Вести

November 7, 2020

Зошто заблудата на коцкар е таков проблем?

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherRajesh NairResearcher

Секогаш можеме да правиме грешки и не е важно колку пари ќе добиеме во текот на играта што ја играме, колку чипови имаме или колку мислиме дека сме добри. Една од најголемите грешки е да се заглавите во нешто што се нарекува заблуда на коцкар, што често е она што ги забранува играчите од онлајн казина. Прво, ајде да дознаеме што е ова и како да престанеме да паѓаме на него.

Која е заблудата на коцкарот?

Многу луѓе, без разлика дали играат на казино во живо или дури и во нивниот секојдневен живот, најверојатно се сретнале со заблудата на коцкарот. Овој концепт во основа се заснова на верувањето дека едноставен алеаторен настан е помалку или повеќе веројатно да се случи по некој настан или низа настани. Во основа, оваа заблуда е целосно заснована на премисата дека нешто ќе се случи ако не се случило некое време.

Потеклото на оваа заблуда

Потеклото на оваа заблуда всушност не е познато, но првпат беше предложена од Амос Тверски, кој беше математички психолог, а исто така и Даниел Канеман, кој беше психолог. Со анализа на когнитивните однесувања, како психологијата на коцкарот, и двајцата можеа да ја припишат заблудата на коцкарот на погрешното верување дека коцкањето е нешто фер што некако ќе се поправи во случај на серија порази или победи.

Пример за оваа заблуда

Најголем пример за заблудата на коцкарот во акција е да се испита во однос на фрлањето паричка. Можноста за фрлање паричка да слета на главите или опашките е 1:1. Така, превртувајќи ја паричката 20 пати и секој пат кога ќе слетаат со опашки нагоре, според заблудата на коцкарот ќе предвидите дека следното превртување е веројатно да слета глави.

Без оглед на количеството пати на монетата се врти опашки, веројатноста да се сврти со глави или опашки следниот е сè уште 50%. Претходните фрлања немаат вистинско значење за идните.

Ако оваа заблуда се примени на рулетот, ќе можете да видите колку е лесно да се вовлечете во ова. Затоа што во оваа игра шансите топката да слета на црвено се 50%. Значи, ако топката слета на црвено по 10 последователни вртења, според оваа заблуда би претпоставиле дека при следното вртење ќе слета на црно. Сепак, веројатноста е сè уште 50% за двете бои.

Инцидентот во казиното во Монте Карло

Инцидентот во казиното во Монте Карло е еден од најпопуларните примери на заблудата на коцкарот. За време на игра рулет во 1913 година, топката паднала на црно 26 пати по ред. Ова беше дефинитивно нешто неверојатно, но се случи и играчите во тоа време ја претпоставија заблудата на коцкарот и се обложија милиони против црното, со образложение дека серијата ќе заврши и црвениот ќе победи следниот пат. Но, тоа не се случи. Повторно победи црниот и сите ги загубија парите.

Заблуда на коцкар и стратегии за обложување

И покрај тоа што сите го мразат, заблудата на коцкарот се користи во некои стратегии за обложување за некои игри, главно за негативни прогресивни системи. Системот Martingale е најпопуларниот, каде што ќе го удвоите вашиот паричен облог кога ќе изгубите, така што всушност можете да го вратите она што сте го изгубиле. Оваа стратегија најмногу се користи во рулет.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр
2024-04-17

Истражување на возбудувањата: Вулкански рулет и Викинзи Мултифајр

Вести