постави вистинските чипови на масата за игри. За среќа, може да направите онолку облози колку што сакате кога играте рулет во живо.

Крупието ќе го заврти тркалото откако ќе се стават сите облози и ќе го објави победничкиот број. Ако вашиот облог успее, ќе бидете исплатени според коефициентот на облогот; сепак, ако изгубите, вашите чипови ќе бидат отстранети и вашата банка ќе биде исцрпена.

Внатре облози

Најчестиот тип на облог меѓу искусни играчи на рулет е внатрешен облог. Внатрешните облози се она што играчите на рулет ги користат за да постигнат големи добивки, дури и ако надворешните облози често се составен дел од нивниот вкупен план за обложување.

 • Директен облог: Ставете ги вашите чипови директно на еден број за директен облог.
 • Сплит облог: Ставете ги вашите чипови на линијата помеѓу „2 броја“ за да поставите сплит облог.
 • Уличен облог: За да направите облог „3 броја“, ставете еден или повеќе чипови на линијата на работ на таблата.
 • Облог во агол: Поставете ги вашите чипови на делот „4 броеви“ +.
 • Топ линија: Може да се обложувате на „0“, „1, 2, 3“, што е „4 цифри“
 • Кошница: Може да се коцкаат „0“, „00“, „1, 2, 3“ или „5 цифри“.
 • Двојна улица: За да обложите „6 броеви“, поставете ги вашите чипови на линијата на работ на филцовите за обложување.

Надворешни облози

Сите избори за обложување лоцирани надвор од масата на рулет се нарекуваат надворешни облози. Тука спаѓаат облозите за црвено-црни, непарни-парни и високи-ниски парни коефициенти 1:1, како и колоната со плаќање 2:1 и десетина облози. Достапни се вкупно 5 надворешни облози. Огромното мнозинството системи за рулет или стратегиите се засноваат на користење на „парни шанси“ надвор од облозите, вклучувајќи ги добро познатите техники Мартингал, кои ги вклучуваат системите Reverse и Grand Martingale, како и D'Alembert и Fibonacci.

 • Црвено/Црно: Со коефициент 1:1, се обложувате дали топката ќе слета на црвен или црн број.
 • Непарни/Парни: Со коефициент 1:1, се обложувате дали топката ќе слета на непарен или парен џеб.
 • Високо/Ниско: Последниот облог има шанси 1:1, а вие се обложувате дали топката ќе слета на број помеѓу 1 и 18 или 19 и 36.
 • Десетици: Шансите се 2:1, а вие избирате збир од 12 броеви од табела.
 • Колона: Со коефициент 2:1, овој облог се става на една од внатрешните колони за обложување и вклучува 12 броеви.

Специјални облози

Ако топката од рулет падне на „0“ или „00“, некои маси за рулет имаат специфични ограничувања што може да ве спречат да ги изгубите вашите облози „дури и пари“. Овие упатства важат само за облози на непарни, парни, високо-ниски или црвени.

 • Ла Партаж: Правилото „La Partage“ може да биде ефективно на масите за европски/француски рулет. Ако поставите надворешен облог на „дури пари“ и се појави нулата, ќе ви се врати половина од облогот.
 • Предавање: Фразата „предавање“ се користи на некои американски маси за рулет за да се однесува на истото правило како „La Partage“
 • Во затворот: Во споредба со „La Partage“, облогот En Prison е малку поинтригантен. Правилата на табелата ги замрзнуваат сите облози „дури и пари“ за следниот државен удар кога ќе се појави нулата, што ви овозможува уште една можност да победите.

Облози на соседите

За разлика од табелите за европски рулет, каде што секој сегмент од соседните броеви вклучува англиски превод, табелите за француски рулет често ги прикажуваат овие облози користејќи ги нивните оригинални француски наслови. Сите облози од соседите имаат 2,7% предност на куќата, но сите имаат различни шанси за победа.

Tiers du Cylindre Трето од тркалото

 • Вашите шанси да го добиете овој облог се 45,9%.
 • Со по еден чип на секој, мора да има шест поделени облози со еднаква вредност: 5/8, 10/11, 13/16, 23/24, 27/30 и 33/36.
 • Сите овие бројки се блиски соседи на тркалото на рулетот.
 • Тркалото ги има следните броеви како дел: 27-13-36-11-30-8-23-10-5-24-16-33.

