Разликите помеѓу рулет во живо и онлајн рулет

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer

Рулетот е една од најпопуларните игри која се игра во големи размери. Затоа постојат неколку различни видови на рулет. Меѓу нив, можете да најдете рулет со дилер во живо и рулет преку Интернет. Можеби не ви е јасно кои се разликите меѓу нив и кој да изберете.

Ако ви е тешко да донесете одлука, тогаш не грижете се! Во овој водич, ќе ви ги кажеме разликите помеѓу рулетот во живо и онлајн. Продолжете да читате до крај за да дознаете повеќе.

Разликите помеѓу рулет во живо и онлајн рулет

Онлајн рулет

Функционира на ист начин како рулет во физичко казино. Вложувате пари на областа на рулетот каде што верувате дека ќе падне мала бела топка. Бројот на кој ќе слета и дали ќе слета на црно или црвено се само неколку работи на кои можете да се обложите.

Има различни видови онлајн рулет, вклучувајќи европски, американски и француски рулет, кои имаат мали разлики во распоредот и правилата на тркалата.

Европски рулет

Ова е најчестата верзија на онлајн рулет и има тркало со 37 нумерирани џебови од 0 до 36. Куќниот раб во европскиот рулет е помал во споредба со другите верзии, што го прави поповолен за играчите.

Американски рулет

Оваа верзија на онлајн рулет има тркало со 38 нумерирани џебови, вклучувајќи и дополнителни џебови од 00 до џебовите од 0 до 36. Овој дополнителен џеб го зголемува работ на куќата, што го прави американскиот рулет понеповолен за играчите во споредба со европската верзија.

Рулет во живо

А игра рулет во живо не се разликува многу од онлајн рулетот, но има некои неверојатни карактеристики, како што е дилер во живо. Оваа игра во врвни онлајн казина во живо го дава истото искуство како и копнените казина, но од вашата зона на удобност, што е токму она што го бараат повеќето коцкари. Следниве се некои од најчестите типови.

Европски рулет во живо

Главната игра на рулет во живо е несомнено Европски рулет во живо. На играчите им обезбедува најстандардни и ВИП табели од еден извор, што го прави најдоброто искуство со рулет во живо во светот на различни уреди.

Со интеракција во живо, дизајн лесен за корисниците и богати функции како автоматско играње, разговор и опширна статистика од која играчите можат да прават облози, искуството на онлајн игри во живо е исто толку автентично. Најдобрите 15 облози на секој играч се зачувуваат во сопственото лично мени, што го забрзува обложувањето за секого и го поедноставува сложеното обложување за поискусни играчи.

Рулет за осветлување

Најголемата маса за рулет во живо во светот, лично и онлајн, е сега Рулет за осветлување на Evolution, креативна и револуционерна наградувана рулет игра. Има впечатлива црно-златна арт-деко атмосфера и прилично енергичен и лесно разбирлив кориснички интерфејс, плус додава високо платени победи RNG Среќен број на секој круг на игри.

На облогот Straight Up, Lightning Roulette им нуди на играчите можност да освојат награди кои значително се множат. Помеѓу еден и пет среќни броеви се погодени од гром во текот на секоја рунда на игра, и тие добиваат двојно исплати кои се движат од 50x до 500x.

