Вести

March 17, 2021

Данските места за обложување ќе останат затворени до 5 април

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherRajesh NairResearcher

2020 беше дефинитивно година за заборав. Освен што изгубија најблиски, бизнисите пропаднаа, а повеќето вработени и сопственици на бизниси пропаднаа. Сепак, една од најпогодените области беше Данска. Како и другите влади ширум светот, данската влада воведе мерки за ограничување на Ковид-19.

Данските места за обложување ќе останат затворени до 5 април

Во декември 2020 година, сите копнени места за коцкање беа привремено затворени по владина директива. Според прописите, копнените места за коцкање во земјата во сите 38 општини останаа затворени до 3 јануари 2021 година. Сепак, ова беше продолжено до 28 февруари 2021 година, со примарната цел да се отвори на почетокот на 2021 година.

Интересно е што објавата дојде во време кога Spillemyndighenden (Данската управа за коцкање) веќе даваше лиценца за нови казина од тули и малтер, како и казина на брод. Оваа вежба започна во октомври 2020 година и се очекуваше да биде затворена на крајот на јануари 2021 година.

Најновото ажурирање

За жал за сите, случаите на Ковид-19 во Данска останаа повисоки до крајот на февруари. Вреди да се напомене дека варијантата Б117 е најраспространетата форма на Ковид-19 во Данска. Се вели дека оваа варијанта е позаразна.

За да се спречи понатамошно ширење, дури и кога владата започнува со вакцинација, данската управа за здравство и лекови соопшти дека салите за игри, казината и рестораните ќе останат затворени до 5 април.

Владата, исто така, објави дека одредени возрасни групи ќе поднесуваат извештаи до институциите за учење во одредени региони. За жал, ограничувањата за патување ќе останат до почетокот на следниот месец.

Што се случува во Англија?

Англија е една од најтешко погодените земји од Ковид-19. Затоа, логично е владата да има строги мерки за ограничување на Ковид-19. Сите места за коцкање во земјата се затворени од 5 јануари, на почетокот на третото заклучување.

Според владиниот план за економско повторно отворање, англиските обложувалници нема повторно да се отворат до 12 април. Казината, бинго салите и центрите за игри за возрасни ќе го следат примерот на 17 мај, третата фаза од планот за повторно отворање.

Сепак, премиерот на ОК Борис Џонсон рече дека фазите на повторно отворање ќе зависат од информациите собрани за ширењето на вирусот. Тој додаде дека ќе има најмалку пет недели помеѓу секоја фаза на повторно отворање. Ова значи дека повлекувањето на претходниот чекор ќе влијае на следниот чекор, за возврат.

Како што се очекуваше, BGC (Совет за обложување и игри) ја повика владата повторно да ги отвори казината и обложувалниците со други несуштински продавници за малопродажба. Тие тврдат дека обложувалниците и казината докажале надвор од какво било разумно сомневање дека ги имаат најдобрите анти-Ковид мерки во класата за заштита на играчите и персоналот.

Како одговор, Борис Џонсон рече дека планот за повторно отворање е „еднонасочен пат“. Главната цел е целосно да се укинат ограничувањата без повторно воведување. Исто така, премиерот рече дека владата тесно соработува со Велс, Шкотска и Северна Ирска за укинување на мерките.

Иднината на индустријата за игри

Како што беше кажано претходно, индустријата за коцкање претрпе многу од Ковид-19. А може дури и да се влоши бидејќи властите ширум светот откриваат нови видови кои се поопасни и побрзо да се шират.

За среќа, има зрак надеж по воведувањето на вакцината за Ковид-19. Но, дури и како такви, владите продолжуваат да поставуваат мерки за ограничување, како што се заклучување и социјално дистанцирање.

Во меѓувреме, можете безбедно да се обложувате од удобноста на вашиот дом со користење на онлајн казина и спортски книги. Експертите дури велат дека ова е иднината на коцкањето.

На пример, онлајн казината во живо им овозможуваат на обложувачите да уживаат насекаде, во секое време. Тие доаѓаат со дилери во живо каде што играчите можат да се сретнат со вистински крупиери и други играчи од сите страни на светот.

Само не заборавајте да се коцкате на регулирано онлајн казино заради безбедноста на вашите средства и лични информации. Сè на сè, иднината на коцкарската индустрија е безбедна.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр
2024-04-17

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр

Вести