Орфелини

 • Вашите шанси да го добиете овој облог се 24,3%.
 • Потребни се еден директен облог и пет поделени облози, секој со по еден чип со еднаква вредност.
 • Има директен облог на број 1, проследен со поделени облози на 6, 9, 14, 17, 20 и 34.
 • Овој облог се состои од две различни групи соседни броеви на два посебни сегменти на тркалото.
 • Овие броеви се нарекуваат Орфелин, бидејќи ниту тие, ниту некој од другите облози наведени овде ги вклучува.
 • Во едниот дел цифрите се 1-20-14-31-9, додека во другиот 17-34-6.

Voisins du Zero

 • Со овој облог, вашите шанси за победа се 32,4%.
 • Потребни се два облози во аголот и пет облози во поделени облози.
 • Ќе ви требаат два чипови на 0, 2 и 3.
 • Два чипови на аголот од 25 до 29.
 • Еден чип за следните поделени облози е 4/7, 12/15, 18/21, 19/22 и 32/35.
 • Сите ваши чипови треба да бидат со идентична вредност.
 • Оваа област на рулетот ги има следните броеви: 22-18-29-7-28-12-35-3-26-0-32-15-19-4-21-2-25.

Jeu Zero

 • Овој облог опфаќа опсег на броеви кои се блиску до 0.
 • Ќе обложите 1 чип на директен облог од 26 и 3 поделени облози од 0-3, 12-15 и 32-35.
 • За да се балансира овој облог, секој чип мора да има идентична вредност.
 • Може да се сретнете со „zero spiel naca“ на варијантите на германски рулет, за кои е потребен дополнителен чип за директен облог на број 19, што го прави овој облог со 5 чипови.

Ограничувања за обложување

Најлесен метод за да започнете со рулет или казино рулет во живо е да играте игри со ниски влогови. Тоа повлекува оддалечување од ВИП-масите, кои казината ги штедат за големите ролки. Можете лесно да откриете маси за рулет во живо со минимални облози од дури 0,10 долари, а некои казина исто така прифаќаат криптовалути со исклучително ниски облози, како BTC, BCH, ETH, DOGE, XRP и USDT.

Заклучок

Рулетот во живо станува познат на дневна основа, па затоа и почетниците брзо се приклучуваат. За тие играчи, го подготвивме овој водич за да имаат подобро разбирање за табелите за рулет во живо и другите основни поврзани информации.

Откако ќе ја прочитате статијата, можете да го започнете вашето патување со пријавување во казино. Ако не знаете многу за онлајн казина во живо, искористете ја можноста да изберете доверливо казино од списокот на CasinoRank.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Дали е вистински рулет во живо?

Да, рулетот во живо е навистина реален. Играте со дилер во реално време преку веб камера.

Дали масите за рулет во живо се поправени?

Не, Live Roulette не е наместен онлајн бидејќи казиното не мора да го прави тоа за да заработи пари, исто како што не е наместено лично.

Кој е најбезбедниот облог во рулет?

Во споредба со другите прогресивни системи на рулет како Мартингејл, стратегијата на Фибоначи е една од најбезбедните облози.

Кои се шансите за жив рулет?

Шансите може да се разликуваат од варијација до варијација. На пример, во европскиот рулет, има 32,43% и 31,58%, соодветно, за освојување на облог на дузина, со исплата од 2/1.

Добрите и лошите страни на онлајн рулет во живо

Добрите и лошите страни на онлајн рулет во живо

Казината во живо се во популарност благодарение на функцијата за дилер во живо. Со таа функција, можете да ги играте вашите омилени игри, како што е Live Roulette, со ново искуство. Ако не знаете ништо за Live Roulette, тогаш треба да го погледнете нашиот целосен водич за масите за рулет во живо.