Големи разлики помеѓу онлајн рулет и рулет во живо

  • Реално наспроти виртуелна средина: Рулет со дилер во живо сè уште се игра онлајн, но има дилер во живо кој го врти тркалото во казино студио во реално време, додека онлајн рулетот е чисто виртуелна верзија што се игра на компјутер или мобилен уред со генератор на случаен број кој го одредува исходот .
  • Автентичност: Играта со рулет во живо нуди поавтентично искуство во казино во споредба со онлајн-рулет играта, бидејќи играчите можат да го видат дилерот во живо како го врти тркалото и можат да слушнат природни звучни ефекти како топка што скока и слетува во џебовите.
  • Социјална интеракција: Рулетот во живо овозможува социјална интеракција бидејќи играчите можат да разговараат со дилерот во живо, а понекогаш дури и со други играчи за време на играта. Ова му дава на играта социјална компонента што ја прави позабавна за играчите кои сакаат повеќе партиципативно искуство.
  • Темпо на игра: Рулетот во живо обично има побавно темпо во споредба со онлајн рулетот, бидејќи го следи ритамот на дилер во живо што го врти тркалото. Можно е играчите да треба да се воздржат додека другите играчи не ги стават своите облози и дилерот не го повика победничкиот број. Спротивно на тоа, онлајн рулетот може да биде побрз бидејќи облозите се ставаат електронски, а исходот се одредува веднаш од RNG.
  • Ограничувања за обложување: Бидејќи се вклучени дилери во живо и студиа за казино, оперативните трошоци се повисоки, па оттука минималните и максималните ограничувања за облози може да бидат повисоки кај рулетот во живо во споредба со онлајн рулетот.
  • Достапност: Онлајн рулетот е достапен 24/7 во повеќето онлајн казина, додека рулетот со дилер во живо може да има ограничено работно време во зависност од казиното и локацијата на студиото за дилер во живо. Рулетот во живо може да има и ограничени места на располагање на масата, што може да влијае на достапноста на играчите за време на шпицот.
  • Погодност: Онлајн рулет нуди погодност за играње од каде било, во секое време, на компјутер или мобилен уред со пристап до интернет. Игрите со рулет во живо нудат и погодности, но играчите можеби ќе треба да обезбедат стабилна интернет конекција за непречено проследување на видео, а играта може да биде ограничена на десктоп или мобилен уред.

Заклучок

Додека рулетот со дилер во живо и рулетот преку Интернет се обете форми на популарни казино игри, тие се разликуваат во однос на околината, автентичноста, социјалната интеракција, темпото на игра, границите на обложување, достапноста и практичноста. Играчите може да имаат различни преференции врз основа на нивните лични желби за пореално искуство во казино, социјална интеракција или удобност за играње од каде било. И двете опции имаат свои заслуги и можат да обезбедат пријатна игра со рулет за коцкарите.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
За

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Дали онлајн рулетот е ист како и рулетот во живо?

Не, начинот на кој се игра играта значително се разликува помеѓу овие две верзии. Онлајн игрите со рулет се водат од генератор на случаен број (RNG), но рулетот во живо го водат вистински дилери. Можете да дознаете повеќе за придобивките од играњето рулет во живо или онлајн овде на CasinoRank.

Која е разликата помеѓу онлајн и казино во живо?

Онлајн казина обезбедуваат игри кои им дозволуваат на гејмерите сами да уживаат. Ова укажува дека секој учесник ќе биде главниот фокус на игрите. Казино игрите во живо, од друга страна, обезбедуваат искуство со повеќе играчи. Ова е така што една игра може да прими многу учесници одеднаш.

Дали рулетот со дилер во живо ќе ја замени стандардната опција за онлајн игра?

Онлајн и дилер рулетот во живо обезбедуваат две различни искуства за играње. Сепак, рулетот со дилер во живо веројатно нема да го заземе местото на попопуларната онлајн игра. Сепак, секогаш постои можност.

Водич за онлајн маса за рулет во живо

Водич за онлајн маса за рулет во живо

Постојат многу варијации на рулет, но во денешно време, одредена варијација позната како Live Roulette е во популарност. Ако не сте свесни за масата за рулет во живо и како да ја играте, тогаш не мора повеќе да се грижите за тоа.

Добрите и лошите страни на онлајн рулет во живо

Добрите и лошите страни на онлајн рулет во живо

Казината во живо се во популарност благодарение на функцијата за дилер во живо. Со таа функција, можете да ги играте вашите омилени игри, како што е Live Roulette, со ново искуство. Ако не знаете ништо за Live Roulette, тогаш треба да го погледнете нашиот целосен водич за масите за рулет во живо.

