Најдобра Wheel of Fortune Казино Во Живо во 2023/2024

Живо Тркало на среќата; тоа е името на играта. За некои луѓе, името ја евоцира сликата на популарната ТВ-игра која ги држи луѓето залепени за нивните екрани од 1975 година. Всушност, Live Wheel of Fortune е кросовер што го поврзува светот на ТВ-шоуто со возбудата на игрите во казино во живо.

Значи, што точно подразбираат игрите на „Тркало на среќата“ во живо и како функционираат? Кои различни типови постојат и кои се развивачите? Овој пост се обидува да одговори на сите овие прашања.

Nathan Williams
WriterNathan WilliamsWriter
ResearcherRajesh NairResearcher
Како работи Тркалото на среќата?

Како работи Тркалото на среќата?

Тркалото на среќата е центрирано околу големо тркало кое се врти, поделено на еднакви сегменти. Секој сегмент има симболи/броеви. За да се осигура дека покажувачот слетува на одреден сегмент (наместо помеѓу сегментите), на секои два соседни сегменти има шпиц или игла помеѓу нив. Така, сите спорови или забуни за исходите од спиновите ефективно се решаваат однапред. Се разбира, ова важи само за живо Тркало на среќата бидејќи виртуелните формати на играта се напојувани со RGN.

Во казина со дилери во живо, тркалото обично се закачува вертикално, а има и крупие за вртење на тркалото. Како и со другите врвни игри во живо, целото дејство се пренесува во HD довод.

Различни типови облози и исплати

Игрите со казино Wheel of Fortune доаѓаат со различни опции за обложување. Општо земено, облозите се ограничени на избор на одреден број (непарен или парен) или боја на која покажувачот ќе слета. Исплатите зависат од конкретното тркало и од бројот на сегменти содржани на него. На пример, тркалото со 50% црвени сегменти има помали исплати за облози на црвено во споредба со облозите на боја со само два сегменти.

Сепак, секоја варијанта на играта има некои суптилни разлики што играчите можеби треба да ги знаат. Имајќи го ова може да биде корисна стратегија за игри во казино на тркалото на среќата што прави разлика кога станува збор за изборот на која игра да се игра.

Дали игрите на сите тркала на среќата се исти?

Тркалото на среќата е познато по многу имиња, вклучувајќи ги и тркалото за пари, среќното тркало, големите шест тркала и големите шест. Сепак, сè додека зборот „тркало“ се наоѓа во него, има големи шанси да е истата стара игра „Тркало на среќата“. Не е важно кој е развивачот или како го нарекуваат; вистинското тркало секогаш ќе се закачи вертикално и може да се врти во било која насока (во насока на стрелките на часовникот/наспроти стрелките на часовникот).

Битот ''Six'' се однесува на шесте фиксни опции за исплата врз основа на тоа каде слетува покажувачот. Сепак, тркалата се со различни големини и сегменти. Сегментите обично се движат од 50 до 54.

Како работи Тркалото на среќата?
Популарност на игрите во живо на тркалото на среќата

Популарност на игрите во живо на тркалото на среќата

Се разбира, има десетици виртуелни наслови на Тркалото на среќата каде играчите го вртат тркалото, надевајќи се дека покажувачот ќе слета на нивниот посакуван сегмент на тркалото, но форматот во живо на играта ги третира работите малку поинаку. Има мултипликатори, уникатни понуди за бонуси во играта и поголеми исплати. Играчите можат да комуницираат со дилерот како да се во физичко казино и секоја акција се пренесува во живо. Ова возбудливо и автентично играчко искуство е она што ги привлекува играчите да живеат игри на Тркалото на среќата, со многу од најдобрите казина во живо што го прави достапен за љубителите на игри.

Игрите со Live Wheel of Fortune се исто така едноставни за играње поради нивните едноставни правила. За да пристапи до акцијата, сè што треба да направи играчот е да се најави и да се обложи на местото каде што мислат дека покажувачот ќе слета откако тркалото ќе се сврти.

Популарност на игрите во живо на тркалото на среќата
Видови тркала

Видови тркала

Како што е јасно објаснето во еден од претходните делови, тркалата се разликуваат во однос на сегментите, иако се слични на многу начини. Има тркала со 50 сегменти, додека други имаат до 54 сегменти. На пример, Spin A Win на Playtech има 53 сегменти, додека Adventures Beyond Wonderland, друга варијанта на Wheel of Fortune од истата компанија, има 54 сегменти. Вреди да се напомене дека сегментите можат да бидат што било, од бои и бројки до животински и наградни слики.

Видови тркала
Игри во живо на Тркалото на среќата

Игри во живо на Тркалото на среќата

Првата игра Wheel of Fortune беше лансирана во 2017 година од никој друг туку од моќниот Evolution Gaming, неприкосновен крал на казино игрите во живо. Оттогаш, други провајдери го следеа примерот, осигурувајќи дека играта постои во различни типови како да се скрши она што инаку би било монотонија на играње на една варијанта. Покрај Evolution Gaming, други врвни провајдери на софтвер за игри во живо на Wheel of Fortune ги вклучуваат Playtech и Pragmatic Play. Во моментот на пишување на оваа објава, некои од најпопуларните игри во живо на Wheel of Fortune ги вклучуваат Dream Catcher, Monopoly Live, Spin A Win, Crazy Time и Adventures Beyond Wonderland.