Како да играте онлајн турнири во живо во рулет

Како да играте онлајн турнири во живо во рулет

Рулет е класична казино игра во која уживаат играчите ширум светот. Оваа игра на маса им нуди на играчите уникатен начин да ги тестираат своите вештини и среќа со само предвидување каде ќе слета топката штом тркалото ќе застане. Сепак, онлајн верзијата на играта еволуираше за да вклучува турнирски натпревари. Овие турнири додаваат возбуда на класичната игра бидејќи играчите се натпреваруваат за големи награди. Значи, овој водич разгледува што е онлајн турнир во рулет и придобивките од играњето на него. Исто така, дава совети и ресурси за победа на вакви настани. 

Како да изберете табела за рулет во живо погодна за играчите

Како да изберете табела за рулет во живо погодна за играчите

Рулетот во живо не е каква било казино игра во живо. Иако е едноставна за играње и се заснова на среќа, оваа игра има повеќе варијации кои можат да ја направат или да ја прекинат вашата сесија за игри. Покрај гледањето на типот на тркалото, гејмерите треба да земат предвид и критични фактори како што се границите на табелата, брзината и повеќе за да успеат. 

Како почесто да победите во рулет во казино во живо

Како почесто да победите во рулет во казино во живо

Играњето рулет во казино во живо е исто како и во кој било друг тип на казино. Единствената разлика ќе биде верзијата на дилер во живо (ако е достапна). Значи, како што знаеме, Рулетот е една од најиграните игри во историјата на коцкањето и многумина ја сакаат. 

Кое е најдоброто казино за рулет во живо за вас

Кое е најдоброто казино за рулет во живо за вас

Многу луѓе сакаат да играат во казина за рулет во живо, дури и ако има неколку други жанрови на онлајн игри во кои уживаат да играат. Во овој водич, ќе наведеме како да го изберете најдоброто казино за рулет во живо. Луѓето често даваат приоритет на удобноста пред сите други фактори, но казина во живо нудат не само најголема удобност, туку и различни други придобивки.

Најдобар рулет во живо со ниски влогови

Најдобар рулет во живо со ниски влогови

Играње рулет во живо на најдобрите казина во живо е забавно и лесно ако не мора да ја скршите банката. Рулетот, како што знаете, е игра заснована на среќа. Како таков, дури и најдобриот систем за обложување нема да ја спаси вашата кожа од работ на куќата. 

Најлошите стратегии за коцкање со рулет во живо

Најлошите стратегии за коцкање со рулет во живо

Рулетот е класика што го најде својот жив дигитален живот во онлајн казина во живо. Иако е игра која главно се заснова на шанса, многу играчи се обидуваат да го надмудрат тркалото со различни стратегии. Сепак, не сите стратегии се создадени еднакви. Некои од нив се сосема ризични, што ги води ентузијастичките играчи по патот на потенцијални загуби. Оваа статија фрла светлина врз некои од најлошите стратегии за коцкање со рулет што лебдеа низ светот на казино во живо. Разбирањето зошто овие стратегии не функционираат е од клучно значење, без разлика дали сте искусен играч или само го вртите тркалото за прв пат во онлајн сцената со рулет во живо.

Онлајн системи за рулет во живо

Онлајн системи за рулет во живо

Рулет во живо е можеби најпознатата игра во казино во живо бидејќи обезбедува различно ниво на возбуда. Тоа е затоа што играта го нуди она што играчите го сакаат, а тоа е забава. Во денешно време, рулетот во живо е во подем поради исклучително забавната функција за дилер во живо и поради зголемената популарност на онлајн казината во живо.

Разликите помеѓу рулет во живо и онлајн рулет

Разликите помеѓу рулет во живо и онлајн рулет

Рулетот е една од најпопуларните игри која се игра во големи размери. Затоа постојат неколку различни видови на рулет. Меѓу нив, можете да најдете рулет со дилер во живо и рулет преку Интернет. Можеби не ви е јасно кои се разликите меѓу нив и кој да изберете. 

Совети и трикови за онлајн рулет во живо

Совети и трикови за онлајн рулет во живо

Многу нови играчи се приклучуваат на онлајн казина во живо за да играат онлајн рулет во живо. Но, тие не знаат за некои профитабилни совети. Добивањето на рулет во живо не е толку комплицирано, бидејќи оваа игра главно се базира на среќа. Затоа го подготвивме овој водич за совети и трикови за рулет во живо.