Како да играте онлајн турнири во живо во рулет

Како да играте онлајн турнири во живо во рулет

Рулет е класична казино игра во која уживаат играчите ширум светот. Оваа игра на маса им нуди на играчите уникатен начин да ги тестираат своите вештини и среќа со само предвидување каде ќе слета топката штом тркалото ќе застане. Сепак, онлајн верзијата на играта еволуираше за да вклучува турнирски натпревари. Овие турнири додаваат возбуда на класичната игра бидејќи играчите се натпреваруваат за големи награди. Значи, овој водич разгледува што е онлајн турнир во рулет и придобивките од играњето на него. Исто така, дава совети и ресурси за победа на вакви настани. 

Како да изберете табела за рулет во живо погодна за играчите

Како да изберете табела за рулет во живо погодна за играчите

Рулетот во живо не е каква било казино игра во живо. Иако е едноставна за играње и се заснова на среќа, оваа игра има повеќе варијации кои можат да ја направат или да ја прекинат вашата сесија за игри. Покрај гледањето на типот на тркалото, гејмерите треба да земат предвид и критични фактори како што се границите на табелата, брзината и повеќе за да успеат. 

Како почесто да победите во рулет во казино во живо

Како почесто да победите во рулет во казино во живо

Играњето рулет во казино во живо е исто како и во кој било друг тип на казино. Единствената разлика ќе биде верзијата на дилер во живо (ако е достапна). Значи, како што знаеме, Рулетот е една од најиграните игри во историјата на коцкањето и многумина ја сакаат. 

Кое е најдоброто казино за рулет во живо за вас

Кое е најдоброто казино за рулет во живо за вас

Многу луѓе сакаат да играат во казина за рулет во живо, дури и ако има неколку други жанрови на онлајн игри во кои уживаат да играат. Во овој водич, ќе наведеме како да го изберете најдоброто казино за рулет во живо. Луѓето често даваат приоритет на удобноста пред сите други фактори, но казина во живо нудат не само најголема удобност, туку и различни други придобивки.

Најдобар рулет во живо со ниски влогови

Најдобар рулет во живо со ниски влогови

Играње рулет во живо на најдобрите казина во живо е забавно и лесно ако не мора да ја скршите банката. Рулетот, како што знаете, е игра заснована на среќа. Како таков, дури и најдобриот систем за обложување нема да ја спаси вашата кожа од работ на куќата. 

Најлошите стратегии за коцкање со рулет во живо

Најлошите стратегии за коцкање со рулет во живо

Рулетот е класика што го најде својот жив дигитален живот во онлајн казина во живо. Иако е игра која главно се заснова на шанса, многу играчи се обидуваат да го надмудрат тркалото со различни стратегии. Сепак, не сите стратегии се создадени еднакви. Некои од нив се сосема ризични, што ги води ентузијастичките играчи по патот на потенцијални загуби. Оваа статија фрла светлина врз некои од најлошите стратегии за коцкање со рулет што лебдеа низ светот на казино во живо. Разбирањето зошто овие стратегии не функционираат е од клучно значење, без разлика дали сте искусен играч или само го вртите тркалото за прв пат во онлајн сцената со рулет во живо.

Онлајн системи за рулет во живо

Онлајн системи за рулет во живо

Рулет во живо е можеби најпознатата игра во казино во живо бидејќи обезбедува различно ниво на возбуда. Тоа е затоа што играта го нуди она што играчите го сакаат, а тоа е забава. Во денешно време, рулетот во живо е во подем поради исклучително забавната функција за дилер во живо и поради зголемената популарност на онлајн казината во живо.

Совети и трикови за онлајн рулет во живо

Совети и трикови за онлајн рулет во живо

Многу нови играчи се приклучуваат на онлајн казина во живо за да играат онлајн рулет во живо. Но, тие не знаат за некои профитабилни совети. Добивањето на рулет во живо не е толку комплицирано, бидејќи оваа игра главно се базира на среќа. Затоа го подготвивме овој водич за совети и трикови за рулет во живо.