Вести

December 7, 2021

Што е заштита на облози во коцкање во живо преку Интернет?

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherRajesh NairResearcher

Оградувањето на облозите е стратегија за коцкање што е распространета во казино индустријата. Но, ова не значи дека секој играч на казино таму знае нешто или две за заштита на облозите. Значи, целта на овој водич е да разјасни што е точно оваа стратегија за обложување. Написот исто така дискутира зошто треба да ги заштитите облозите во најдобрите казина во живо.

Што е заштита на облози во коцкање во живо преку Интернет?

Што е заштита од облог?

Размислете за тоа на овој начин; хеџирањето на облогот е исто како да земате осигурување. Примарната цел на оваа стратегија е да ги заштити облозите од потенцијални загуби. Во спортското обложување, на пример, обложувачите можат да стават облог на двата тима за победа.

Но, како обложувањето со хеџ влијае на играњето во казино во живо? Пред сè, важно е да се забележи дека обложувањето со хеџ не се применува во сите игри во казино во живо. Сепак, оваа стратегија може да ни се најде во игри како рулет и Сик Бо, каде играчите можат да ги комбинираат главните облози со страничните облози.

Доволно тажно, обложувањето со хеџ не е применливо во блек џек бидејќи има само еден облог. Исто така, нема смисла да се комбинираат облогот за банкар/играч и облогот за врзување во бакара бидејќи исходот нема да биде особено корисен.

Обложување со хеџ во казино игри во живо

Рулетот е одличен избор ако сакате да ги заштитите облозите на најдобрите онлајн казина во живо. На крајот на краиштата, играчите само ставаат облози на црни или црвени броеви. Земете европски рулет, на пример; оваа игра има само еден џеб со нула. За возврат, ова ја намалува предноста на куќата за речиси 50% во однос на американската варијанта.

Играчите на рулет можат да се обложуваат на половина од 36-те броеви на неколку начини: црна или црвена, непарна или парна бројка и прва половина или втора половина. Добивањето неколку од овие облози еден-на-еден може да го продолжи вашето време за играње и да го заштити скапоцениот фонд.

Како што беше кажано првично, хеџирањето на облози е исто така а популарна стратегија во Сик Бо. Играчите можат да стават мал/голем облог за безбедност или троен облог за таа колосална исплата во оваа игра. Целта е да се остане профитабилен дури и во ризични ситуации.

Зошто да користите заштита од обложување?

Пред да размислите за користење на оваа стратегија за коцкање, од витално значење е да дознаете зошто е тоа корисно. Подолу се главните предности:

Намален ризик

Обложувањето со хеџ генерално се однесува на прифаќање мала загарантирана загуба на сметка на поголема. Бидејќи обложувањето е главно за среќа, играчите можеби ќе сакаат да стават облог за кој не се сигурни дека ќе добијат. Тоа може да биде поради флуктуирачките линии за обложување или тие едноставно се сомневаат во исходот. Но, се разбира, ова доаѓа со намалена профитна маржа.

Размислете за ова; повеќето почетници играчи на рулет ставаат облози со парни пари како црвено/црно. Причина? RTP и вредноста на облогот остануваат исти кај овие облози. Накратко, дури и облозите за пари веројатно ќе победат отколку што ќе изгубат. Но, иако профитната маржа не е ништо за што да се зборува, почетник треба повеќе да се грижи да не изгуби отколку да победи.

Тоа е ефикасна стратегија

Ефективноста на обложувањето со хеџ зависи од играта по избор. Казината во живо мора да покрие повеќе различни резултати пред да размислите за користење на оваа стратегија. Запомнете, сакате да остварите мал профит, па дури и никаков, додека го заштитувате банкротот.

Еве уште еден пример за рулет:

  • Играчот става низок облог од 1 до 18, плаќајќи со стапка од 1:1.
  • Играчот става уште една трета дузина облог од 25 спрема 36, исплаќајќи 2:1.
  • Овде, играчот има покриено 30/36 броеви.
  • Ова му дава на играчот повеќе од 83% шанса да добие исплата.

Заклучок

Пред да почнете да скокате со возбуда, од витално значење е да се забележи дека речиси е невозможно да се влијае на исходот на игрите во казино во живо. Но, со обложување со хеџ, можете да ги минимизирате загубите и да правите редовни, но мали победи. Запомнете дека не губи е поважно за почетник.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр
2024-04-17

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр

Вести