Dream Catcher од Evolution Gaming

Фаќач на соништа е еден од Evolution Gaming's првите напади на пазарот на казино со дилер во живо. Објавена во 2017 година, оваа револуционерна игра во живо е толку едноставна. Крупие врти огромно тркало од 54 сегменти додека играчот го гледа секој дел од акцијата. Од 54 сегменти, 52 се нумерирани со 1, 2, 5, 10, 20 и 40. Секој број на тркалото означува одредена вредност на исплата. На пример, ако тркалото слета на 10, тогаш исплатата ќе биде 10 пати поголема од облогот на играчот.

Како што секој би очекувал, високите бројки се појавуваат неколку пати на тркалото отколку пониските бројки. На пример, 10 се појавува четири пати, додека 5 се појавува седум пати. Бројот 40 се појавува само еднаш, додека 1 се појавува неверојатни 23 пати, што е најголем број на појавувања. Останатите два сегменти се множители сегменти, 2x и 7x, кои го множат следниот број со два и седум, соодветно, зголемувајќи го значително победничкиот потенцијал на играчот.

Во текот на играта, на дилер на казино во живо ги забавува играчите додека се зафркаваат и разговараат со нив. Фактот дека Dream Catcher е социјална игра е можеби една од нејзините најсилни точки за продажба.

Spin A Win од Playtech

Spin a Win е производ на Playtech, Spin A Win е една од најдобрите игри во живо на пазарот денес. Објавен е во 2018 година и има многу заедничко со Dream Catcher на Evolution Gaming. Го следи стандардниот формат „Тркало на среќата“, каде што крупието го врти тркалото поделено на 53 сегменти. Единствената голема разлика помеѓу Spin A Win и Dream Catcher е тоа што првиот им овозможува на гејмерите да ставаат странични облози или одделно или заедно со редовните облози на тркала.

51 од 53 отсечки се нумерирани со 1, 2, 5, 10, 20 и 40, при што 1 се појавува повеќе пати (23) од кој било друг број. 40 се појавува само еднаш. Значи, победата на 1 го враќа влогот по еден, додека победата на 2 го множи влогот со два. Исплатите продолжуваат по тој редослед.

Зборувајќи за другите два сегменти, тие се познати како множители, кои се 2x и 7x. Колку се тие важни? Па, ако тркалото се врти и слета на некој од овие сегменти, крупието ќе го заврти повторно со претходно поставените облози на играчот. Ако тркалото се потпира на множител 2x, проследен со 2, играчот добива четири пати повеќе од својот влог. На пример, ако тоа се случи и играчот вложил 1$, тој добива 4$ во добивка.

Monopoly Live by Evolution Gaming

Со тоа што Dream Catcher стана хит, Еволуција игри не застана тука. Провајдерот продолжи да објави уште една возбудлива варијација на Тркалото на среќата заснована на механиката на неговото прво издание. Оттука, Монопол во живо има многу заедничко со Dream Catcher во однос на неговото општо поставување; играчите се обложуваат на специфичните броеви на тркалото. Сепак, во она што се чини дека е отстапување од неговиот претходник, Monopoly доаѓа со дополнителни сегменти.

Првиот дополнителен сегмент е сегментот на шанси, кој може да плати до 10x множители за второто вртење. Други се сегменти со 2 и 4 ролни, кои ги насочуваат играчите кон она што е познато како табла Монопол, што е уште еден бонус круг. Да се дојде до овој круг вклучува обложување на сегментот од 2 или 4 ролни. Кругот може да плати до 2000x. Сепак, едно нешто што треба да се забележи е дека редовните исплати на тркалата во Monopoly Live се пониски од оние на Dream Catcher. Оттука, играчите треба да знаат што сакаат од играта кога избираат што да играат.

Mega Wheel од Pragmatic Play

Додека Прагматична игра можеби нема да биде на иста бранова должина како Evolution Gaming во производството на казино игри во живо, компанијата има свој фер удел во светот на игрите во живо на Тркалото на среќата. Неговата верзија на играта, Мега тркало доаѓа со тркало што е малку поголемо од стандардното тркало. Сепак, доаѓа со 54 сегменти, исто толку што се наоѓа на стандардните тркала.

Сепак, играчите можат да се обложуваат само на девет броеви, вклучувајќи ги 1, 2, 5, 8 и 10. Другите се 15, 20, 30 и 40. Не е важно на кој број еден се обложува; исплатата е иста. Но, што ја прави оваа игра толку привлечна? Па, некои случајни множители може да паднат на овие бројки кога крупието ќе го заврти тркалото. Со некои множители кои исплаќаат до 500x, тоа значи дека може да се победи до 20.000x ако најголемиот множител падне на 40. Оттука, Mega Wheel е една од оние игри во казино Тркало на среќата со најголем потенцијал за добивка.

Crazy Time од Evolution Gaming

За оние играчи кои сакаат брзи игри со казино Wheel of Fortune, игрите Crazy Time by Evolution би можеле да бидат идеален избор. Играта доаѓа со дополнителни кругови, бонуси, големи победи и многу повеќе поволности. Играчите можат да се обложуваат на најмногу осум различни сегменти, при што секој сегмент има свои исплати, кои зависат од бројот на сегменти од ист тип достапни на тркалото. Она што е подобро е тоа што играта има релативно висока стапка на удари, при што шестиот спин предизвикува победа.

Дали има мултипликатори? Да. Има дел од горниот отвор со кој тркалото се врти синхронизирано. Ќе се појават множители ако овој конкретен отвор се усогласи со тркалото по центрифугирање. Дополнително, Crazy Times има четири бонус круга, вклучувајќи ги и Crazy Time, Coin Flip, Cash Hunt и Pachinko.

Игри во живо на Тркалото на среќата