Вести

September 26, 2021

Дали вештачката интелигенција некогаш ќе ги замени човечките дилери во казино?

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherRajesh NairResearcher

Вашите стравови конечно се потврдија; ВИ (вештачка интелигенција) е тука да остане. Денес, роботите ја заменуваат човечката интелигенција ширум светот со суперсонична брзина. Всушност, само прашање на време е кога возилата со погон на вештачка интелигенција ќе излезат на патиштата.

Дали вештачката интелигенција некогаш ќе ги замени човечките дилери во казино?

Но, додека играчите на онлајн казино ќе соберат многу од оваа технологија, дилерите во легалните казина во живо имаат непроспиени ноќи. Значи, дали вештачката интелигенција ќе се помести казино во живо дилери од нивните работни места? Овој пост фрла поглед!

Што е AI (Вештачка интелигенција)?

ВИ е интелигенција на робот или машина. Слично е на човечката интелигенција, само што овој пат ќе си имаш работа со машина. Добар пример се бродовите на Royal Caribbean, на кои има роботски шанкер наречен Tipsy Robot. Оваа машина може да меша и произведува до 120 коктели на час. Од сега, Tipsy Robot веќе го прави своето во казината во Лас Вегас.

Традиционалниот дилер на казино во живо

Дилерите на казино се централни за забавата што ја добивате во кое било дадено казино во живо. Овие обучени професионалци се погрижуваат сите играчи да се придржуваат до правилата за играње и игрите да се одвиваат непречено. Тие го прават тоа со тоа што внимаваат на каква било немирна активност на масата и ги преземаат неопходните мерки за мамење играчи.

Исто така, дилерите имаат симпатична личност што го прави целото искуство на игра забавно и живо. Тие ќе се погрижат сите играчи да се чувствуваат удобно во казиното и да понудат каква било помош за почетниците. Сè на сè, роботите кои ќе ги заменат дилерите со луѓе ќе бидат висок ред, но ништо не е фрлено во камен.

Дилер на роботи Cue

Казината трошат цело богатство на човечки плати. Затоа повеќето оператори согоруваат полноќно масло за да обезбедат непречено и ефективно работење, но по пониска цена. Се проценува дека „просечната“ плата на дилерот се зголемила за 150% во последната деценија.

На пример, Evolution веќе има вградено роботска рака која ги фрла коцките на својата игра со глупости во живо. Меѓутоа, ако овој тренд се прошири и на други казино игри во живо како што се блек џек, рулет, покер и повеќе, тогаш е безбедно да се признае дека иднината на дилерите во живо е загрозена.

Како вештачката интелигенција ќе влијае на коцкањето во казино

До тука, очигледно е дека дилерите на копно и онлајн казино се на даската за сечкање. Првата причина е што роботите ќе бидат поевтини за одржување од човечкиот труд. Во просек, дилер на казино во Лас Вегас заработува околу 15 долари на час. Да претпоставиме дека дилер работи 6 часа дневно; тоа се 2.700 долари месечно.

Исто така, ќе има помала човечка грешка кај дилерите на казино напојувани со вештачка интелигенција. Во моментов, основните човечки грешки ги чинат казината ширум светот милиони, па дури и милијарди. Ова се однесува на благајникот, лицето на подот, шефот на јамата и кое било друго вклучено лице. Но, со роботите, казината ќе се справуваат само со програмски грешки, кои во секој случај ќе бидат ретки.

Од страната на играчот, давањето бакшиш на дилерот ќе биде минато. Ова не само што ќе ви заштеди неколку долари, туку и ќе обезбеди бесплатна и фер платформа за игри. Што се однесува до дилерот, ова се страшни вести.

Дали роботите ќе ги заменат дилерите на човечките казино?

Иако овој напис е најмногу за шпекулации и предвидувања, реалноста е дека вештачката интелигенција ќе доминира. Прашање е само кога, а не дали тоа ќе се случи. Ова може да биде еден век, па дури и половина век.

Но, утешната вест е дека човечката интелигенција е на друго ниво. Познато е дека играчите на казиното се многу социјални поединци. Значи, безумно е да се мисли дека игрите во казино ќе бидат исти без човечка интеракција.

Како заклучок, вештачката интелигенција само ќе ја надополни човечката интелигенција, а не ќе ја замени. Значи, продолжи и аплицирај за таа објава за дилер на казино во живо. Иднината е уште посветла!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр
2024-04-17

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр

Вести